Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

17 zabitych w rosyjskich atakach rakietowych w Zaporożu na Ukrainie po ataku na most

17 zabitych w rosyjskich atakach rakietowych w Zaporożu na Ukrainie po ataku na most

Według urzędników ostrzał rosyjskich pocisków uderzył w budynki mieszkalne i inne cele w ukraińskim mieście Zaporoża, zabijając co najmniej 17 osób i raniąc dziesiątki.

Eksplozje w mieście, na obszarze, który twierdzi Moskwa, w niedzielę zniszczyły okna w pobliskich budynkach i częściowo zawaliły co najmniej jeden budynek mieszkalny.

Po tym nastąpiły wielokrotne strajki Sobotni wybuch spowodowało Częściowe zawalenie się mostu łączącego Krym z Rosjąniszcząc ważną arterię zaopatrzeniową dla słabnącego wysiłku wojennego Kremla na południu Ukrainy i uderzając w kompleksowy symbol rosyjskiej potęgi w regionie.

Sekretarz Rady Miejskiej Anatolij Kortew powiedział, że w nocy rakiety uderzyły w Zaporoże i że co najmniej 20 domów prywatnych i 50 budynków mieszkalnych zostało uszkodzonych. Co najmniej 40 osób zostało hospitalizowanych, a dziesiątki leczy się z powodu umiarkowanych lub lekkich obrażeń, napisał Kortev na swoim kanale Telegram.

Czytaj więcej:
* Rosja kupuje miliony pocisków i pocisków artyleryjskich od Korei Północnej: wywiad USA
* Dlaczego wysadzenie mostu krymskiego to dla Putina podwójne rozczarowanie
* Kobieta z Christchurch walczy o uratowanie wujka z rosyjskiego więzienia
* Gniew na ambasadę rosyjską w Nowej Zelandii opisującą społeczność ukraińską jako nazistów
* Jaką broń nuklearną ma Rosja w swoim arsenale?

Ukraińskie wojsko potwierdziło atak, informując, że dziesiątki zabitych i rannych.

W ostatnich tygodniach Rosja wielokrotnie bombardowała południowe miasto, znajdujące się w kontrolowanej przez Ukraińców części regionu, w której mieszka prezydent Rosji Władimir Putin. Został dodany z naruszeniem prawa międzynarodowego zeszły tydzień. Co najmniej 19 osób zginęło w czwartek w wyniku rosyjskich ataków rakietowych na budynki mieszkalne w Zaporożu.

Mieszkańcy uszkodzonego budynku zebrali się w nocy za policyjną taśmą, obserwując płonące resztki kilku pięter, które zawaliły się w wyniku wybuchu, pozostawiając szczelinę o szerokości co najmniej 40 stóp w miejscu, gdzie kiedyś znajdowały się mieszkania. Ratownicy próbowali dostać się na wyższe piętra.

READ  Liczba odwiedzających z zagranicy przekracza 100 000 po raz pierwszy od marca 2020 r.
Ratownicy pomagają kobiecie wsiąść do karetki po zamachu bombowym w Zaporożu na Ukrainie.

Ukraińskie pogotowie ratunkowe / AP

Ratownicy pomagają kobiecie wsiąść do karetki po zamachu bombowym w Zaporożu na Ukrainie.

Podczas gdy Rosja wcześniej celowała w Zaporoże Sobotnia eksplozja na moście krymskimAtak był poważnym ciosem dla Rosji, która w 2014 roku zaanektowała Krym od Ukrainy. Nikt nie przyznał się do uszkodzenia mostu.

Putin podpisał pod koniec soboty dekret zaostrzający środki bezpieczeństwa dla mostu i infrastruktury energetycznej między Krymem a Rosją, powierzając te starania rosyjskiej Federalnej Służbie Bezpieczeństwa, FSB.

Niektórzy rosyjscy prawodawcy wezwali Putina do ogłoszenia „operacji antyterrorystycznej” zamiast określenia „specjalna operacja wojskowa”, która ograniczyła zakres walk o zwykłych Rosjan.

Kilka godzin po wybuchu rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło, że dowódca sił powietrznych generał Siergiej Surowkin będzie teraz dowodził wszystkimi siłami rosyjskimi na Ukrainie. Surowkin, który tego lata został mianowany dowódcą sił na południu Ukrainy, dowodził siłami rosyjskimi w Syrii i został oskarżony o nadzorowanie bombardowań, które zniszczyły znaczną część Aleppo.

19-kilometrowy most Kerczeński w cieśninie między Morzem Czarnym a Azowskim jest symbolem roszczeń Moskwy do Krymu i istotnym łącznikiem z półwyspem, który Rosja zaanektowała od Ukrainy w 2014 roku.

Most o wartości 3,6 miliarda dolarów, najdłuższy w Europie, ma kluczowe znaczenie dla kontynuacji rosyjskich operacji wojskowych na południu Ukrainy. Sam Putin przewodniczył otwarciu mostu w maju 2018 roku.

Most Kerczeński łączy Krym z Rosją.

Maxar Technologies / AP

Most Kerczeński łączy Krym z Rosją.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo pośrednio przyznał się do ataku na most, ale nie ustosunkował się do jego przyczyn.

„Dzisiaj nie był zły dzień i na naszej ziemi stanowej było przeważnie słonecznie” – powiedział. „Niestety na Krymie było pochmurno. Chociaż było też ciepło”.

Zełenski powiedział, że Ukraina chce przyszłości „bez okupantów. Na całym naszym terytorium, zwłaszcza na Krymie”.

READ  Wypadek Singapore Airlines powoduje obrażenia, które zmieniają życie, ponieważ turbulencje i niebezpieczeństwa w kabinie mogą zmienić sposób, w jaki latamy

Zełenski powiedział również, że siły ukraińskie posunęły się lub utrzymały linię na wschodzie i południu, ale przyznał, że „wyjątkowo trudne i bardzo trudne walki” wokół miasta Pakhmut we wschodnim regionie Doniecka, gdzie siły rosyjskie ostatnio zyskały.

Ratownicy pracują na miejscu zniszczeń po bombardowaniu w Zaporożu.

Ukraińskie pogotowie ratunkowe / AP

Ratownicy pracują na miejscu zniszczeń po bombardowaniu w Zaporożu.

Ruch pociągów i samochodów przez most został czasowo wstrzymany. Wspierany przez Rosję przywódca Krymu, Siergiej Aksionow, powiedział, że ruch kołowy wznowiono w sobotę po południu na jednym z dwóch połączeń, które pozostały niezmienione, z przepływem naprzemiennym w każdym kierunku.

Pociągi ruszyły powoli. Dwa pociągi pasażerskie wyjechały z miast Sewastopol i Symferopol na Krymie i w sobotę wieczorem skierowały się w stronę mostu. W niedzielę ponownie uruchomiono pasażerskie połączenia promowe między Krymem a kontynentem rosyjskim.

Podczas gdy Rosja zajęła obszary północnego Krymu na początku swojej inwazji na Ukrainę i zbudowała korytarz lądowy wzdłuż Morza Azowskiego, Ukraina naciska na kontratak, aby odzyskać ten obszar, a także cztery obszary nielegalnie zaanektowane przez Putina w tym miesiącu.

Ludzie stoją przed budynkiem, który został poważnie uszkodzony po rosyjskim ataku w Zaporożu.

Liu Korea / AFP

Ludzie stoją przed budynkiem, który został poważnie uszkodzony po rosyjskim ataku w Zaporożu.

Rosja zintensyfikowała strajki na Zaporoże od czasu, gdy 29 września formalnie wchłonęła okoliczne tereny.

Gubernator obwodu zaporoskiego poinformował, że liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 32 po uderzeniu rosyjskiej rakiety w cywilny konwój opuszczający miasto 30 września. .

W części regionu Zaporoża znajdującego się obecnie pod kontrolą Rosji znajduje się największa elektrownia jądrowa w Europie. Walki wielokrotnie zagrażały elektrowni atomowej w Zaporożu, a władze ukraińskie zamknęły w zeszłym miesiącu ostatni działający reaktor, aby zapobiec katastrofie radiologicznej.

Od tego czasu elektrownia w Zaporożu straciła swoje ostatnie zewnętrzne źródło energii w wyniku ponownego bombardowania i jest teraz zależna od awaryjnych generatorów diesla, podała w sobotę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, organ nadzoru nuklearnego ONZ.

READ  Podnieść płacę minimalną do 5 dolarów do 2025 r. – FBC News

Krym jest popularnym celem rosyjskich turystów i siedzibą rosyjskiej bazy morskiej. Rosyjskie stowarzyszenie turystyczne oszacowało, że w sobotę na Krymie przebywało 50 000 turystów.