Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

10 głównych objawów ostrzegawczych raka jajnika, o których powinieneś wiedzieć

Rak jajnika zabija około jednej trzeciej kobiet w pierwszym roku po postawieniu diagnozy, ale wczesna diagnoza może oznaczać, że jest łatwiejszy do leczenia

Organizacja charytatywna ostrzegła, że ​​większość kobiet nie zdaje sobie sprawy z głównych objawów raka jajnika, a lekarze często bardzo szybko je ignorują.

Badanie The Target Ovarian Cancer 1000 wykazało, że 79% kobiet nie wiedziało, że wzdęcia są głównym objawem, 68% nie wiedziało, że ból brzucha jest oznaką, a 97% nie wiedziało, że uczucie sytości to coś innego.

Aż 99% kobiet nie wiedziało, że pilne oddawanie moczu jest objawem, podczas gdy 40% błędnie uważało, że raka jajnika można wykryć za pomocą badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy.

Dowody wskazują również, że kobietom często można błędnie powiedzieć, że ich objawy są oznaką zespołu jelita drażliwego (IBS).

Rak jajnika zabija około jednej trzeciej kobiet w pierwszym roku po postawieniu diagnozy i często jest wykrywany w późniejszych stadiach, ale wcześniejsza diagnoza może oznaczać, że jest łatwiejszy do leczenia.

Każdego roku w Wielkiej Brytanii rejestruje się około 7500 nowych przypadków i chociaż może to dotyczyć każdego, kto ma jajniki, dotyczy głównie osób powyżej 50. roku życia.

„Te liczby są niesamowicie rozczarowujące” – powiedział Anuwen Jones, dyrektor generalny Target Ovarian Cancer.

„Wiemy, że zmieniliśmy komunikację w ciągu ostatnich 10 lat, dedykując tysiące ukierunkowanych aktywistów kampanii na raka jajnika, ale to nie wystarczy.

„Zrozumienie objawów ma kluczowe znaczenie dla wszystkich. Musimy urzeczywistnić trwające i szeroko zakrojone wspierane przez rząd kampanie dotyczące objawów.

„Postęp jest możliwy. Jeśli to zrobimy, mniej osób zostanie zdiagnozowanych późno, mniej będzie wymagało leczenia chirurgicznego, a ostatecznie mniej raka jajnika umrze niepotrzebnie.”