Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zespół ds. pogody, w tym profesor kiwi, potwierdza rekordowe twierdzenia o wysokich temperaturach na Antarktydzie

Ta temperatura 18,3°C pobiła poprzedni rekord 17,5°C, ustanowiony w marcu 2015 r., a także ustanowiony w Esperanzie.

Mario Tama / Getty Images

Ta temperatura 18,3°C pobiła poprzedni rekord 17,5°C, ustanowiony w marcu 2015 r., a także ustanowiony w Esperanzie.

Zespół Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), w tym badacz zmian klimatycznych z Nowej Zelandii, potwierdził nowy rekord dla wysokich temperatur dla Antarktydy, ale odrzucił inny, wyższy pomiar.

Po obszernym przeglądzie zespół zweryfikował temperaturę 18,3 stopnia Celsjusza zarejestrowaną w lutym 2020 r. na argentyńskiej stacji Esperanza, która znajduje się na krańcu Półwyspu Antarktycznego, najbardziej wysuniętym na północ punkcie Antarktydy.

Temperatura ta pobiła poprzedni rekord 17,5°C, który został ustanowiony w marcu 2015 roku i również ustanowiony w Esperanzie.

Zespół odrzucił pomiar 20,75 °C zarejestrowany w zautomatyzowanej brazylijskiej stacji monitorowania wiecznej zmarzliny na wyspie Seymour – również w pobliżu czubka Półwyspu Antarktycznego – w lutym 2020 r.

Czytaj więcej:
* Wyjaśnienie klimatyczne: dlaczego Arktyka ociepla się szybciej niż inne części świata?
* Więcej roślin może zacząć „najeżdżać Półwysep Antarktyczny”, gdy zamarznięty kontynent się ociepli
* Fala upałów na Antarktydzie w ciągu kilku dni stopiła 20 procent pokrywy lodowej wyspy

Odczyt z wyspy Seymour wywołał wówczas tak wielkie podekscytowanie, że sądzono, iż po raz pierwszy na Antarktydzie zarejestrowano temperaturę powyżej 20°C.

Jednak zespół oceniający WMO stwierdził, że jest „bardzo prawdopodobne”, że czujnik temperatury wykazał wyniki wyższe niż rzeczywiste pomiary temperatury.

dostarczony

Jak mogłaby wyglądać placówka Scott w Nowej Zelandii na Antarktydzie po ukończeniu. (Film opublikowany w maju 2021 r.)

„Zdjęcia wskazywały, że czujnik temperatury powietrza został zainstalowany wewnątrz zaimprowizowanej osłony radiacyjnej” – napisał zespół w artykule. Opublikowany w Biuletyn Amerykańskiego Towarzystwa Meteorologicznego.

„Dokładne pomiary temperatury wymagają m.in. swobodnej cyrkulacji powietrza wokół urządzenia oraz ochrony przed bezpośrednim nagrzewaniem słonecznym.”

Obawy budziła również różnica między odczytem na wyspie Seymour a 15,5°C zmierzonym w tym samym czasie na pobliskiej stacji Marambio w Argentynie.

READ  Kryzys na Wyspach Salomona: Nowa Zelandia wysyła oddziały i policję, aby pomogły w zbliżającym się kryzysie humanitarnym

„Różnica ta jest podejrzanie duża dla dwóch bardzo blisko oddalonych stacji i w podobnych środowiskach” – czytamy w artykule.

Statek badawczy Nioa Tangaroa w lodzie morskim podczas wyprawy na Antarktydę w 2019 roku.

Diana Macpherson/Personel

Statek badawczy Nioa Tangaroa w lodzie morskim podczas wyprawy na Antarktydę w 2019 roku.

W przeciwieństwie do tego, pomiar w Esperanza został przeprowadzony „w dobrze wentylowanych warunkach bez przeszkód lub widocznych cech stacji powodujących potencjalne odchylenie”.

Pomiary temperatury zostały wykonane, gdy nad obszarem istniał duży system wysokiego ciśnienia, tworzący warunki fenowe – powietrze nagrzewa się, gdy schodzi po nawietrznej stronie pasma górskiego, zrzucając większość wilgoci na zbocza wiatrów.

Profesor James Renwick z Victoria University of Wellington był członkiem zespołu WMO.

Największa na świecie góra lodowa została zauważona na Antarktydzie w maju 2021 r., po pęknięciu szelfu lodowego.

Europejska Agencja Kosmiczna

Największa na świecie góra lodowa została zauważona na Antarktydzie w maju 2021 r., po pęknięciu szelfu lodowego.

Renwick powiedział, że na Półwyspie Antarktycznym biegną góry, prostopadłe do kierunku północno-zachodnich wiatrów. „Więc miejsca po wschodniej stronie półwyspu mogą mieć bardzo ciepłe dni, tak jak w Canterbury, gdzie wieją południowoalpejskie wiatry”.

Sekretarz generalny WMO, profesor Petteri Taalas, powiedział, że Półwysep Antarktyczny – północno-zachodni kraniec kontynentu w pobliżu Ameryki Południowej – był jednym z najszybciej ocieplających się regionów na świecie, z temperaturami wznoszącymi się do 3 stopni Celsjusza w ciągu ostatnich 50 lat.

W zeszłym tygodniu przyszła kolej na Północno-Zachodnie Wybrzeże Pacyfiku i zachodnią Kanadę, by uporać się z niezwykłym ciepłem, ponieważ rzadkie warunki pogodowe pobiły rekordy wysokich temperatur.

Urzędnicy z dotkniętego obszaru, o którym nie wiadomo, że jest szczególnie gorący, wyrazili obawy w związku z tym Może mieć setki osób Zmarł w wyniku intensywnego upału przez wiele dni.

Według Environment Canada, miasto Lytton, Kolumbia Brytyjska Na początku tygodnia osiągnął najwyższy poziom 49,5 stopnia Celsjusza. Przed falą upałów najwyższa temperatura, jaką kiedykolwiek zarejestrowano w Kanadzie, wynosiła 45 stopni Celsjusza.

READ  COVID-19: 116 nowych przypadków, 1 potwierdzony zgon na Fidżi
Spokój w Portland w stanie Oregon, gdzie kopuła termiczna pobiła w zeszłym tygodniu rekordy wysokich temperatur w północno-zachodnim Pacyfiku i zachodniej Kanadzie.

Mark Graves/Oregonian przez AP

Spokój w Portland w stanie Oregon, gdzie kopuła termiczna pobiła w zeszłym tygodniu rekordy wysokich temperatur w północno-zachodnim Pacyfiku i zachodniej Kanadzie.

Rekordowa temperatura 116 F (46,7 C) została zmierzona w amerykańskim mieście Portland w Oregonie, z rekordową temperaturą 108 F (42,2 C) w Seattle w stanie Waszyngton.

Amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) powiedziała, że ​​bezpośrednią przyczyną ekstremalnych upałów jest system wysokiego ciśnienia, silniejszy niż jakikolwiek wcześniej obserwowany w regionie, Usiądź na terenie przez kilka dni.

Bezchmurne niebo i zatopione powietrze związane z wysokim ciśnieniem pomogły stworzyć rekordowe temperatury.

W niektórych miejscach do ciepła dodawał przeważający wiatr, który na półkuli północnej wieje zawsze zgodnie z ruchem wskazówek zegara wokół wysokiego ciśnienia.

„Ze względu na topografię obszaru – góry i wysokie płaskowyże – wschodnie wiatry przenoszą powietrze z wyższych wysokości na niższe, kompresując je i ogrzewając” – powiedział National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA).

Zmiany klimatyczne również będą miały wpływ.