Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zdjęcia satelitarne pokazują, że Rosja wciąż wzmacnia swoje siły w pobliżu Ukrainy

Nowe zdjęcia satelitarne wykonane przez prywatną amerykańską firmę pokazują, że Rosja w ostatnich tygodniach nadal rozbudowuje swoje siły na anektowanym Krymie i w pobliżu Ukrainy, naciskając na Stany Zjednoczone, aby porozmawiały o gwarancjach bezpieczeństwa, o które zabiega.

Zdjęcie satelitarne przedstawiające rosyjski sprzęt wojskowy w Jelni w Rosji, 9 listopada 2021 r.
Zdjęcie: Maxar Technologies/Handout przez Reuters

Reuters nie był w stanie niezależnie zweryfikować najnowszych zdjęć z amerykańskiej firmy Maxar Technologies. Kreml potwierdził w piątek, że zastrzega sobie prawo do przemieszczania swoich sił na terytorium Rosji według własnego uznania, a państwa zachodnie prowadzą w pobliżu swoich granic prowokacyjne ćwiczenia wojskowe.

Przywódcy amerykańscy, europejscy i ukraińscy oskarżyli Rosję o ponowne mobilizowanie wojsk w pobliżu ukraińskiej granicy od października, po krótkiej agresji na początku kwietnia, kiedy Maksar opublikował zdjęcia. Prezydent USA Joe Biden i inni przywódcy powiedzieli, że Moskwa wydaje się rozważać atak na Ukrainę w przyszłym miesiącu, czemu Moskwa wielokrotnie zaprzeczała.

Zdjęcia opublikowane późno w czwartek ukazywały bazę na Krymie, którą Rosja zaanektowała od Ukrainy w 2014 roku, wypełnioną setkami pojazdów opancerzonych i czołgów na dzień 13 grudnia. Zdjęcie satelitarne tej samej bazy wykonane przez Maksar w październiku pokazało, że baza jest w połowie pusta.

Maksar poinformował, że do rosyjskiego garnizonu przybyła nowa jednostka na poziomie brygady, składająca się z kilkuset pojazdów opancerzonych, w tym bojowych wozów piechoty serii BMP, czołgów, artylerii samobieżnej i sprzętu przeciwlotniczego.

„W ciągu ostatniego miesiąca nasze zdjęcia satelitarne o wysokiej rozdzielczości zaobserwowały szereg nowych rosyjskich rozmieszczeń na Krymie, a także w kilku obszarach szkoleniowych w zachodniej Rosji wzdłuż granicy z Ukrainą” – powiedział Maksar w oświadczeniu.

Odnotowała zwiększoną aktywność w trzech miejscach na Krymie i pięciu w zachodniej Rosji.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w czwartek, że Rosja chce uniknąć konfliktu, ale potrzebuje „natychmiastowej” reakcji Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników na żądania gwarancji bezpieczeństwa. Czytaj więcej Moskwa poinformowała, że ​​spodziewa się rozpoczęcia rozmów na ten temat z przedstawicielami USA w styczniu w Genewie.

READ  Szczyt COP26: przywódcy osiągają porozumienie w sprawie zakończenia wylesiania do 2030 r.

W piątek Putin powiedział, że Rosja przetestowała pocisk naddźwiękowy. Test jest następstwem wcześniejszych testów w tym miesiącu, w październiku iw lipcu, jako część tego, co powiedział, że jest nowa generacja niezrównanych systemów uzbrojenia. Czytaj więcej

Zapytany w piątek o wzmocnienie sił rosyjskich w pobliżu Ukrainy, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Moskwa działa na rzecz obrony swojego bezpieczeństwa.

„Rosja przemieszcza swoje siły wokół swojego terytorium na tle bardzo nieprzyjaznych działań naszych przeciwników w NATO, Stanach Zjednoczonych i różnych krajach europejskich, którzy prowadzą bardzo wyraźne manewry w pobliżu naszych granic” – powiedział Pieskow.

To zmusza nas do podjęcia pewnych działań w celu zapewnienia naszego bezpieczeństwa – powiedział.

Rosja oskarżyła również Stany Zjednoczone i Unię Europejską o wykorzystanie gazociągu Nord Stream 2 do transportu rosyjskiego gazu do Europy jako karty przetargowej. Zachód zagroził odcięciem rurociągu, który czeka na zgodę organów regulacyjnych w Niemczech, jeśli Rosja dokona inwazji na Ukrainę. Czytaj więcej

Biden zagroził ekonomicznymi i innymi silnymi środkami w odwecie za jakąkolwiek inwazję, opierając się na sankcjach nałożonych na Moskwę w 2014 r. w aneksji Krymu i wsparciu dla trwającego separatystycznego powstania sił prorosyjskich we wschodniej Ukrainie.

Urzędnik amerykański powiedział, że nowe środki odwetowe mogą obejmować ścisłą kontrolę eksportu.

Rosja twierdzi, że chce, aby NATO wstrzymało ekspansję na wschód i szuka gwarancji, że zachodni sojusz wojskowy nie rozmieści na Ukrainie i innych sąsiednich krajach określonej broni ofensywnej.

Inne zdjęcia Maksara ukazywały tłumy na rosyjskiej platformie startowej Soloti w pobliżu granicy z Ukrainą, a zdjęcia zrobione na początku grudnia ukazywały większą koncentrację sprzętu wojskowego niż we wrześniu.

Zdjęcia ukazywały również ciągłe tłumy w Jelni, rosyjskim mieście około 260 km na północ od granicy z Ukrainą, oraz na poligonie Bogonowo w pobliżu Woroneża na południu Rosji.

READ  Wybitny czytnik kart tarota Byron Bay z funkcją anty-faksowania „na oddziale intensywnej terapii z Covid”

– Reuters