Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Żanna Słoniowska – urodzona na Ukrainie polska autorka – w filmie PCINY na YouTube

Żanna Słoniowska – urodzona na Ukrainie polska autorka – w filmie PCINY na YouTube

Spotkania z literaturą polską to seria filmów Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku dla wszystkich zainteresowanych literaturą, kulturą książki i czytaniem. Co miesiąc gospodarz David A. Goldfarb wprowadza nowy temat rozmowy z ekspertem od tego autora, książki czy ruchu w polskiej literaturze. Więcej o serii i harmonogramie Spotkań z literaturą polską.
PCINY kontynuuje serię o polsko-ukraińskim dialogu literackim w nowym odcinku ze współczesną pisarką Żanną Słoniowską, która jest również pierwszą autorką serialu, która omawia jej twórczość.

Szczegóły znajdziesz na https://instytutpolski.pl/newyork/category/news/.
W swoim niedawnym artykule dla New York Times pisała o tym, jak zmienia się tożsamość ukraińska w Polsce, odzwierciedlając przejście od relacji kolonialnej do wzajemnego uznawania jako Europejczyków o wspólnych interesach i wartościach. „Kiedyś zawierał niuanse, na przykład „orientalny”, „człowiek ze wsi”, a nawet „dziki człowiek”, mówi, „ale teraz wydaje się inaczej. Kiedy to słowo jest wypowiadane, słyszę „dzielny wojownik” i „nasz brat”. Dla tych, którzy porzucili swoje życie i znajdują się pod presją bombardowań i ataków, braterskie powitanie wydaje się w sam raz.”
Ten odcinek przedstawia drogę Słoniowskiej od pisania dziennikarstwa dla telewizji na Ukrainie do beletrystyki w języku polskim. Opowiada o tym, co to znaczy być „polską pisarką urodzoną na Ukrainie” i przedstawia swoje poglądy na temat wielojęzyczności jako istotnej cechy kultury ukraińskiej. Opowiada również o swoich doświadczeniach dorastania na Ukrainie, a następnie przeprowadzki do Polski, gdzie mieszka od ponad 20 lat.
Dyskusja skupia się na jej debiutanckiej powieści Dom z witrażem (w tłumaczeniu Antonii Lloyd-Jones), historii czterech pokoleń mieszkających we Lwowie kobiet, ich międzypokoleniowych traumach, artystycznych aspiracjach i romansach na tle Historia Ukrainy na przestrzeni ostatniego stulecia.
Wybrane prace Żanny Słoniowskiej to:
• Dom z witrażem. r. Antonii Lloyd-Jones. Londyn: MacLehose Press, 2017.
• „Opuściłem Ukrainę 20 lat temu. Nigdy mnie nie opuściłeś.” The New York Times, wydanie nowojorskie A21, 28 marca 2022.
• Wyspa (po polsku, Al Jazeera), Kraków: Wydawnictwo Znak, 2019.
Jak stwierdzono w odcinku:
• Grzegorz Gauden. Lou: Chris Elozji. Opowieść o pogromie listopadowym 1918, Lwów: Koniec iluzji. ​​Historia masakry listopadowej 1918, Kraków: Universitas, 2019.
• Kurkow, Andrzej. Szara pszczoła. r. Borys Draluk. Dallas: Deep Philum, 2022.
Słoniowska (ur. 1978 we Lwowie) otrzymała Nagrodę Literacką Znaku za powieść Dom z witrażem w 2015 roku oraz Nagrodę Conrada za Najlepszy Polski Debiut Literacki w 2016 roku. w Nagrodzie Nike, najwyższej polskiej nagrodzie literackiej w 2016 roku. Powieść została przetłumaczona na języki ukraiński, angielski, rosyjski, francuski i niemiecki, obecnie trwa tłumaczenie na język hiszpański. W 2018 roku powieść znalazła się na krótkiej liście najlepszej powieści zagranicznej przetłumaczonej na język angielski na Uniwersytecie Warwick w Wielkiej Brytanii.
Druga powieść Słoniuskiej, Wyspa, ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Znak w 2019 roku, a w 2020 powstała sztuka Drgania Wrocławskiego Teatru Współczesnego.
Jej książka dla dzieci Odkrywając Ukrainę została zrealizowana w ramach kontraktu z wielokrotnie nagradzanym wydawnictwem dla dzieci, Wydawnictwem Dwie Siostry, i jest recenzowana w kontekście wojny na Ukrainie. Jej trzecia powieść, której akcja toczy się w Afryce Południowej i na Ukrainie, została zakontraktowana do Wydawnictwa Znack w Polsce.

READ  James może się załamać podczas kręcenia w Polsce