Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wysoki urzędnik krytykuje zajęcie się przez UE planem naprawy COVID-19 w Polsce | Komisja Europejska

senior Komisja Europejska Urzędnik skrytykował decyzję kolegów o zatwierdzeniu planu naprawy gospodarczej Polski w komentarzach, które ujawniają głębokie zaniepokojenie rządami prawa w tym kraju Europy Środkowej.

Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji, który przez prawie cztery lata kierował działaniami Unii Europejskiej na rzecz ochrony niezawisłych sądów w PolskaPowiedział, że zatwierdzenie długo oczekiwanego planu naprawy Covid w Polsce w zeszłym miesiącu było „niepoprawne”.

W wywiadzie dla Guardiana po raz pierwszy publicznie wyjaśnił dlaczego Głosowali przeciwko zatwierdzeniu planu Pomimo wprowadzenia polskiego prawa mającego na celu dostosowanie krajowego systemu sądownictwa do standardów europejskich.

„Uważam, że ustawa, która została przygotowana i przegłosowana w polskim parlamencie, nie odpowiada ustalonym przez nas parametrom, a ja jestem wśród mniejszości w kolegium. [of EU commissioners],” Powiedział.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która broniła zatwierdzenia planu, powiedziała, że ​​Polska nie otrzyma 35,4 mld euro (30 mld funtów) dotacji i pożyczek UE bez dalszych postępów w reformach sądownictwa.

Timmermans przemawiał, zanim von der Leyen powiedziała w zeszły piątek, że Polska nie zrobiła wystarczająco dużo, by otrzymać pierwszą wypłatę, ponieważ nowe prawo nie spełnia unijnych standardów dotyczących niezawisłości sędziów. „Nie skończyliśmy oceniać całego prawa, ale tej części, którą widzimy, naprawdę brakuje” – powiedziała.

Decyzja o zatwierdzeniu długo oczekiwanego przez Polskę funduszu naprawczego Covida była ważnym momentem w trwającym sześć i pół roku sporze między Brukselą a polskim prawicowym nacjonalistycznym rządem o praworządność.

W październiku zeszłego roku Von der Leyen postawił trzy warunki uwolnienia środków: demontaż pokój dyscypliny dla sędziów Sądu Najwyższego RP; zmiana sądowego systemu dyscyplinarnego; I przywrócenie zawieszonych sędziów na nowych zasadach.

Eksperci prawni oskarżyli komisję o deklamowanie tych kamieni milowych i nagradzanie Polski za kosmetyczne zmiany. Jedną z największych obaw, którą podziela Timmermans, jest przywrócenie sędziów, którzy ryzykowali swoją karierę broniąc niezawisłości sądownictwa.

READ  Największa polska sieć convenience wyprzedziła Amazon w europejskim wyścigu o sklepy autonomiczne

Przypadki wirusa koronowego w Polsce
Przypadki wirusa koronowego w Polsce

W zeszłym roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości w zeszłym roku Wezwał do natychmiastowego powrotu sędziów na stanowiska Nielegalnie aresztowany przez sąd dyscyplinarny pod polityczną kontrolą polskiego Sądu Najwyższego.

Komisja dała jednak Polsce do końca 2023 r. Proces wymyślony przez Warszawę oznacza, że ​​sędziowie zawieszeni w służbie będą mieli rozpatrzenie przez tzw. „nowych sędziów” powołanych w nowym systemie.

Profesor prawa UE, Laurent Beech, z Uniwersytetu Middlesex Opis operacji „Podobnie do proszenia ofiar kradzieży, aby najpierw poprosiły panel kierowany przez większość złodziei o sprawdzenie ich kradzieży, aby w końcu, ale niekoniecznie, zobaczyć zwrot skradzionego towaru”.

Timmermans powiedział, że zawieszeni sędziowie powinni zostać przywróceni do pracy bez zwłoki i bez warunków. Powiedział: „Teraz w polskim systemie, jak teraz postanowili, sędziowie, którzy zostali bezprawnie usunięci ze swoich stanowisk, mają prawo ponownie ubiegać się o tę pracę i może to potrwać do 18 miesięcy. Wtedy te same osoby, które zdecydowały się rozebrać muszą wtedy zdecydować, co jeśli mają odzyskać swoją pracę. Nie sądzę, aby było to prawidłowe zastosowanie orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i sądzę, że my jako powiernicy traktatu mamy obowiązek zapewnić, że to jest prawidłowo nałożony.”

Inna zastępczyni von der Leyen, wiceprzewodnicząca duńskiej komisji, Margrethe Vestager, głosowała przeciwko planowi. Dwóch komisarzy odpowiedzialnych za unijne standardy sądownictwa, Vera Jourova i Didier Reynders, sprzeciwiło się decyzji, ale przeoczyli głosowanie.

Timmermans powiedział, że będzie teraz reprezentował poglądy większości, ponieważ „jako członek tej komisji jestem również odpowiedzialny za ten urząd”.