Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wylew żałoby po śmierci słynnego samoańskiego poety i pisarza

Wylew żałoby po śmierci słynnego samoańskiego poety i pisarza


zdjęcie: Millie Wendt

Napływają kondolencje w związku z popularnym samoańsko-amerykańskim poetą i nauczycielem, który został zamordowany w ubiegłą sobotę w Apii przez innego poetę.

Według lokalnej policji dr Carolyn Senavayana Gabbard, emerytowana profesor Uniwersytetu Hawajskiego Manoa, została znaleziona martwa w teatrze Gallo Moana w Vaivas w stanie Utah.

the Monitor Samoa Policja oskarżyła dramatopisarza i poetę Babali Siya Vigila o nieumyślne spowodowanie śmierci, ale w poniedziałek zmieniono zarzut na morderstwo – jak podano w niedzielę.

Doktor Senavayana Gabbard (78 l.), która była także historykiem i działaczem na rzecz ochrony środowiska, została opisana jako osoba spokojna i cicha.

the Monitor Samoa Jedna z przyjaciół dr Sinaviany Gabbard stwierdziła, że ​​była całkowicie zszokowana i zasmucona, gdy to odkryła.

Powiedziała, że ​​dr Senavayana Gabbard to pokrewna dusza, wspaniała pisarka i propagatorka książek.

Powiedzieli „Observerowi”: „Postać, która nie zasługiwała na taką śmierć. Była osobą bardzo prywatną, mimo że była gigantem w świecie literackim”.

Śmierć dr Senavayany Gabbard zszokowała także wielu jej przyjaciół literatów, którzy przesłali przesłania z kondolencjami, a w reakcji na tę wiadomość w mediach społecznościowych wywołała falę żalu.

Od przodu do prawej: Millie Wendt, Ittiwati Eti i dr Carolyn Sinavayana Gabbard


zdjęcie: Millie Wendt

W 2022 r. dr Sinavayana Gabbard ostrzegła przed konsekwencjami niezastosowania się rządu Samoa do obaw związanych ze szkodliwym działaniem parakwatu. Należała do grupy, która wzywała do zakazania tego niebezpiecznego herbicydu.

Urodzona w 1946 roku, była nauczycielką akademicką, pisarką, poetką i ekologką z Samoa Amerykańskiego oraz pierwszą Samoańczyką, która została profesorem uniwersytetu w Stanach Zjednoczonych. Jest siostrą amerykańskiego polityka Mike’a Gabbarda i ciotką polityka Tulsi Gabbard.

Urodziła się w wiosce Otoli na Samoa Amerykańskim i kształciła się na Uniwersytecie Stanowym Sonoma, Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i Uniwersytecie Hawajskim.

Jej praca doktorska nosiła tytuł „Tradycyjny samoański teatr komiksowy: spojrzenie trójwymiarowe”. Przez prawie 20 lat uczyła kreatywnego pisania na Uniwersytecie Hawajskim i była profesorem nadzwyczajnym literatury Pacyfiku na Uniwersytecie Hawajskim w Manoa.

READ  Adventure Travel: Jak to jest wędrować do Everest Base Camp

W 2002 roku wydała zbiór poezji pt. Chemia na odległość W sierpniu 2020 roku otrzymał nazwę USA dziś Na jej liście wpływowych kobiet z ziem amerykańskich.