Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wykrycie „komórki szpiegów” w Australii

Australia stoi w obliczu „bezprecedensowego” poziomu inwigilacji po tym, jak szef wywiadu tego kraju ujawnił „komórkę szpiegów” usuniętą z kraju w zeszłym roku.

Dyrektor generalny Australijskiej Organizacji Wywiadu Bezpieczeństwa (ASIO) Mike Burgess powiedział w przemówieniu zeszłej nocy, że Australijczycy są celem bardziej niż kiedykolwiek.

Ujawnił, że wśród celów byli dziennikarze, weterani wojskowi i sędziowie.

„Szpiedzy nie zostali ujawnieni… innymi słowy, pracowali pod przykrywką” – powiedział.

Niektóre z nich zostały wprowadzone wiele lat wcześniej.

„Agentów i agentów rekrutowano w ramach szerszej sieci. Chcieli między innymi ukraść poufne informacje”.

Chociaż Burgess zdecydował się nie wymieniać krajów, których to dotyczy, szybko powiedział, że „rój jest historią”.

Stawiliśmy im czoła, współpracowaliśmy z naszymi partnerami i potajemnie i profesjonalnie wydostaliśmy ich z tego kraju”.

Burgess powiedział, że ASIO odnotowało powtarzające się próby infiltracji australijskich mediów w poszukiwaniu źródeł dziennikarzy i sposobów wpływania na ich relacje.

W jednym przypadku zagraniczne służby wywiadowcze przygotowały listę wpływowych dziennikarzy i planowały zaoferować w pełni płatne „wycieczki studyjne”, podczas których zostaliby przedstawieni „szpiegom w przebraniu”, którzy mieliby wpływać na ich reportaże.

ASIO powiedział również, że Australijczycy byli celem ataków w mediach społecznościowych.

Burgess powiedział, że „szybkie skanowanie” ujawniło prawie 16 000 Australijczyków, którzy publicznie zadeklarowali, że mają poświadczenie bezpieczeństwa, a kolejne 1000 ujawniło, że pracowali w społeczności wywiadowczej.

„Doceniam to, że ludzie chcą się sprzedać potencjalnym pracodawcom i być może będą musieli oświadczyć, że mają poświadczenie bezpieczeństwa, ale robienie tego na profesjonalnej stronie sieciowej jest lekkomyślne. Ci ludzie mogą dodać„ cel o wysokiej wartości ”do swoich profili”.

READ  Właściciel restauracji w Auckland zniszczył drugi pożar w ciągu pięciu tygodni