Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wybory w połowie kadencji w USA w 2022 r.: Trump wezwał do milczenia o kandydowaniu na prezydenta i trzymania się z dala od wyścigu w Gruzji

Były prezydent Donald Trump został oskarżony o odwracanie uwagi od popieranych przez siebie kandydatów. zdjęcie / AP

Donald Trump jest „toksyczny” i musi odejść od nadchodzącej decydującej bitwy, która może zadecydować o tym, kto kontroluje Senat USA.

Takie jest zdanie nie wymienionego z nazwiska doradcy byłego prezydenta po niespodziewanie słabym występie Partii Republikańskiej w wyborach śródokresowych w tym tygodniu.

Dwa dni po sondażu nie jest jasne, która partia będzie kontrolować którąkolwiek izbę Kongresu.

Wielu członków GOP obwinia o to przynajmniej częściowo Trumpa, który poparł dziesiątki dzielących kandydatów i odwrócił uwagę od kwestii, które mogły zrazić głosy Demokratów.

Trump nie wykazał żadnych oznak spowolnienia i zasugerował, że może ogłosić swoją kandydaturę na prezydenta już we wtorek.

Kontrola nad Senatem jest w równowadze, a trzy stany jeszcze nie zostały wezwane.

Do Gruzji może przyjechać wszystko.

Ani demokrata Raphael Warnock, ani republikanin Herschel Walker, których Trump poparł, nie otrzymali więcej niż 50 procent głosów w senackim wyścigu stanowym. Bezpośrednie „drugie” wybory między dwoma mężczyznami odbędą się teraz 6 grudnia.

Według amerykańskiej sieci NBC News, republikańscy aktywiści chcą, aby Trump odłożył jakiekolwiek ogłoszenie swojej kandydatury na prezydenta do czasu po wyścigu w Gruzji, obawiając się, że odwróci to uwagę od sondażu. Chcą też, aby Trump trzymał się jak najdalej od kraju.

„Naszym celem jako partii powinno być wygranie Senatu, a najlepszym sposobem na to jest skupienie lasera na Gruzji i prezydencie Bidenie” – powiedział w sieci źródło Trumpa.

„Wprowadzając moment polityczny w jego kampanii prezydenckiej, powoduje to tylko problemy: historie o tym, czy Trump zabierze go z Herschelem, rzeczy o tym, jak Trump wpłynął na wielu wyborców w Gruzji” – powiedzieli.

„To odwraca uwagę”.

Trump może „zepsuć” powtórkę wyborów

Prezenter radiowy Eric Erickson, który jest blisko gubernatora Georgii Briana Kempa, również wezwał Trumpa, aby trzymał się z dala od nadchodzącego wyścigu.

Gubernator Gruzji Brian Kemp.  zdjęcie / AP
Gubernator Gruzji Brian Kemp. zdjęcie / AP

READ  Ujawniono najbardziej znane imiona dzieci w Australii - w tym te, których nikt nie chce

Erickson powiedział, że otrzymuje e-maile od słuchaczy z pytaniem, w jaki sposób kampania może zapewnić, że Trump nie weźmie udziału w wiecach Walkera.

Jeśli uda im się usunąć Trumpa z radaru, może wyprzedzą Walkera przez linię mety. Jeśli Trump pojawi się z pomocą, to ją zniszczy.

Chociaż nie jest jasne, czy Biden będzie prowadzić kampanię na rzecz Warnock Democrats, także z powodu obaw, że jest niepopularny w Peach State.

„Prezydent zrobi wszystko, co jest korzystne dla senatora Warnocka” – powiedziała CNN dyrektor ds. komunikacji Białego Domu Kate Bedingfield.

Po mniej dramatycznych wynikach wyborów republikańskich w połowie kadencji, coraz częściej obserwuje się wpływ Trumpa na partię.

W tym tygodniu Biden zorganizował konferencję prasową, aby omówić wyniki śródokresowe.

Jeśli chodzi o wizerunek partii, która prawie na pewno straci kontrolę nad Izbą, a być może także nad Senatem, był zaskakująco zgorzkniały.

– Myślę, że to był dobry dzień dla demokracji – powiedział.

Jest tak prawdopodobnie dlatego, że historycznie partia rządząca miała bardzo słabo radzić sobie w wyborach śródokresowych. To okazja dla wyborców, by uderzyć partię rządzącą za wszelkie narzekania, jakie mogą mieć.

Jednak Biden może skończyć z najlepszymi wynikami w połowie kadencji przez prezydenta pierwszej kadencji od prawie 20 lat.

Wielu członków Partii Demokratycznej dziękuje za to Trumpowi.

Trump odwrócił uwagę od kandydatów i problemów

Trumpowi udało się odwrócić uwagę od problemów Demokratów, względnej niepopularności Bidena, gospodarki i jego samego.

Sam nie był gotowy do wyborów, ale w miesiącach poprzedzających wybory śródokresowe zorganizował ogromne wiece, koncentrując się na ewentualnej kandydaturze prezydenckiej w 2024 r. Nawet kiedy uczestniczył w spotkaniach kandydatów, zmonopolizował scenę i światła.

W okresie poprzedzającym wybory w połowie kadencji news.com.au odwiedził miasta Florydy poza głównymi miastami. To były miejsca, w których żyli chrześcijańscy i konserwatywni zwolennicy Trumpa.

READ  Koronawirus COVID-19: Victoria znajduje źródło wysoce zaraźliwego wariantu delta

Wielu wyborców powiedziało, że lubią Trumpa i uważają, że wykonał dobrą robotę. Ale są też zmęczeni nim, jego snajperami, jego skandalami i skupieniem się na sobie.

Jeden powiedział: „W przypadku Trumpa zawsze chodzi o Trumpa”.

Obawy, które odbiły się na wyborcach

W kluczowych stanach gospodarka nie była nawet największym problemem dla wyborców pomimo wysokich cen.

To było poronienie – albo zbliżający się niedobór. Nadal istniały realne obawy co do słabości amerykańskiego procesu demokratycznego.

Oba te problemy mają Trumpa w centrum.

Wielu z ponad 300 kandydatów, których Trump poparł w połowie lub całym sercem, poparło jego bezpodstawne twierdzenia, że ​​wybory w 2020 roku zostały sfałszowane.

Dla dużej liczby wyborców perspektywa negacjonistów odpowiedzialnych za wybory nie była atrakcyjna

Jeśli chodzi o aborcję, to nominacje w Sądzie Najwyższym Trumpa dały konserwatywnym sędziom większość potrzebną do usunięcia konstytucyjnego prawa kobiety do przerwania ciąży.

Baza Trumpa była zachwycona decyzją sądu na początku tego roku. Od dziesięcioleci chcieli tego wyniku.

Przeciwnicy aborcji Hardline powiedzieli, że nawet kobiety, które zostały zgwałcone lub których życie byłoby zagrożone, gdyby zaszły w ciążę, powinny być zmuszane do porodu. Pojawiły się wezwania do zakazu aborcji w całym kraju.

Jednak większość Amerykanów nie podziela tego poglądu. Prawie 70 proc. jest przeciw decyzji Sądu Najwyższego. Nawet wśród republikanów około 40 procent wyborców opowiada się za aborcją.

Aborcja skłoniła kobiety do zarejestrowania się do głosowania. I duża część z nich głosowała na Demokratów.

W głównych swingowych stanach, takich jak Pensylwania, aborcja była problemem numer jeden.

Kandydat do Senatu USA w Pensylwanii dr Mehmet Oz przemawia podczas Forum Przywództwa Republikańskiego.  Zdjęcia/Getty Images
Kandydat do Senatu USA w Pensylwanii dr Mehmet Oz przemawia podczas Forum Przywództwa Republikańskiego. Zdjęcia/Getty Images

Trump poparł kandydata Mehmeta Oza, który zamierzał zostać senatorem, i powiedział, że decyzje dotyczące aborcji powinny być podejmowane między kobietą, jej lekarzem i „lokalnymi przywódcami politycznymi”. Przegrał wyścig, wielu obawiało się, że lokalni politycy powinni mieć coś do powiedzenia we własnych ciałach.

READ  Covid-19: „Nowe funkcje” Krakena budzą niepokój – Michael Baker

W konserwatywnych stanach Kansas, Kentucky i Montana wyborcy musieli wprowadzić do prawa nowe, bardziej rygorystyczne procedury aborcyjne. Nie chcieli tego zrobić.

„Klęska poprawki w Kentucky jest kolejną wskazówką, że istnieją granice polityki antyaborcyjnej nawet w konserwatywnych stanach” – napisał Spencer Kimball w NBC News.

Kandydaci Trumpa radzili sobie dobrze w niektórych obszarach. Przestępca wyborczy J.D. Vance triumfował w Ohio, teoretyk spiskowy Marjorie Taylor Green wróciła do Kongresu, Lake Cary może nadal być w Arizonie, a Walker może rządzić w Georgii.

Ale to nie było tsunami, które Trump w Kongresie miał nadzieję podsycić jego prezydenckie ambicje.

Trump przyznał, że wyniki były „nieco rozczarowujące”, ale mówił o wygraniu ponad 200 kandydatów, których poparł. Jednak wielu z nich starało się o wybór na pomniejsze stanowiska w państwie.

Nic dziwnego, że Biden cały się uśmiecha

Przywództwo republikańskie ma teraz kłopoty.

Gwiazda Trumpa słabła na jakiś czas – dlatego przegrał wybory w 2020 roku.

Ale nadal kontroluje wielu najbardziej zagorzałych zwolenników partii.

Partia rozpaczliwie pragnie, aby inni republikanie zabłysnęli. Ludzie tacy jak gubernator Florydy Ron DeSantis, o którym New York Post pamiętnie powiedział dzień po wyborach, że jest „przyszłością” partii.

Chcą móc rozmawiać o sprawach takich jak gospodarka, edukacja i imigracja.

Zamiast tego obawiają się, że wyborcy często widzą tylko to, że Trump powtarza zarzuty o oszustwa wyborcze i obrażanie innych republikanów.

Biden roześmiał się, gdy zapytano go, czy uważa, że ​​Trump lub DeSantis byliby silniejszym przeciwnikiem.

„Byłoby fajnie oglądać, jak rywalizują”

Demokraci mają nadzieję, że Trump będzie uparty i ogłosi swoją kandydaturę na prezydenta i kampanię z Walkerem w Gruzji.

Wszystkie te ciągłe aberracje mogą być tylko wybiegiem, aby dać Demokratom większość w Senacie.