Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wszystko, co musisz wiedzieć o operacji zapalenia stawów

Artretyzm to grupa chorób, które powodują obrzęk i ból w jednym lub kilku stawach.

Jest więcej 100 rodzajów Od artretyzmu i jego otoczenia 1 na 4 Dorośli Amerykanie są diagnozowani z jedną jego postacią.

Chirurgia może być skutecznym sposobem leczenia zapalenia stawów, które nie reaguje na bardziej zachowawcze metody leczenia, takie jak odpoczynek i łagodzenie bólu. Opcje chirurgiczne dla zapalenia stawów obejmują zabiegi minimalnie inwazyjne i całkowitą wymianę stawu.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o chirurgii w leczeniu zapalenia stawów, w tym o rodzajach, zaletach i wadach oraz czasie rekonwalescencji.

Ogólnie rzecz biorąc, lekarze zalecają wypróbowanie leczenia zachowawczego przed rozważeniem operacji.

Typowe niechirurgiczne metody leczenia zapalenia stawów obejmują:

Jeśli żaden z tych sposobów leczenia nie przyniesie ulgi, Ty i Twój lekarz możecie zasugerować najlepsze dalsze kroki. Chirurgia może pomóc poprawić funkcjonowanie stawów, zmniejszyć ból i zapobiec dalszym uszkodzeniom stawów. Decyzja o poddaniu się operacji zapalenia stawów różni się w zależności od indywidualnego stanu zdrowia i innych osobistych czynników zdrowotnych.

Dostępne są różne rodzaje operacji w leczeniu zapalenia stawów.

Wybór najlepszej dla Ciebie opcji zależy od wielu czynników, w tym:

 • Które stawy lub stawy są dotknięte chorobą?
 • Jak ciężki jest twój artretyzm w ciągu twojego życia
 • Twój ogólny stan zdrowia
 • Twój wiek
 • Inne osobiste czynniki ryzyka

Przyjrzyjmy się, jak wyglądają poszczególne procedury i co badania mówią o ich skuteczności.

Operacja wykonywana jest endoskopowo za pomocą instrumentu zwanego artroskopem – cienkiej, elastycznej rurki ze światłem na końcu. Chirurdzy prowadzą ten instrument przez małe nacięcie, aby wykonać szczegółowe prace, takie jak usuwanie złamanych fragmentów chrząstki lub naprawa uszkodzonych więzadeł.

Ogólnie rzecz biorąc, zabiegi wykonywane za pomocą artroskopu są mniej inwazyjne niż chirurgia otwarta, wymagają mniej znieczulenia i szybszego powrotu do zdrowia.

Jednak artroskopia nie jest odpowiednią metodą leczenia zapalenia stawów i wielu lekarzy przed nią przestrzega. Na przykład plik Fundacja Artretyzm Nie promuje skutecznej artroskopii w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów. Badania pokazują, że artroskopia zwykle Brak postępu Znacząca lub przedłużona ulga w bólu.

Całkowita wymiana stawu (TJR) polega na zastąpieniu uszkodzonego stawu sztucznym implantem wykonanym z metalu, tworzywa sztucznego lub ceramiki.

TJR to W większości przypadków Wykonuje się go na kolanie lub biodrze, ale można go wykonać w innym miejscu.

Całkowita wymiana stawu kolanowego może zmniejszyć ból, jednocześnie poprawiając jakość życia i mobilność. Jednak wymiany stawów w końcu się zużywają i wymagają operacji rewizyjnej stawu. Na przykład większość implantów stawu kolanowego powinna trwać co najmniej 10 do 15 lat. Operacja rewizyjna może być droższa i bardziej skomplikowana niż operacja pierwotna.

READ  U wybrzeży hrabstwa Clare sfotografowano sześciopokoleniowego rekina olbrzymiego

Najlepszymi kandydatami do całkowitej wymiany stawu są osoby, które odczuwają silny ból i nie znalazły ulgi przy mniej inwazyjnych metodach leczenia. Twój lekarz może zalecić tę procedurę, jeśli masz ciągły bólNie może dobrze poruszać stawem i ma problemy z codziennymi czynnościami, takimi jak wchodzenie po schodach, chodzenie czy branie prysznica.

Powrót do zdrowia po całkowitej wymianie stawu może być długotrwałym procesem. według Narodowa Służba ZdrowiaPo 6 tygodniach od wymiany stawu kolanowego powinieneś być w stanie przestać używać kul lub innych urządzeń wspomagających. Ustąpienie bólu i obrzęku może potrwać 3 miesiące, a całkowite ustąpienie obrzęku może potrwać nawet rok.

Częściowa wymiana stawu zastępuje tylko część kolana lub biodra zamiast całego stawu. W przypadku kolana najczęściej wykonywaną metodą jest usunięcie przestrzeni wewnętrznej lub zewnętrznej. W przypadku biodra jamę stawową zastępuje się metalową miseczką, a kulę stawową pokrywa się metalową warstwą.

Częściowa wymiana stawu kolanowego może pomóc poprawić codzienne funkcjonowanie. Częściowa wymiana stawu biodrowego może pozwolić na uprawianie sportów o dużej intensywności. Minusem jest to, że częściowe zamiany są zwykle trudne do wykonania i mogą być Wyższe wskaźniki powikłań Całkowita wymiana stawu.

Według Fundacji Arthritis najlepszymi kandydatami do częściowej wymiany stawu kolanowego są osoby, które są mniej aktywne z zapaleniem stawów w jednej z trzech części stawu kolanowego. Najlepszymi kandydatami do częściowej wymiany stawu biodrowego są mężczyźni w wieku poniżej 50 lat o dużej budowie ciała, zwłaszcza sportowcy i osoby wykonujące pracę wymagającą fizycznie.

Częściowa wymiana stawu może nie być odpowiednia dla osób z mniejszymi szkieletami.

Powrót do codziennych czynności po zabiegu zwykle zajmuje trochę czasu 3 do 6 tygodni. Wiele osób może powrócić do sportów takich jak golf w ciągu 6 do 10 tygodni. Złuszczanie biodra zwykle powoduje ból i dyskomfort przez kilka tygodni po zabiegu, a po zabiegu prawdopodobnie powrócisz do normalnej aktywności. 6 tygodni.

Osteotomia polega na przecięciu jednej lub więcej kości lub dodaniu klina w pobliżu uszkodzonego stawu, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom. Na przykład osteotomia kolana polega na przecięciu i przekształceniu kości piszczelowej lub piszczelowej w celu zmniejszenia nacisku na staw.

READ  Otyłość jest związana z szybszym postępem SM

według Fundacja Artretyzmnajlepszy kandydat ma około 30 lat i jest mniej niż zwykle zalecany do całkowitej wymiany stawu.

Osteotomia może opóźnić konieczność wymiany stawu o ponad dekadę. Jest jednak bardzo złożony i wyspecjalizowany.

Osteotomię kolana można wykonać u osób dotkniętych chorobą Osteoporoza na wczesnym etapie Po jednej stronie kolana. a osteotomia biodra Może być zalecany młodym dorosłym z izolowanym zapaleniem stawów niewielkiej części biodra. Zabieg polega na przecięciu kości udowej lub miednicy, aby zapobiec dalszemu niszczeniu chrząstki.

Po usunięciu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego możesz później wrócić do normalnych czynności 3 do 6 miesięcy. Po osteotomii biodra może to zająć do roku.

Synowektomia to zabieg, który leczy zapalne postacie zapalenia stawów, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów lub łuszczycowe zapalenie stawów.

Najczęstszym rodzajem stawu w twoim ciele jest staw maziowy. Stawy te zawierają wypełnioną płynem jamę stawową wyłożoną cienką błoną zwaną błoną maziową.

Stawy maziowe obejmują:

 • kolana
 • łokcie
 • ramiona
 • palce
 • Uda
 • nadgarstki

U osób z zapaleniem stawów błona maziowa może ulec zapaleniu i spowodować uszkodzenie chrząstki i innych części stawów. Synowektomia usuwa większość lub całość uszkodzonej błony maziowej, aby złagodzić ból i poprawić funkcję stawu.

Kandydaci do synowektomii obejmują osoby z zapaleniem stawów z minimalnym uszkodzeniem chrząstki w stawie, które nie zareagowało na leki przeciwzapalne. Możliwym powikłaniem zabiegu jest ograniczenie zakresu ruchu.

operacja dla niej Mniej komplikacji Podczas wykonywania za pomocą artroskopu w porównaniu do tradycyjnych nacięć.

Czas rekonwalescencji zależy od leczonego stawu, ale zazwyczaj trwa co najmniej 3 tygodnie.

Fuzja stawów może być wymagana, jeśli masz poważne uszkodzenie z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów lub zapalenia stawów. Podczas zabiegu chirurg użyje szpilek, płytek lub prętów do połączenia dwóch kości, aby nie można było już poruszać stawem. W końcu między dwiema kośćmi rośnie nowa tkanka kostna.

Zabieg ten można wykonać na:

 • kostka
 • nadgarstek
 • kości palców
 • kręgosłup

Rzadko wykonuje się usztywnienie stawu kolanowego lub biodrowego.

Fuzja stawów zapewnia trwałe rezultaty. Minusem tej procedury jest to, że może zmienić zakres ruchu i elastyczność oraz prowadzić do problemów w innych stawach z powodu zmienionej biomechaniki. Stapianie stawów, takich jak kręgosłup, to poważna operacja. Często trzeba czekać od 6 miesięcy do roku, zanim będziesz mógł wrócić do niektórych zajęć.

READ  COVID-19: Kiedy w końcu go pokonamy? - European Sting - Krytyczne wiadomości i spostrzeżenia dotyczące europejskiej polityki, ekonomii, spraw zagranicznych, biznesu i technologii

Fuzja stawów jest zwykle wykonywana tylko w celu leczenia silnego bólu stawów. Było to bardziej standardowe leczenie zapalenia stawów przed opracowaniem operacji wymiany stawu.

Operacja rewizyjna stawu zastępuje wadliwy lub uszkodzony implant. Wymiana stawu zwykle trwa ponad dekadę, zanim będzie musiała zostać wymieniona.

a Studium 2019 Szacuje się, że około 58 procent operacji wymiany stawu biodrowego wytrzyma 25 lat. w innym miejscu nauka Ten sam zespół badawczy oszacował, że 82 procent wszystkich operacji wymiany stawu kolanowego wytrzyma 25 lat.

Czynniki, które mogą prowadzić do konieczności wczesnej operacji rewizyjnej obejmują:

 • Ulga implantu stawu
 • chul
 • infekcja
 • Zaostrzenie problemów ze stawami

Operacja rewizyjna jest bardzo zróżnicowana w zależności od indywidualnego przypadku. Procedura jest często bardziej skomplikowana niż procedura pierwotna.

Może to potrwać do 12 miesięcy Aby wyzdrowieć po rewizji kolana. Powrót do zdrowia po operacji rewizji stawu biodrowego może trwać od 12 do 18 miesięcy.

Każda operacja wiąże się z potencjalnymi powikłaniami. Przed wyborem zabiegu ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o potencjalnym ryzyku, aby móc zważyć zalety i wady.

W niektórych przypadkach pierwotna operacja nie wyleczy zapalenia stawów i będziesz potrzebować drugiego zabiegu. Jeśli operacja lub rewizja nie zadziała, możesz odczuwać większy ból lub bardziej ograniczony zakres ruchu niż wcześniej.

W przypadku wymiany stawu istnieje niewielkie prawdopodobieństwo problemów z samym implantem. Może to obejmować awarie mechaniczne lub zapalną reakcję alergiczną układu odpornościowego.

Inne potencjalne powikłania operacji zapalenia stawów obejmują:

W przypadku operacji wymiany stawu kolanowego powikłania występują w około 1 na 20 osób.

Zapalenie stawów może powodować silny ból i dyskomfort. W zależności od dotkniętych stawów możesz doświadczyć poważnego upośledzenia codziennego życia i aktywności. Chirurgia jest jedną z opcji stosowanych w leczeniu zapalenia stawów, gdy inne metody leczenia pierwszego rzutu, takie jak fizjoterapia i leki przeciwbólowe, nie są skuteczne.

Wiele rodzajów operacji stosuje się do naprawy lub wymiany stawów uszkodzonych przez zapalenie stawów. To, czy operacja jest dla Ciebie odpowiednia, zależy od Twojego konkretnego stanu zdrowia i indywidualnych czynników zdrowotnych. Porozmawiaj z lekarzem o zaletach i wadach operacji zapalenia stawów, opcjach i wszelkich obawach związanych z powikłaniami.