Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wraz ze wzrostem stóp procentowych liczba upadłości osiąga najwyższy poziom od 30 lat

Wraz ze wzrostem stóp procentowych liczba upadłości osiąga najwyższy poziom od 30 lat

Dziękujemy, że do nas dołączyłeś. Ministrowie ryzykują przedłużeniem problemów związanych z inflacją żywności, ostrzegają szefowie supermarketów, ponieważ sprzedawcy detaliczni przygotowują się na wyższe koszty płac i podatki.

Według nowych danych Brytyjskiego Konsorcjum Detalistów (BRC) inflacja cen w sklepach spadła w styczniu do najniższego poziomu od maja 2022 r., spadając z 4,3% w grudniu do 2,9%.

Nastąpiło to po wyhamowaniu tempa wzrostu cen zarówno artykułów spożywczych, jak i nieżywnościowych, takich jak odzież i elektronika.

„Wielu sprzedawców detalicznych podczas styczniowych wyprzedaży oferowało produkty po znacznie obniżonych cenach, aby skusić konsumentów do wydawania pieniędzy w obliczu słabego popytu” – powiedziała Helen Dickinson, dyrektor naczelna grupy branżowej.

Sprzedawcy detaliczni ostrzegali jednak, że ministrowie ryzykują podsyceniem płomieni inflacji poprzez nieprzydatną politykę.

BRC stwierdziło, że postęp w obniżaniu rachunków dla kupujących „prawdopodobnie zostanie utrudniony przez nową presję kosztową płynącą bezpośrednio ze strony rządu”.

Obejmuje to nadchodzącą podwyżkę płacy minimalnej, w wyniku której płaca nisko opłacanych pracowników wzrośnie o 10% z 10,42 funtów do 11,44 funtów za godzinę od kwietnia.

Tymczasem sprzedawcy detaliczni mają do czynienia ze stopami inflacji wyższymi niż inflacja. Rząd rozważa także propozycje, które zapobiegłyby pobieraniu przez sprzedawców detalicznych opłat za oddanie niechcianych towarów klientów do recyklingu. BRC określiło plan jako „nieprzemyślany”.

5 rzeczy na dobry początek dnia

1) Sunak nalega, aby przedsiębiorstwa kolejowe korzystały podczas strajków z uprawnień dotyczących minimalnego poziomu usług | Premier wzywa przewoźników kolejowych, aby „działali w interesie pasażerów” zapewniając co najmniej 40 proc. normalnych usług.

2) Dlaczego poważny upadek na rynku nieruchomości w Chinach grozi odwrotnym skutkiem na Zachodzie? | Likwidacja Evergrande oznacza zaciętą bitwę pomiędzy Wall Street a Pekinem

3) Projekt Freeport burmistrza Tory’ego Teesside’a został oczyszczony z korupcji | Śledztwo wszczęto po zarzutach dotyczących dobrych transakcji na terenie dawnej huty stali w Redcar

READ  Oczekuje się, że światowy przemysł maszyn do frezowania osiągnie 5,6 miliarda dolarów do 2027 r. - ResearchAndMarkets.com

4) Ben Marlowe: BP zgubiło się w sieci ziemi niczyjej | Naftowy gigant musi wycofać się z płotu – w przeciwnym razie grozi mu rosnące ryzyko wrogiego przejęcia

5) Andrzej Orłowski: Samochody autonomiczne wpadają w etyczną czarną dziurę | Ten niebezpieczny eksperyment dotyczący samodzielnego prowadzenia pojazdu zmienia nas wszystkich w ludzkie króliki doświadczalne

Co się stało w nocy

Giełdy azjatyckie spadły po decyzji sądu o likwidacji giganta z branży nieruchomości China Evergrande, co pogorszyło nastroje.

Niepewność co do sposobu wykonania nakazu sądu o likwidacji Grupy Evergrande i jej wpływ na kruchy rynek nieruchomości w kraju wywołuje niepokój inwestorów.

Hang Seng w Hongkongu spadł o 1,7%, a indeks nieruchomości na kontynencie spadł o 3%. Akcje chińskich spółek spadły o 0,7% i były na dobrej drodze do spadku o około 4% w ciągu miesiąca.

Średnia referencyjna giełda Nikkei w Tokio zamknęła się nieco wyżej, wspierana przez nocne zyski na Wall Street, gdy inwestorzy skupili się na zyskach przedsiębiorstw.

Benchmarkowy indeks Nikkei wzrósł o 0,1 procent, czyli 38,92 punktu, do 36 065,86 punktu, podczas gdy szerszy indeks Topix spadł o 0,1 procent, czyli 2,55 punktu, do 2526,93 punktu.

W poniedziałek giełdy w USA i Europie wzrosły, indeks S&P 500 zamknął się na nowym rekordowym poziomie, a europejskie akcje osiągnęły najwyższy poziom od dwóch lat, w związku z tym, że rynki ograniczyły swoje ambitne założenia pod koniec 2023 r. dotyczące obniżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną i inne banki centralne. .

Indeks Dow Jones Industrial Average wzrósł o 0,6%, zamykając się na poziomie 38 333,45, podczas gdy S&P 500 powrócił do rekordowego poziomu ze wzrostem o 0,8% do 4927,93. Bogaty w technologię indeks Nasdaq Composite Index wzrósł o 1,1 procent do 15 628,04 punktu.

Rentowność referencyjnego 10-letniego bonu skarbowego spadła o 8,6 punktu bazowego do 4,07%.

READ  Premierzy Polski i Litwy podpisują porozumienie o współpracy - Pierwsze Wiadomości