Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Władimir Putin ostrzega przed „szybkim i surowym” odwetem, jeśli Zachód będzie próbował interweniować w Rosji

W ostatnich tygodniach doszło do eskalacji konfrontacji między Rosją a krajami zachodnimi, które są zaniepokojone pogarszającą się sytuacją Nawalnego oraz mobilizacją dziesiątek tysięcy rosyjskich sił w pobliżu Ukrainy i na zaanektowanym przez Rosję Półwyspie Krymskim.

Waszyngton zaostrzył w zeszłym tygodniu sankcje wobec Rosji w związku z oskarżeniami o piractwo komputerowe i ingerencję w wybory, a Czechy oskarżyły Moskwę o udział w bombardowaniach składów broni w 2014 r. Obaj wydalili rosyjskich dyplomatów. Rosja zaprzeczyła wykroczeniom i odpowiedziała wzajemnym wydaleniem.

Moskwa wezwała w środę wysokiego rangą amerykańskiego dyplomatę i powiedziała, że ​​10 pracowników ambasady, które wydaliła w zeszłym tygodniu, ma miesiąc do wyjazdu i że wkrótce ujawni szczegóły innych obiecanych środków karnych.

Napięcia dotknęły także los Nawalnego, którego zwolennicy zebrali się w środę w całej Rosji, aby go wspierać.

Ich prawnicy powiedzieli, że w środę aresztowano dwóch najbliższych sojuszników Nawalnego. Ljubow Sobol, twarz popularnego kanału na YouTubie Nawalnego, i jego rzecznik Kira Yarmisch zostali aresztowani w Moskwie.

„W tej chwili w całej Rosji przetrzymują potencjalnych protestujących. To są represje. To jest niedopuszczalne. Musimy walczyć z tą ciemnością” – napisał na Twitterze doradca Nawalnego Rusłan Szawidinow.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel określił aresztowania jako „godne pożałowania” i wezwał władze rosyjskie do poszanowania prawa ludzi do gromadzenia się.

OVD-Info, grupa monitorująca protesty i aresztowania, powiedziała, że ​​obecnych było prawie 300 osób Zostali aresztowani podczas wieców W dziesiątkach różnych miejsc. Oczekiwano, że liczba wzrośnie.

Rosyjski rząd powiedział, że zgromadzenia były nielegalne. Poprzednie wiece wspierające marynarkę wojenną zostały siłą rozproszone, a tysiące aresztowano.

Rosyjska komisarz ds. Praw człowieka Tatyana Muskalkova powiedziała, że ​​czterech lekarzy spoza Federalnej Służby Więziennej Rosji odwiedziło we wtorek Nawalnego i uznało, że stan jego zdrowia jest zadowalający.

W swoim przemówieniu Putin wezwał wszystkich obywateli do szczepień i spodziewał się, że Rosja przeprowadzi dochodzenie Masowa odporność na upadek.

READ  Wewnątrz opuszczonej zatopionej wioski, która wyrosła z hiszpańskiego jeziora

W przededniu internetowego szczytu klimatycznego, którego gospodarzem będzie prezydent USA Joe Biden, Putin wezwał również do zaostrzenia przepisów dotyczących „zanieczyszczającego płaci” i wyznaczył cel Rosji Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych Mniej niż w Unii Europejskiej w ciągu najbliższych 30 lat.

Reuters