Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wirus koronowy Covid 19: dlaczego zmienna delta przeraża ekspertów

Naukowiec

Krewni niosą ciało ofiary Covid-19 w krematorium w New Delhi w Indiach 1 maja 2021 r. Zdjęcie/AP

Łatwiej się rozprzestrzenia, jest bardziej niebezpieczny i bardziej odporny na szczepionki.

Ponad półtora roku od pojawienia się Covid-19 w Chinach – powodującego globalną pandemię, która sparaliżowała gospodarki, zabiła miliony i zamknęła granice międzynarodowe – rosną obawy, że indyjski szczep wirusa może zostać wykolejony na długo – oczekiwano na ponowne otwarcie i po raz kolejny zalanie świata, inni przeżywają kryzys.

Tak zwany wariant delta, po raz pierwszy wykryty w Indiach w październiku ubiegłego roku, rozprzestrzenił się obecnie na co najmniej 62 kraje i stoi za rosnącą liczbą epidemii w Azji i Afryce, poinformowała w tym tygodniu Światowa Organizacja Zdrowia.

W Wielkiej Brytanii wariant delta – nazwany przez Światową Organizację Zdrowia w celu uproszczenia nazwy naukowej B.1.617.2 i uniknięcia piętnowania krajów, które odkrywają nowe szczepy – odpowiada obecnie za 90 procent nowych przypadków, co zaczynają ponownie rosnąć pomimo udanej kampanii szczepień.

Wielka Brytania odnotowała w piątek 8125 nowych przypadków w całym kraju, najwyższy dzienny wynik od czterech miesięcy i tygodniowy wzrost o 58 procent, przy 158 hospitalizacjach.

The Times donosi, że alarmujące liczby zmuszają rząd Wielkiej Brytanii do rozważenia opóźnienia ostatecznego złagodzenia ograniczeń w dniu 21 czerwca o dwa lub cztery tygodnie.

Pasażerowie w hali przylotów na lotnisku London Heathrow 26 stycznia.  Zdjęcie / AP
Pasażerowie w hali przylotów na lotnisku London Heathrow 26 stycznia. Zdjęcie / AP

Celem jest dać ludziom więcej czasu na oddanie drugiego strzału. Około 75 procent Wielkiej Brytanii zostało zaszczepionych, ale tylko 40 procent otrzymało dwie dawki.

Dane opublikowane w tym tygodniu wykazały, że dwie trzecie z 383 hospitalizacji delta dotyczyło osób, które nie zostały zaszczepione, podczas gdy 42 przypadki były hospitalizowane, a 12 zgonów dotyczyło osób, które otrzymały dwie dawki szczepionki.

READ  Rocket Out of Control: North Island nazwana najnowszym miejscem katastrofy

„Chodzi o to, by dać ludziom pewność” – powiedziało The Times źródło rządowe. „Najgorszy scenariusz jest taki, że poluzujemy ograniczenia, a następnie będziemy musieli je ponownie wdrożyć. To powinien być bilet w jedną stronę”.

Według gazety brytyjski premier Boris Johnson ma poczekać do niedzieli, aby rozważyć liczby i podjąć ostateczną decyzję, która zostanie ogłoszona, ale powszechnie oczekuje się opóźnień.

Gazeta Sun podała późno w piątek, że Johnson miał odłożyć „Dzień Wolności” do 19 lipca.

„Musimy mieć pewność, że nie powtórzymy niektórych błędów, które popełniliśmy w ciągu ostatnich 18 miesięcy” – powiedział Johnson światowym liderom na szczycie Grupy Siedmiu w piątek.

Anthony Costello, brytyjski pediatra i członek niezależnej grupy doradczej SAGE, powiedział BBC na początku tego miesiąca, że ​​21 czerwca to za wcześnie, aby złagodzić ograniczenia.

Zauważył, że wariant delta był uważany za od 50 do 70 procent bardziej zakaźny, miał 2,7 razy większe prawdopodobieństwo hospitalizacji i wykazywał dowody na „ucieczkę ze szczepionki”.

„Jeśli przyjmiesz jedną dawkę szczepionki, jesteś chroniony tylko w 34 procentach” – powiedział dr Costello.

“Jeśli masz dwie dawki, jesteś chroniony tylko w około dwóch trzecich. Oznacza to, że są miliony ludzi, którzy mogą zarazić się tym wirusem. Teraz wielu z nich będzie młodszych, a śmiertelność powinna być znacznie niższa. Ale wielu może skończyć z Ludzie są w szpitalu, a NHS może zostać rzucony na kolejny wzrost – po prostu nie wiemy”.

READ  Rosja wydala 10 amerykańskich dyplomatów w odpowiedzi na kampanię Bidena
Koronawirus choroba

Oprócz wysokiej przenośności, istnieją anegdotyczne doniesienia z Indii, że wariant delta jest cięższy u dzieci niż tak zwany szczep alfa.

Lekarze leczący pacjentów w Indiach zgłaszali niepokojące nowe objawy, w tym zgorzel i utratę słuchu.

Sondaż YouGov opublikowany przez The Times w sobotę pokazał, że większość brytyjskich wyborców popiera opóźnienie ponownego otwarcia 21 czerwca.

Badanie wykazało, że 53 procent stwierdziło, że ograniczenia powinny pozostać poza 21 czerwca, a 34 procent stwierdziło, że powinny się zakończyć.