Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Winston Peters spotyka się z ambasadorem Izraela, aby omówić konflikt

Minister spraw zagranicznych Winston Peters spotkał się dziś z ambasadorem Izraela w Nowej Zelandii Ranem Yacobi – jednym z głównych tematów dyskusji był konflikt w Gazie.

W Wyślij wiadomość do X (wcześniej Twitter) Peters powiedział, że na spotkaniu omówiono ataki Hamasu z 7 października oraz rozwój sytuacji na miejscu w Izraelu i Gazie.

Omówiono także sposoby osiągnięcia długoterminowego pokojowego zakończenia konfliktu oraz stosunki między Nową Zelandią a Izraelem.

Wcześniej tego dnia premier Christopher Luxon powiedział, że Peters podzieli stanowisko Nowej Zelandii w sprawie przeniesienia się Izraela do miasta Rafah w południowej Strefie Gazy.

Izrael zamierza przeprowadzić atak naziemny na miasto, w którym mieszka połowa z 2,3 miliona mieszkańców Gazy. Wzbudziło to zaniepokojenie i ostrzeżenia ze strony niektórych dyplomatów za granicą.

Chociaż Luxon, gdy go o to zapytano, nie potępił bezpośrednio izraelskiego posunięcia, wyraził również zaniepokojenie.

„Nie chcemy, aby Izrael wkroczył do Rafah, gdzie przebywa 1,5 miliona cywilów, bez upewnienia się, że istnieją jasne kroki w celu ich wsparcia i ochrony” – powiedziała Luxon.

Dodał: „Chcemy zobaczyć proporcjonalne, zdyscyplinowane, celowe i precyzyjne działania ze strony Izraela. Uważam, że niezastosowanie się do tego zagraża w dłuższej perspektywie jego bezpieczeństwu w kontekście tego, co robi w regionie i powoduje niezadowolenie. „

Dodał, że pokój nie zostanie osiągnięty w drodze działań militarnych, ale raczej dzięki dyplomacji, „więc na tym należy się skupić”.

„Obie strony muszą obejść stół”.

Dodatkowe raporty z rnz.co.nz

READ  Nic nie zostało: tornada w Mississippi zabijają 23 osoby