Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Australii znaleziono radioaktywną kapsułę, która spadła z ciężarówki

W Australii znaleziono radioaktywną kapsułę, która spadła z ciężarówki

W środę władze Australii Zachodniej znalazły małą, ale niebezpieczną kapsułę radioaktywną który spadł z ciężarówki podczas transportu wzdłuż odległej autostrady o długości 1400 km w zeszłym miesiącu To, co powiedział urzędnik, było jak szukanie igły w stogu siana.

Urzędnicy powiedzieli, że kapsułka wielkości grochu została znaleziona na południe od górniczego miasta Newman na Great Northern Highway. Została odkryta przez pojazd badawczy poruszający się z prędkością 70 km na godzinę, kiedy specjalistyczny sprzęt wychwycił promieniowanie emitowane z kapsuły.

Następnie przy użyciu przenośnego sprzętu poszukiwawczego zlokalizowano go dwa metry od pobocza.

Minister służb ratunkowych Stephen Dawson powiedział: „To niezwykły wynik… Dosłownie znaleźli igłę w stogu siana”.

Czytaj więcej:
* Australijska firma wydobywcza żałuje utraty urządzenia radioaktywnego, ponieważ poszukiwania trwają
* Do poszukiwań prowadzi mała radioaktywna kapsuła zaginiona w Australii

Dyrektor ds. Zdrowia Andy Robertson powiedział, że kapsułka nie poruszała się i nie było doniesień o obrażeniach.

Zawiera ceramiczne źródło cezu-137, powszechnie stosowanego w radiometrach, które emituje niebezpieczne ilości promieniowania, odpowiadające 10 promieniom rentgenowskim na godzinę. Może powodować oparzenia skóry, a długotrwałe narażenie może powodować raka.

Zespoły poszukiwawcze spędziły sześć dni przeczesując całą długość autostrady.

Na tym zdjęciu dostarczonym przez Straż Pożarną jej członkowie szukają kapsuły.

Nieobsługiwane / ap

Na tym zdjęciu dostarczonym przez Straż Pożarną jej członkowie szukają kapsuły.

Kapsułka ma wymiary 8 mm na 6 mm, a ludzie zostali ostrzeżeni, że może przykleić się do ich opon bez ich wiedzy.

Ruszyło rządowe śledztwo w sprawie tego, jak kapsuła wypadła z ciężarówki, a raport zostanie przekazany ministrowi zdrowia.

Oficerowie obrony sprawdzali tożsamość kapsuły, która została umieszczona w głównym pojemniku dla jej bezpieczeństwa. Będzie bezpiecznie przechowywany w Newman, zanim zostanie przetransportowany do placówki służby zdrowia w Perth.

Kapsuła zaginęła podczas transportu między pustynną kopalnią a Perth 10 stycznia. Ciężarówka przewożąca kapsułę dotarła do magazynu w Perth 16 stycznia. Służby ratunkowe zostały powiadomione o zaginionej kapsule 25 stycznia.

READ  Australijczyk ucieka do morza po najsłynniejsze pochwały dla swojego psiego towarzysza
Urzędnicy powiedzieli, że kapsułka wielkości grochu została znaleziona na południe od górniczego miasta Newman na Great Northern Highway.

Nieobsługiwane / ap

Urzędnicy powiedzieli, że kapsułka wielkości grochu została znaleziona na południe od górniczego miasta Newman na Great Northern Highway.

CEO górniczego giganta Rio Tinto Iron Orr, Simon Trott, May przeprosił za incydent i wyraził wdzięczność za odkrycie.

„Całkiem niesamowite ożywienie, gdy pomyślisz o wymaganych odległościach, a także o oddaleniu terenu, i myślę, że to naprawdę mówi o wytrwałości wszystkich zaangażowanych w badania” – powiedział Trott.

„Prostym faktem jest to, że to urządzenie nigdy nie powinno było zaginąć. Żałujemy, że tak się stało i ubolewamy z powodu niepokoju, jaki wywołało to w społeczności Australii Zachodniej” – dodał Trott.

Robertson powiedział, że śledztwo w sprawie incydentu może doprowadzić do procesu.

„Mamy możliwość ścigania na podstawie ustawy o bezpieczeństwie radiacyjnym iz pewnością rozważymy takie oskarżenia, i robiliśmy to w przeszłości” – powiedział Robertson.

Premier Anthony Albanese powiedział, że grzywna w wysokości 1000 dolarów australijskich nie jest wystarczającą maksymalną karą za niewłaściwe obchodzenie się z materiałami radioaktywnymi.

„To nie powinno było zostać utracone, to po pierwsze. A po drugie, tak, oczywiście, ta liczba jest absurdalnie niska” – powiedział Albanese.

Dawson powiedział, że rząd stanowy dokonuje przeglądu kar wynikających z ustawy o bezpieczeństwie radiacyjnym.