Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Uraz głowy powiązany z 34% wzrostem ryzyka udaru mózgu.

Uraz głowy powiązany z 34% wzrostem ryzyka udaru mózgu.

19 września 2023 r

Oglądaj 2 minuty

źródło:

Elser H i in. Urazy głowy i incydenty udarowe u dorosłych mieszkających w społeczności. Zaprezentowano na: Dorocznym Zgromadzeniu Amerykańskiego Towarzystwa Neurologicznego. 9-12 września 2023 r.; Filadelfia.


Ujawnienia: Elser nie zgłasza żadnych istotnych ujawnień finansowych.

Nie mogliśmy przetworzyć Twojej prośby. Spróbuj ponownie później. Jeśli problem nadal występuje, skontaktuj się z obsługą [email protected].

FILADELFIA – Według eksperta uczestniczącego w dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Neurologicznego ryzyko udaru niedokrwiennego mózgu było o 34% większe w przypadku osób, które doznały urazu głowy, w porównaniu z osobami, które nie doznały urazu głowy.

„Nasze odkrycia stymulują przyszłe badania nad tym ważnym powiązaniem i zachęcają do zapobiegania udarom w tej populacji osób, które przebyły urazy głowy”. Holly Elser, lekarz medycyny, doktor, Rezydent neurologii na Uniwersytecie Pensylwanii powiedział w tym filmie Healio.

Elser i współpracownicy sprawdzili dokumentację prawie 12 000 osób z badania ryzyka miażdżycy w społecznościach, prospektywnego badania kohortowego prowadzonego od końca lat 80. XX wieku. Ich analiza skupiła się na 11 833 osobach, które w przeszłości nie miały urazów głowy ani udarów mózgu (średni wiek 54 lata, 59,6% kobiet). W sumie 1973 osoby doświadczyły w trakcie obserwacji co najmniej jednego urazu głowy, który zgłosiły same osoby lub które zdiagnozowano zgodnie z kodami ICD 9–10. Częstość występowania udaru rejestrowano na podstawie rozmów telefonicznych z uczestnikami przeprowadzanych co pół roku, a także poprzez monitorowanie społeczności przyjęć pacjentów do szpitala.

READ  Spożycie białka roślinnego jest powiązane z zapobieganiem chorobom i zdrowym starzeniem się kobiet

Elser i współpracownicy również odkryli silniejszy związek między ryzykiem udaru u osób, które doznały mnogich urazów głowy niż u osób, które doznały jednego urazu głowy lub nie miały żadnego, ale dane nie wykazały statystycznie istotnych różnic pod względem ciężkości urazu głowy.