Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Umożliwianie protezom „wyczuwania”

Umożliwianie protezom „wyczuwania”

Eksperymentowanie z czujnikiem protetycznym u osoby po amputacji

„Z poprzednich prac, które wykonaliśmy w ThermoSenseLab, wiemy, że to, jak odczuwamy wilgoć, jest ściśle powiązane ze tym, jak odczuwamy temperaturę; mamy specyficzny zestaw sygnałów termicznych wyczuwających wilgoć” – wyjaśnił dr Filinghieri.

Zmiany te mogą przynieść znaczące korzyści fizyczne i psychologiczne użytkownikom protez.

„Uważamy, że może to potencjalnie mieć wpływ na sprawność manualną osób po amputacji z protezą” – stwierdziła dr Filinghieri. „Na przykład poziom wilgoci wpływa na to, jak mocno coś chwytasz – jeśli filiżanka jest mokra, może być śliska.

„Rozszerza także zakres naturalnych wrażeń, jakie mogą odczuwać osoby po amputacji, oraz poprawia ucieleśnienie i akceptację protezy – dzięki czemu osoby po amputacji mogą czuć, że proteza należy do ich ciała”.

Asystentka doktorska Maria Plomitsaku, pierwsza autorka badania, dodała: „Zrozumienie percepcji wilgoci u człowieka w celu przywrócenia jej u użytkowników protez kończyn było fascynującym wyzwaniem. Postrzeganie wilgoci to krok w kierunku wzbogacenia sposobu, w jaki pacjenci po amputacji czują się i wchodzą w interakcję z świat.”

Zespół badawczy stara się teraz udowodnić te implikacje swojej pracy, ustalając, czy wyczuwanie ciepła i wilgoci faktycznie zwiększa poczucie własności ciała u osób noszących protezy.

„Pracowaliśmy nad wykrywaniem wilgoci przez ostatnią dekadę i to wspaniale, że nasze podstawowe badania można wykorzystać i przełożyć na skutki kliniczne” – dodał dr Filinghieri.

Szukaj jest Opublikowano w Internecie.

READ  Dziś wieczorem zaczynają się „dramatyczne” deszcze meteorów – oto jak zobaczyć brytyjskie Perseidy do 23 sierpnia | nowości naukowe i technologiczne