Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

U pacjentek z rakiem piersi objawy menopauzy można złagodzić dzięki terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) prowadzonej przez pielęgniarki

U pacjentek z rakiem piersi objawy menopauzy można złagodzić dzięki terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) prowadzonej przez pielęgniarki

Nowe badanie kliniczne ujawnia, że ​​objawy menopauzy – uderzenia gorąca i nocne poty – doświadczane przez kobiety z rakiem piersi można zmniejszyć dzięki grupowej terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) prowadzonej przez pielęgniarki zajmujące się leczeniem piersi.

Aż 85% kobiet z rakiem piersi doświadcza uderzeń gorąca i nocnych potów z powodu chemioterapii i terapii hormonalnej. Te działania niepożądane są często cięższe i mogą trwać dłużej u kobiet z rakiem piersi niż u kobiet, które cierpią na niego z powodu naturalnej menopauzy. Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) może być oferowana w celu złagodzenia objawów menopauzy, ale zwykle nie jest zalecana kobietom z rakiem piersi, ponieważ może zwiększać ryzyko nawrotu choroby, dlatego są bezpiecznymi i skutecznymi alternatywami w celu zmniejszenia skutków ubocznych i zapewnienia jakości życia są pilnie potrzebne.

Naukowcy zajmujący się rakiem piersi odkryli teraz, że kobiety z rakiem piersi, które przez sześć tygodni otrzymywały grupową terapię poznawczą od pielęgniarki, zgłosiły, że ich objawy menopauzy stały się mniej uciążliwe i mniej problematyczne. Jego częstotliwość również spadła o ponad jedną czwartą (28%). To podwaja redukcję objawów zgłaszaną przez kobiety otrzymujące standardową opiekę, często spersonalizowaną poradę (11%). Co więcej, w przypadku kobiet, które otrzymały CBT od pielęgniarki, te zmieniające życie świadczenia utrzymywały się przez kilka miesięcy.

U wielu kobiet z rakiem piersi skutki uboczne menopauzy mogą mieć druzgocący wpływ zarówno na jakość ich życia, jak i na zdrowie psychiczne. W rezultacie niektóre kobiety przerywają leczenie, które może pomóc w zapobieganiu nawrotom raka piersi. Jednak kobiety biorące udział w badaniu poinformowały, że po otrzymaniu CBT od pielęgniarki, nocne poty i uderzenia gorąca były prawie łatwe do zniesienia. Doświadczyli również znacznej poprawy jakości snu i obniżenia poziomu depresji i lęku.

Prowadzone przez profesor Deborah Fenlon z University of Swansea, we współpracy z Southampton Clinical Trials Unit na University of Southampton oraz Institute of Psychiatry, Psychology and Neuroscience w Kings College London, w badaniu wzięło udział 127 kobiet z sześciu brytyjskich szpitali. Wszyscy uczestnicy mieli pierwotnego raka piersi lub DCIS (zlokalizowany rak przewodowy), wczesną postać choroby i mieli silne i częste uderzenia gorąca lub nocne poty.

READ  MS Australia wzywa rząd do podjęcia działań w sprawie finansowania badań neurologicznych

Uczestniczki wzięły udział w sześciu 90-minutowych sesjach prowadzonych przez 11 różnych pielęgniarek zajmujących się leczeniem piersi, które zostały specjalnie przeszkolone przez psychologa klinicznego w zakresie CBT. Sesje obejmowały takie tematy, jak radzenie sobie ze stresem, szybsze oddychanie, lepsze samopoczucie, strategie radzenia sobie z określonymi skutkami ubocznymi uderzeń gorąca, nocnych potów i przerywanego snu.

Gdy presja na NHS zacznie słabnąć, rozważymy możliwości i zasoby, rak piersi chciałby teraz, aby fundusze i komisje ds. Zdrowia w Wielkiej Brytanii wspierały pielęgniarki zajmujące się leczeniem piersi w prowadzeniu grupowej terapii poznawczo-behawioralnej pacjentom doświadczającym tych skutków ubocznych terapii pomenopauzalnej. Jeśli to możliwe, taka interwencja poprawi jakość życia i, co najważniejsze, pomoże kobietom kontynuować leczenie, które pomaga zmniejszyć ryzyko nawrotu raka.

Profesor Mira Hunter z King’s IoPPN, która opracowała grupę CBT i przeszkoliła pielęgniarki w procesie, powiedziała:

„W poprzednich badaniach odkryliśmy, że grupowa terapia poznawczo-behawioralna prowadzona przez psychologa klinicznego jest skutecznym sposobem łagodzenia objawów menopauzy u kobiet, które przeszły leczenie raka piersi. Dostęp do wsparcia pielęgniarki, którą mogą już mieć, ma wyraźne korzyści dla kobiet, więc to jest krok. Świetna droga do udowodnienia, że ​​ta terapia jest równie skuteczna, gdy jest podawana przez przeszkolone pielęgniarki zajmujące się leczeniem piersi. Mamy opublikowany przewodnik po leczeniu i kurs szkoleniowy z Brytyjskim Towarzystwem Menopauzy, dzięki czemu leczenie to jest dostępne dla pracowników służby zdrowia. dostępu i mogą dotrzeć do większej liczby kobiet, które mogą z tego skorzystać ”.

Objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca i nocne poty, mogą znacznie wpłynąć na jakość życia kobiet z rakiem piersi. To bardzo ekscytujące, gdy widzimy, że terapia poznawczo-behawioralna zapewniana przez pielęgniarkę zajmującą się chorobami piersi może pomóc uniknąć kobiet, które mają już trudne doświadczenia z diagnozowaniem raka piersi, a to jest bardziej bolesne. Pandemia COVID-19 wprowadziła nas w bezprecedensowe czasy. Ale jedyną rzeczą, która pozostaje taka sama, jest pilna potrzeba poszukiwania, poprzez badania, sposobów zapobiegania rakowi piersi i ratowania życia, a także odkrycia odkryć, które oznaczają, że obecnie żyje z tą chorobą 600 000 osób. w najlepszy możliwy sposób. .

Doceniamy, że NHS pracuje obecnie niestrudzenie pod ogromną presją, ale mamy nadzieję, że w miarę jak presja na pielęgniarki zajmujące się leczeniem piersi zacznie łagodzić wyniki tego innowacyjnego badania, CBT ma pomóc kobietom z rakiem piersi cieszyć się lepszą jakością życie. Nasze badania na światowym poziomie są możliwe tylko dzięki wsparciu publicznemu. Biorąc pod uwagę wpływ COVID-19, oczekuje się, że nasze dochody ze pozyskiwania funduszy spadną o 43% w tym roku podatkowym, co oznacza, że ​​jesteśmy mniej zdolni do finansowania nowych badań, które mogą zmienić życie osób z rakiem piersi. Potrzebujemy twojego wsparcia teraz bardziej niż kiedykolwiek. Aby uzyskać więcej informacji i przekazać darowizny, odwiedź stronę www.breastcancernow.org/donate. „

Dr Simon Vincent, dyrektor ds. Badań, wsparcia i wpływu na raka piersi teraz

Natalie Richards, 39-letnia matka dwójki dzieci z Londynu, w kwietniu 2019 roku zdiagnozowano potrójnie ujemnego raka piersi i podczas chemioterapii wystąpiły intensywne uderzenia gorąca i nocne poty. Powiedziała:

READ  Badanie pokazuje potencjał brytyjskiego biobanku w zakresie informowania o badaniach nad chorobami genetycznymi

„Byłam zszokowana, gdy dowiedziałam się, że mam raka piersi. Leczenie rozpoczęło się bardzo szybko i jak tylko zaczęłam chemioterapię, mój okres ustał. Nie byłam świadoma skutków ubocznych, których będę doświadczać.

„Cierpiałem na uderzenia gorąca przez cały dzień i noc. Czułem się co pół godziny. Pociłem się kompletnie niezależnie od pory roku i pogody, plus wszystkie inne skutki uboczne chemioterapii, ale ten efekt uboczny nie został ze mną wspomniany ani omówiony Kiedy wyjaśniłem, że cierpię na uderzenia gorąca, poczułem się przez to odrzucony, bez żadnej porady, jak spróbować złagodzić ten bolesny efekt uboczny.

„Byłem tak sfrustrowany i zaniepokojony uderzeniami gorąca i nocnymi potami, które stały się tak wyczerpujące i wyczerpujące. Byłem tak zawstydzony, kiedy to wydarzyło się publicznie. Nie wiem, jak sobie poradziłem, ale po prostu próbowałem spędzić jeden dzień na raz a skupienie się na moich córkach pomogło mi ruszyć naprzód. To było takie niezręczne. To najlepsza część roku, zanim te objawy ustąpią.

„Niewiele wiedziałam o tych skutkach ubocznych menopauzy i wydawałam się być przeoczona, jednak dla mnie były one równie irytujące jak wypadanie włosów, a może nawet bardziej, ponieważ były tak nieoczekiwane. Miałam wspaniałą pielęgniarkę zajmującą się pielęgnacją piersi i ja Myślę, że gdyby była w stanie Zapewnia mi pewne wsparcie, szczególnie w przypadku moich objawów menopauzy, co miałoby duże znaczenie ”.

Inne sposoby radzenia sobie z uderzeniami gorąca i nocnymi potami można znaleźć na stronie internetowej Breast Cancer Now Tutaj.

Każdy, kto szuka informacji i wsparcia, może porozmawiać z wyspecjalizowanymi pielęgniarkami Breast Cancer Now, dzwoniąc na bezpłatną infolinię organizacji charytatywnej pod numer 6000 808 800.

Breast Cancer jest teraz wdzięczny Walk the Walk za ich hojne wsparcie finansowe dla projektu profesora Finlona.