Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Twoje miejsca gotowe! Rozpoczął się Wielki Wyścig Śródziemnomorski w celu odebrania turystów

W swojej kuchni Kyriaki Kapri ma dość jedzenia, by wyżywić armię. Stosy kalmarów do smażenia, ćwiartowane cytryny, grube łódeczki ziemniaków do robienia frytek z oregano i owoce morza do popularnych dań na greckiej wyspie Naksos.

Zrobiła wszystko, co tylko przyszło ci do głowy, aby przygotować się na turystów w swojej nadmorskiej restauracji Naxos, Gorgona – po grecku dla syreny – ale klienci wciąż są rzadkim widokiem.

Grecja rozpoczęła sezon turystyczny w piątek pośród walki konkurencyjnej na Morzu Śródziemnym o zwabienie wczasowiczów wychodzących z blokady.

„Wszyscy jesteśmy zaszczepieni, stoły są na zewnątrz i dozowane, a każdy z nich ma środki do dezynfekcji rąk. Jesteśmy gotowi. Teraz czekamy,” powiedział Capri, stojąc obok dużych zbiorników wystawowych ze świeżymi rybami na pokładach pokruszonego lodu. Miesiąc blokady Gorgona została zamknięta po raz pierwszy. Kiedyś w jej 50-letniej historii, wzorzec obserwowano w całej Grecji, w tym na wyspie Mykonos i pobliskim Santorini.

Czytaj więcej:
* Rok 2021 wygląda jak czarna dziura dla upadku europejskiej turystyki
* Grecja: 10 ukrytych atrakcji
* Jedna z najbardziej niesamowitych budowli w Grecji mogłaby się odrodzić

Plaża Plaka na wyspie Naksos na Morzu Egejskim, Grecja.  Kraj rozpoczął sezon turystyczny w piątek.

Thanasis Stavrakis / AP

Plaża Plaka na wyspie Naksos na Morzu Egejskim, Grecja. Kraj rozpoczął sezon turystyczny w piątek.

Unia Europejska nie wprowadziła jeszcze systemu zezwoleń na podróż przyjaznego dla urządzeń mobilnych. Ale państwa członkowskie na południu, które zostały bardziej zadłużone i uzależnione od dochodów z turystyki, nie czekają.

Chorwacja została już ponownie otwarta, podobnie jak Cypr, a Grecja dołączyła w piątek, ponieważ mieszkańcom pozwolono opuścić swoje domy bez pozwolenia elektronicznego po raz pierwszy od sześciu miesięcy.

W ubiegłym roku liczba odwiedzających Grecję spadła o 78,2 procent do 7,4 miliona – z 34 milionów w 2019 roku – według oficjalnych danych, przy odpowiednim spadku wpływów z turystyki.

READ  Coronavirus Covid 19: Matka Sydney przeżywa przerażający moment, gdy nowonarodzony syn uzyskał pozytywny wynik testu na Covid

Grecja ma nadzieję przywrócić połowę liczby odwiedzających w 2019 r. Zobowiązała się zakończyć szczepienia całej populacji wyspy w ciągu najbliższych sześciu tygodni i zniesie wymagania dotyczące testów dla turystów, którzy otrzymali szczepionki wyprodukowane w Rosji i Chinach, które nie zostały zatwierdzone używać w kraju.

W obliczu narastającego zadłużenia kraje Europy Południowej starają się ponownie otworzyć swoje usługi turystyczne.

Thanasis Stavrakis / AP

W obliczu narastającego zadłużenia kraje Europy Południowej starają się ponownie otworzyć swoje usługi turystyczne.

Inne kraje śródziemnomorskie również szukają przewagi.

Malta obiecuje kupony dla odwiedzających na nurkowanie i zniżki gotówkowe dla klientów hoteli z wyższej półki.

W Turcji goście z zagranicy zostali zwolnieni z wniosków o pobyt w domu, które dotyczą Turków, dzięki czemu mogą cieszyć się pustym Stambułem i słabo zaludnionymi kurortami plażowymi. Od poniedziałku podróżni z Chin, Wielkiej Brytanii, Australii i 13 innych krajów będą mogli wjechać bez konieczności przedstawiania negatywnego testu Covid-19.

W ubiegłym roku liczba odwiedzających Grecję spadła o 78,2 procent do 7,4 miliona.

Thanasis Stavrakis / AP

W ubiegłym roku liczba odwiedzających Grecję spadła o 78,2 procent do 7,4 miliona.

Portugalia jest jedynym krajem w południowej Europie, który do tej pory umieścił tak zwaną zieloną listę miejsc docelowych wolnych od kwarantanny w Wielkiej Brytanii. Według Emmy Colthurst z serwisu TravelSupermarket, podróżujący w Wielkiej Brytanii skrytykowali te wiadomości.

„Co tydzień, jeśli porównasz wszystkie wyszukiwania porównujące ceny wakacji w TravelSupermarket, witryna odnotowała 865% wzrost wyszukiwań pakietów wakacyjnych do Portugalii” – powiedział Colthurst.

Przedstawiciele portugalskiej branży turystycznej zgłosili wzrost liczby rezerwacji i zapytań z Wielkiej Brytanii oraz Rząd potwierdził w piątek Obecne ograniczenia wjazdu zostaną zniesione, zanim zaktualizowana lista podróży do Wielkiej Brytanii wejdzie w życie w poniedziałek, kończąc dni niepewności.

W sąsiedniej Hiszpanii minister handlu i turystyki Reyes Maruto powiedział, że jej rząd prowadzi „ciągłe” konsultacje z Wielką Brytanią, aby spróbować podnieść poziom podróżowania tam. W 2019 roku do Hiszpanii odwiedziło około 18 milionów brytyjskich turystów.

Kobieta pływa na plaży Agios Prokopios na Naxos.  Grecja ma nadzieję na przywrócenie połowy liczby odwiedzających w 2019 roku.

Thanasis Stavrakis / AP

Kobieta pływająca na plaży Agios Prokopios na Naksos. Grecja ma nadzieję na przywrócenie połowy liczby odwiedzających w 2019 roku.

Włochy znoszą wymóg pięciodniowej kwarantanny dla podróżnych z Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Izraela od niedzieli, ale wielu z branży hotelarskiej wciąż przygotowuje się na kolejny trudny rok.

READ  Łódź pilotowa „Wanganui” pełni w porcie Whanganui podwójną rolę

„Myślę, że (turystyka) wzrośnie, ale bardzo powoli”. „W tym roku musimy zaakceptować wszystko, co nadejdzie” – powiedziała Elisabetta Minardi, menedżer apartamentów hotelowych Ca 'Foscolo w Wenecji.

W niewielkiej odległości od słynnego mostu Rialto hotel jest zwykle w pełni zarezerwowany przez cały rok, ale obecnie obłożenie wynosi 20 procent.

„Zwykle w styczniu mamy dużo rezerwacji na lato. To się skończyło. Więc nie wiemy, co się teraz stanie” – powiedział Minardi. „Ludzie dokonują rezerwacji, a potem odwołują”. To rodzaj tańca ”.