Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Trening oporowy o wysokiej intensywności jest dobry dla mózgu

Trening oporowy o wysokiej intensywności jest dobry dla mózgu

Według naukowców z izraelskiego Uniwersytetu Ariela trening interwałowy o wysokiej intensywności może mieć większy wpływ na funkcje poznawcze i neurogenezę – neurogenezę – niż ciągłe ćwiczenia o niskiej intensywności.

W artykule opublikowanym w Dziennik Izraelskiego Stowarzyszenia MedycznegoNaukowcy przyjrzeli się wpływowi ćwiczeń aerobowych, beztlenowych i oporowych na elastyczność mózgu i funkcje poznawcze.

Wykazano, że każdy rodzaj ćwiczeń ma pozytywne skutki, ale poprzez różne specyficzne mechanizmy.

„Wydaje się, że w efekcie ćwiczeń aerobowych i beztlenowych pośredniczą przede wszystkim zmiany w ekspresji neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego (BDNF), czynnika wzrostu mleczanu, czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF) i kilku dodatkowych białek w mózgu” napisał.

„Jednak wydaje się, że ćwiczenia oporowe wpływają na plastyczność mózgu przez miokiny, takie jak iryzyna, insulinowy czynnik wzrostu-1 (IGF1) i BDNF, które są wydzielane z tkanki szkieletowej i stymulują neurogenezę w mózgu”.

Trener siły i podnoszenia ciężarów Tavor Ben-Zeev. Prawa autorskie do zdjęć Ariel University

Zmienne, takie jak intensywność, wielkość i okresy spoczynku, również wydają się wpływać na neurogenezę – proces, który zachodzi głównie w rozwijającym się mózgu, ale także w ograniczonym stopniu w mózgu osoby dorosłej.

Naukowcy zauważyli, że ostatnie badania wykazały, że trening interwałowy o wysokiej intensywności może mieć większe korzyści dla mózgu niż ciągłe ćwiczenia o niższej intensywności.

Ponadto wstępne badania nad wpływem ćwiczeń oporowych na elastyczność mózgu i funkcje poznawcze są dość pozytywne, a także korzyści związane z treningiem oporowym oraz zdrowiem kości i mięśni mogą sprawić, że ten styl treningu będzie idealny dla większości populacji.

W skład zespołu wchodził trener siłowy i podnoszenia ciężarów Tavor Ben-Zeev, doktorant w Laboratorium Fizjologii Ćwiczeń profesora Jaya Hoffmana. prof. Yehuda Shenfield, rektor Uniwersytetu Ariel, specjalista chorób wewnętrznych i immunologii; I Hoffman, który kieruje Ariel Sports Science Program i jest głównym trenerem reprezentacji Izraela w piłce nożnej.

READ  Ciąża zmienia odpowiedź immunologiczną na szczepienie Covid: raport