Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Traderzy zwiększają liczbę obniżek stóp procentowych w USA pomimo sprzeciwu prezesa Rezerwy Federalnej Jaya Powella

Traderzy zwiększają liczbę obniżek stóp procentowych w USA pomimo sprzeciwu prezesa Rezerwy Federalnej Jaya Powella

Bądź na bieżąco dzięki bezpłatnym aktualizacjom

Jay Powell starał się odeprzeć spekulacje, że Rezerwa Federalna wygrała walkę z inflacją, mimo że inwestorzy zwiększali swoje zakłady, że amerykański bank centralny może rozpocząć obniżki stóp procentowych już w marcu przyszłego roku.

W piątkowym przemówieniu prezes Fed wskazał, że jest zbyt wcześnie, aby wykluczyć dalsze podwyżki stóp procentowych lub rozpocząć dyskusję o obniżkach.

„Byłoby zbyt wcześnie, aby z całą pewnością stwierdzić, że osiągnęliśmy wystarczająco restrykcyjne stanowisko, lub spekulować, kiedy polityka zostanie złagodzona” – powiedział przed rozpoczęciem spokojnego okresu poprzedzającego ostatnie w tym roku posiedzenie w sprawie polityki pieniężnej.

Po komentarzach Powella rentowność wrażliwych na politykę dwuletnich obligacji skarbowych spadła o 0,14 punktu procentowego do najniższego od pięciu miesięcy poziomu 4,56 procent, co sugeruje, że inwestorzy w dużej mierze zignorowali jego ostrzeżenia. Inwestorzy na rynkach kontraktów terminowych funduszy federalnych widzą obecnie około dwóch trzecich szans, że Fed obniży stopy procentowe już w marcu 2024 r., w porównaniu z około 20 procent tydzień temu.

Akcje również wzrosły, a indeks S&P 500 zakończył dzień o 0,6 procent wyżej na poziomie 4594,63, co stanowi najwyższy poziom zamknięcia od marca 2022 r.

„Kilka tygodni temu Powell powiedział, że ta polityka jest restrykcyjna, ale (dodał w piątek) jego zdaniem „jest ona na restrykcyjnym terytorium”. „Sądzę, że sprawiedliwe jest, aby rynki trzymały się tej precyzji” – powiedział Jeffrey Roach, dyrektor ekonomista w LPL Financial.

Złoto osiągnęło najwyższy poziom w historii, wzrastając aż o 1,9 procent, osiągając szczyt na poziomie 2075,09 dolarów za uncję, przekraczając poprzedni szczyt dzienny z sierpnia 2020 r.

READ  Farage domaga się wielomilionowego odszkodowania od NatWest i byłej dyrektor generalnej Rose | Wiadomości biznesowe

Metal ma tendencję do wzrostów, gdy dolar się osłabia, ponieważ waluta robi to w oparciu o oczekiwania, że ​​kolejny ruch amerykańskich stóp procentowych będzie niższy.

Za około dwa tygodnie Federalny Komitet Otwartego Rynku przygotowuje się do ponownego utrzymania referencyjnej stopy procentowej na stałym poziomie od 22 lat, wynoszącym 5,25–5,5 procent, czyli na poziomie utrzymywanym od lipca. Rezerwa Federalna rozpoczęła historyczną kampanię mającą na celu podniesienie stóp procentowych w marcu 2022 r., próbując stłumić rosnącą inflację.

Jednak nawet gdy Fed w dalszym ciągu wstrzymuje kampanię na rzecz podwyżki stóp procentowych, urzędnicy zaniepokojeni są wysokim stopniem niepewności co do perspektyw inflacji w USA i obawami dotyczącymi złagodzenia warunków na rynkach finansowych. Powstrzymali się od odniesienia się konkretniej do szczytu stóp procentowych i omówienia wskaźników obniżania kosztów kredytu.

Aby rozważyć obniżki, Fed musi zapoznać się z kilkoma raportami o inflacji potwierdzającymi tę tendencję.

Powell w piątek powtórzył to przesłanie, ostrzegając podczas wydarzenia w Spelman College w Gruzji, że amerykański bank centralny jest „gotowy do dalszego zaostrzenia polityki, jeśli okaże się to właściwe”, mimo że dał jasno do zrozumienia, że ​​polityka „zmierza w stronę zaostrzenia”. ” „Pełne skutki poprzednich działań Fed nie zostały jeszcze zrealizowane.

W dyskusji podczas wydarzenia podkreślił, że Fed będzie uważnie monitorował dane ekonomiczne. „Niech dane wskażą właściwą ścieżkę” – powiedział.

„Chociaż niższe odczyty inflacji z ostatnich kilku miesięcy są mile widziane, postęp ten musi być kontynuowany, jeśli mamy osiągnąć nasz cel 2 procent” – dodał.

Również w piątek Austan Goolsbee, prezes Fed w Chicago i w tym roku członek Federal Open Market Committee z prawem głosu, powiedział, że jak dotąd „nie ma dowodów” na to, że inflacja zatrzyma się na poziomie 3 procent, przewidując zamiast tego, że spadnie. Powrót do długoterminowego celu Fed na poziomie 2 procent.

READ  Aldi daje brytyjskim magazynom drugą podwyżkę w ciągu roku | ALDI

W październiku podstawowy wskaźnik cen osobistych wydatków konsumpcyjnych – preferowana miara inflacji przez Fed – kształtował się na poziomie 3,5% rocznie.

Dodatkowa relacja Kate Duguid z Nowego Jorku