Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

To the Moon and Beyond: co 2022 przyniesie podróżom kosmicznym | Próżnia

TJego rok zapowiada się na ważny rok dla eksploracji kosmosu, a kilka głównych programów pojawi się na wyrzutni w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Stany Zjednoczone mają powrócić na Księżyc, realizując szereg misji mających na celu założenie tam w ciągu kilku lat kolonii księżycowej. Oczekuje się, że dopełni Chiny Stacja kosmiczna Tiangong Podczas gdy Europa i Rosja spróbują wylądować na Marsie statkiem kosmicznym, ponosząc porażkę w każdej poprzedniej próbie. Indie, Korea Południowa i Japonia również mają podjąć szereg misji w kosmos.

pociski

Makieta kapsuły kosmicznej Orion NASA, która przetransportuje czterech astronautów w przyszłe misje na Księżyc, asteroidę lub Marsa. Zdjęcia: Bob Demrich/Almy

Szczególna uwaga zostanie zwrócona na potężną nową korporację NASA system startu w kosmos (SLS). To najpotężniejsza rakieta, jaką kiedykolwiek zaprojektowano i zbudowano, by w ramach agencji przewozić astronautów na Księżyc i dalej Artemida Program eksploracji kosmosu. Dzięki tym misjom NASA zamierza ponownie otworzyć Układ Słoneczny w celu zbadania przez ludzi – zamiast robotycznych sond – i regularnie transportować astronautów na powierzchnię Księżyca.

Pierwszy start programu zaplanowano na luty, kiedy rakieta SLS – o wysokości ponad 300 stóp – przeniesie bezzałogową kapsułę Oriona na trajektorii, która wejdzie na wysoce eliptyczną orbitę wokół Księżyca. W najbliższym czasie statek kosmiczny przeleci 62 mile od powierzchni księżyca, zanim wzniesie się nad niego 40 000 mil, na odległość, która zabierze go dalej od Ziemi niż jakikolwiek inny statek kosmiczny zaprojektowany dla ludzi.

Co najważniejsze, Orion – zaprojektowany do przewożenia od czterech do sześciu astronautów, gdy jest w pełni operacyjny – zostanie wyposażony w europejski moduł serwisowy, który zapewni kapsułę moc i napęd do manewrowania na orbicie. To da jego producentowi – Europejska Agencja Kosmiczna – Możliwość zostania głównym partnerem w przyszłych misjach Artemis. Jeśli lutowa misja zakończy się sukcesem, załogowy lot wokół Księżyca odbędzie się w 2024 r., a lądowanie na Księżycu nastąpi w 2025 r. — po 53-letniej przerwie od wylądowania na Taurusie ostatniej misji załogowej Apollo 17 na Księżycu. Dolina Littrow w grudniu 1972 r.

READ  Chorzy z wysokimi punktami CAC powinni być objęci profilaktyką wtórną

Tym razem w załodze będzie co najmniej jedna kobieta, a misja będzie początkiem programu mającego na celu założenie kolonii księżycowej, w której astronauci będą pracować na wielomiesięcznych misjach i opracowywać technologie, które mogą być wykorzystane przez przyszłe kolonie w Mars. Głównym celem pierwszej księżycowej placówki jest krater Shackleton, w pobliżu południowego bieguna księżyca, który, jak się uważa, zawiera zbiorniki lodu. Woda nie tylko byłaby cennym pożywieniem dla astronautów, ale mogłaby być wykorzystywana jako źródło wodoru i tlenu – poprzez elektrolizę – które można by połączyć jako paliwo do rakiet.

Księżyc

Lądowniki zbudowane przez prywatne firmy przy wsparciu NASA przyniosą misje naukowe i technologiczne na powierzchnię Księżyca.
Lądowniki zbudowane przez prywatne firmy przy wsparciu NASA przyniosą misje naukowe i technologiczne na powierzchnię Księżyca. Zdjęcia: NASA

W ramach przygotowań do założenia kolonii księżycowej, NASA Zainicjuje również ogromny program misji robotów w ramach inicjatywy agencji Commercial Lunar Payload Services (CLPS) o wartości 2,6 miliarda dolarów. Obejmuje to wysłanie floty robotów kosmicznych na Księżyc, a pierwsze misje rozpoczną się w tym roku. Czujniki, wykonane przez prywatne firmy przy wsparciu NASA, będą próbowały mapować rezerwy wód gruntowych, badać głębokość wnętrza księżyca i uruchamiać pojazdy zrobotyzowane do badania powierzchni Księżyca. Neonatalna firma kosmiczna Astrobotic wyśle ​​swój nowo zaprojektowany lądownik Peregrine do Lacus Mortis – „jeziora śmierci” – równiny bazaltowej w północno-wschodniej części Księżyca. Będzie przewozić 11 różnych ładunków narzędzi, a za nią podąża inna amerykańska firma, Intuitive Machines, która wyśle ​​statek kosmiczny z sześcioma ładunkami do Oceanus Procellarum, Ocean of Storms.

Kolejnych 12 misji CLPS zaplanowano w ciągu najbliższych trzech lat, chociaż szef naukowy NASA, Thomas Zurbuchen, ostrzegł, że te finansowane ze środków prywatnych wysiłki są obarczone dużym ryzykiem niepowodzenia. Powiedział niedawno, że aż połowa może się pomylić.

Na wszelki wypadek zarówno Rosja, jak i Indie planują wystrzelić własną sondę księżycową w przyszłym roku, podczas gdy Korea Południowa ma umieścić satelitę na orbicie księżycowej w celu zbadania jego składu mineralnego.

READ  Nowy filtr przeciwsłoneczny jest bezpieczny dla koralowców i zapewnia bardzo skuteczną ochronę przed promieniowaniem UVB / UVA

Mars

Działający prototyp statku ExoMars w obiekcie Airbus Defense Space w Stevenage.
Działający prototyp statku ExoMars w obiekcie Airbus Defense Space w Stevenage. Zdjęcie: Dan Kitwood/Getty Images

Poszukiwania obcego życia zrobią krok naprzód w tym roku wraz z wystrzeleniem wspólnego europejsko-rosyjskiego statku kosmicznego Misja ExoMars, który wyląduje zrobotyzowany pojazd na Oxia Planum, rozległej na 125 mil błotnistej równinie na północnej półkuli planety. Łazik – nazwany na cześć Rosalind Franklin, brytyjskiej chemiczki i pionierki DNA – będzie wyposażony w wiertło zdolne do sondowania kilka stóp pod powierzchnią Marsa, gdzie, jak się ma nadzieję, prymitywne formy życia lub przynajmniej szczątki wymarłych organizmów przeżył. Ważący 660 funtów łazik został zbudowany przez Airbus Defence and Space w brytyjskim zakładzie firmy w Stevenage. Premiera zaplanowana jest na 22 września i ma wylądować 10 czerwca 2023 roku.

Jednak nadzieje na sukces misji są chronione, ponieważ ani Rosja, ani Europa nie miały szczęścia do lądowania na Marsie. 19 misji rosyjskich i sowieckich oraz dwie dyskusje europejskie nie wylądowały na Czerwonej Planecie – w tym Europejski pojazd lądowania Schiaparelli, który miał być testem dla obecnej misji ExoMars, ale rozbił się na planecie w 2016 roku.

asteroidy

Rakieta SpaceX Falcon 9 z testem podwójnego przekierowania asteroid lub Dart zostaje wystrzelona na pokład statku kosmicznego w listopadzie.
Rakieta SpaceX Falcon 9 z testem podwójnego przekierowania asteroid lub Dart zostaje wystrzelona na pokład statku kosmicznego w listopadzie. Zdjęcie: Michael Peterson/The Associated Press

Najbardziej ekscytującą misją asteroidową będzie próba NASA przetestowania ziemskiego systemu obrony przeciwasteroidowej. W zeszłym roku wystrzelono sondę kosmiczną DART, która została wystrzelona w kierunku podwójnej asteroidy, a we wrześniu uderzy w księżycowy księżyc Demorphos. Uderzając w swój cel z prędkością 15 000 mil na godzinę, ważąca 1340 funtów sonda — wielkości małego samochodu — spróbuje zmienić orbitę Demorphos, masywu wielkości boiska piłkarskiego, wokół macierzystej asteroidy Didymus.

Jeśli się powiedzie, NASA i inne agencje kosmiczne będą zachęcane do kontynuowania misji poprzez opracowanie pojazdu, który może odchylić większą asteroidę zmierzającą do Ziemi – unikając w ten sposób wypadku. katastrofaWzorzec uderzenia, mówią astronomowie. Jeśli asteroida wielkości Demorphos zderzy się z Ziemią, spowoduje eksplozję odpowiadającą 400-600 megatonom TNT. „Miasto takie jak Manhattan zostałoby całkowicie zniszczone” – powiedziała magazynowi Elena Adams, inżynier systemów w Dart. Nauka. „Ma to pokazać metodę ratowania świata”.

READ  Naukowcy po raz pierwszy zauważają czerwonego nadolbrzyma przekształcającego się w supernową

NASA ma w planach kilka innych misji na asteroidy w przyszłym roku, w tym wystrzelenie sondy Psyche. Statek kosmiczny ma wystartować w sierpniu przyszłego roku i odwiedzi asteroidę o nazwie 16 Psyche, która uważana jest za pozostały rdzeń planety. Ta ogromna masa niklu i żelaza jest pozostałością po gwałtownym zderzeniu z innym ciałem astronomicznym, które zdarło zewnętrzne warstwy planety i odsłoniło jej metalowe wnętrzności. Badanie 16 psychologii da naukowcom bezprecedensową możliwość zbadania jądra planety. Da im także możliwość poznania nowego rodzaju świata – świata wykonanego z metalu.

ludzki lot kosmiczny

Taikonauci Zhai Zhigang i Wang Yaping przeprowadzają w listopadzie działania pozapojazdowe (EVA) poza głównym modułem stacji kosmicznej Tianhe.
Taikonauci Zhai Zhigang i Wang Yaping przeprowadzają w listopadzie działania pozapojazdowe (EVA) poza głównym modułem stacji kosmicznej Tianhe. Zdjęcie: Xinhua/Rex/Shutterstock

Boeing spróbuje przenieść kapsułę załogi Starlinera na orbitę, aby mogła rozpocząć transport astronautów do iz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Lot z 2019 roku nie dotarł na stację, a kolejna próba w zeszłym roku została odwołana w ostatniej chwili, gdy zawory paliwa nie otworzyły się. Boeing planuje teraz wystrzelić bezzałogowego Starlinera na początku 2022 r., a następnie w tym roku odbędzie się lot testowy z astronautami. Kapsuła – wraz ze statkiem kosmicznym Crew Dragon SpaceX – zostanie następnie wykorzystana w wycieczce, aby przenieść astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Ze swojej strony, oczekuje się, że Chiny ukończą swoją stację kosmiczną Tiangong – Niebiański Pałac – po uruchomieniu pierwszego z trzech głównych modułów, Tianhe, w kwiecień. Jednostki Mengtian i Wentian zostaną dodane w tym roku. Chiny powiedziały, że mają nadzieję utrzymać swoją stację kosmiczną – która jest znacznie mniejsza niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – nieprzerwanie obsługiwana przez trzech astronautów przez co najmniej dekadę. Główną misją członków załogi będzie serwisowanie teleskopu kosmicznego Xuntian, który zostanie wystrzelony w 2024 roku i który będzie krążył w formacji ze stacją Tiangong. Wyposażone w lustro mniej więcej wielkości Teleskopu Kosmicznego Hubble’a, misje Xuntian obejmą badania ciemnej materii i ciemnej energii, a także powstawanie i ewolucję galaktyk.

turystyka kosmiczna

Richard Branson monitoruje krzywiznę Ziemi z rakietowego samolotu pasażerskiego VSS Unity firmy Virgin Galactic podczas jego lotu na skraj kosmosu w lipcu.
Richard Branson monitoruje krzywiznę Ziemi z rakietowego samolotu pasażerskiego VSS Unity firmy Virgin Galactic podczas jego lotu na skraj kosmosu w lipcu. Zdjęcie: Virgin Galactic/Reuters

Blue Origin (założona przez Jeffa Bezosa) i Galaktyka Panny (Stworzony przez Richarda Bransona) Obaj pomyślnie rozpoczęli pierwsze loty suborbitalne w zeszłym roku i obaj twierdzą, że planują rozpocząć regularne misje w 2022 roku, oferując grupom turystów kilka minut w stanie nieważkości przed powrotem na Ziemię.