Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

To, jak zmieniają się Twoje wzorce snu, może powiedzieć Ci o Twoim zdrowiu

Twój monitor snu może dostarczyć Ci informacji nie tylko o Twoim śnie, ale w szczególności może dostarczyć Ci informacji o chorobach przewlekłych, takich jak cukrzyca, bezdech senny i choroby takie jak COVID-19.

To jeden z wniosków badania, w którym przeanalizowano dane dotyczące 5 milionów nocy przespanych przez około 33 000 osób. Na podstawie nowych analiz naukowcy zidentyfikowali pięć głównych typów snu, które nazwali fenotypami snu, które można podzielić na 13 podtypów.

Naukowcy odkryli również, że sposób i częstotliwość przełączania się między fenotypami snu może dostarczyć od dwóch do dziesięciu razy więcej informacji przydatnych do wykrywania schorzeń niż poleganie wyłącznie na samym średnim fenotypie snu danej osoby.

Badanie pojawia się w czasopiśmie npj medycyna cyfrowa W dniu 20 czerwca 2024 r.

Korzystając z danych zebranych z Oura Ring – inteligentnego pierścienia monitorującego sen, temperaturę skóry i inne informacje – badacze obserwowali poszczególne osoby przez kilka miesięcy, sprawdzając, czy cierpią na przewlekłe schorzenia, takie jak cukrzyca i bezdech senny, czy też na choroby takie jak Covid-19 i grypa.

Zespół badawczy odkrył, że ludzie często zmieniają z czasem fenotypy snu, odzwierciedlając zmiany w stanie zdrowia danej osoby i tworząc coś w rodzaju historii podróży danej osoby poprzez stworzony przez badaczy krajobraz snu oparty na danych.

„Odkryliśmy, że niewielkie zmiany w jakości snu pomogły nam zidentyfikować zagrożenia dla zdrowia. Te niewielkie zmiany nie byłyby widoczne podczas przeciętnej nocy ani w kwestionariuszu, więc naprawdę pokazuje to, jak urządzenia do noszenia pomagają nam wykryć zagrożenia, które w innym przypadku zostałyby przeoczone”. powiedział Benjamin Smar, jeden ze starszych autorów badania i pracownik naukowy w Jacobs School of Engineering i Halicioglu Institute for Data Science na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego.

Ponadto naukowcy podkreślili, że śledzenie długoterminowych zmian snu na poziomie populacji może otworzyć nowe spostrzeżenia istotne dla zdrowia publicznego, na przykład tego, czy pewne zmiany we wzorcach snu w krajobrazach snu mogą zapewnić wczesne ostrzeżenie o chorobach przewlekłych lub słabości. Na infekcję.

READ  Miejsce zamieszkania wpływa na ryzyko demencji – badanie

Praca zespołu badawczego opiera się na nowych analizach ze zbioru danych TemPredict z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, który utworzono na podstawie danych zebranych od osób noszących dostępny na rynku pierścień Oura Ring podczas pandemii COVID-19 w 2020 r.

Analizami kierował Smarr, który jest także pracownikiem naukowym na Wydziale Bioinżynierii Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, Xu Xin-Jin Lai, oraz profesor Edward Wang na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, we współpracy z badaniem. Badanie prowadzi Uniwersytet Kalifornijski w San Francisco, profesor Ashley E. Mason, praktykujący lekarz snu. Głównym autorem był Varun Viswanath, absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej w Szkole Inżynierskiej Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego Jacobs.

Pięć rodzajów snu

Oto pięć wzorców snu zidentyfikowanych przez naukowców na podstawie danych z 5 milionów nocy przespanych przez około 33 000 osób. Chociaż w badaniu brało udział wiele czynników, badacze zidentyfikowali również pewne trendy, które pomagają intuicyjnie oddzielić pięć stylów snu.

  • Fenotyp 1: To, co uważamy za „normalny” sen. W tym fenotypie ludzie śpią około ośmiu godzin nieprzerwanego snu przez co najmniej sześć kolejnych dni. Jest to rodzaj snu zalecany przez Narodowy Instytut Zdrowia i według badaczy był to najczęstszy rodzaj snu.
  • Fenotyp 2: Ludzie śpią nieprzerwanie przez około połowę nocy, ale przez drugą połowę śpią tylko przez krótkie okresy czasu, w okresach krótszych niż trzy godziny.
  • Fenotyp 3: Ludzie śpią przeważnie nieprzerwanie, ale przez około jedną noc w tygodniu doświadczają snu przerywanego. Noc przerywana charakteryzuje się stosunkowo długim okresem snu trwającym około pięciu godzin i krótkim okresem snu krótszym niż trzy godziny.
  • Fenotyp 4: Ludzie znowu śpią, głównie w sposób ciągły. Ale zdarzają im się rzadkie noce, podczas których długie okresy snu są oddzielone budzeniem się w środku snu.
  • Fenotyp 5: Ludzie śpią bardzo krótko każdej nocy. Był to najrzadszy fenotyp, jaki odkryli naukowcy, reprezentujący wyjątkowo zakłócony sen.
READ  Australijskie Melbourne powraca do wyścigów i sklepów, ponieważ wskaźnik szczepień sięga 80%

Śledź zmiany w rodzaju snu

Aby zmierzyć, jak fenotypy snu zmieniają się w czasie, Viswanath zbudował przestrzenny model wszystkich pięciu milionów nocy, w których fenotypy przedstawiono jako różne wyspy składające się głównie z podobnych tygodni snu. Z biegiem czasu wyłoniły się różne wzorce, które umożliwiły badaczom modelowanie tras, którymi podróżowała każda osoba między wyspami.

Dlatego tym, co pomogło rozróżnić osoby cierpiące na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca i bezdech senny, nie był przeciętny fenotyp. Zamiast tego chodziło o to, jak często przeskakują wyspy w tej scenie snu. W ten sposób, nawet jeśli ktoś zmienia fenotyp tylko w rzadkich przypadkach, fakt, że dokonał zmiany, nadal dostarcza przydatnych informacji na temat jego zdrowia.

Dane wykazały, że większość ludzi rzadko zdarza się, aby kilka miesięcy nie przespało kilku nocy. „Odkryliśmy, że niewielkie różnice w sposobie występowania zaburzeń snu mogą nam wiele powiedzieć. Nawet jeśli takie przypadki są rzadkie, ich częstotliwość jest również znacząca. Zatem nie chodzi tylko o to, czy śpisz dobrze, czy nie, ale także o wzorce snu przez cały okres snu. czasu.” „Tam właśnie kryją się najważniejsze informacje” – powiedział Wang, współautor i pracownik wydziału inżynierii elektrycznej i komputerowej na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego.

I odwrotnie, ludzie nie mieli tendencji do trzymania się wzorców określonych przez zakłócony sen. Jednak liczba przypadków, w których wystąpiły pewne wzorce zakłóconego snu, wiele mówi o tym, jak dobrze sobie radzili.

„Jeśli wyobrazisz sobie krajobraz pełen śpiących gatunków, nie chodzi o to, gdzie zwykle mieszkasz, ale o to, jak często opuszczasz ten obszar” – powiedział autor badania Viswanath.

Poprzednie wyszukiwanie

W nowym artykule opublikowanym 20 czerwca zespół badawczy zmodyfikował technikę zastosowaną w poprzednim badaniu, które było największym jak dotąd tego typu badaniem dotyczącym snu, w ramach którego zebrano dane z brytyjskiego Biobanku dotyczące prawie 103 000 nocy. W poprzednim badaniu przyjrzano się porę snu i czuwania oraz kilku powiązanym cechom, a następnie skonstruowano „krajobraz” wzajemnych powiązań nocy. Jednak poprzedni badacze nie zrobili dwóch kluczowych rzeczy: nie mogli patrzeć w czasie, ponieważ na osobę przypadały tylko dwie do trzech nocy; Nie byli w stanie powiązać powstałych wzorców snu z wynikami zdrowotnymi.

READ  Dlaczego musisz teraz pozbyć się karmników i gołębi

W innych zakrojonych na szeroką skalę analizach snu przyjrzano się dużym różnicom w prostych cechach snu, takich jak całkowity czas snu.

Dla kontrastu, ta nowa praca jako pierwsza pokazuje, że badacze mogą mierzyć zmieniającą się dynamikę snu ludzi w czasie i wykorzystywać te pomiary, aby zapewnić ludziom lepszy wgląd w zdrowie ich snu. Badania sugerują również, że te zmiany snu mogą wskazywać na zwiększone ryzyko rozwoju szerokiego zakresu schorzeń.