Tenis: Richard Gasquet odbił się, pokonując Cam Nouri i wygrywając ASB Classic

Richard Gasquet świętuje zwycięstwo w finale ASB Classic. Zdjęcie/Dean Purcell.

Richard Gasquet z Francji poprowadził ostateczną historię Kopciuszka, odnosząc imponujące zwycięstwo i zdobywając tytuł ASB Classic 2023 nad lokalnym faworytem Cameronem Norrie.

36-latek wrócił z seta – a następnie zebrał się z ogromnej straty w ostatnim secie – wygrywając 4-6, 6-4, 6-4.

To była interesująca decyzja i dopiero szósta w ciągu ostatnich 20 lat. Obaj gracze zagrali świetny tenis, a doświadczenie Gasqueta zrobiło różnicę w bardzo zaciętym meczu trwającym prawie dwie i pół godziny.

Gasquet cieszył się marzeniami o bieganiu podczas swojej pierwszej wizyty w Auckland, po 20 latach na trasie ATP.

To jego pierwszy tytuł od 2018 roku i szesnasty w jego karierze, a jednocześnie został najstarszym męskim zwycięzcą ASB Classic w historii turnieju, zastępując mistrza z 1959 roku Jeffa Robsona (32).

Porażka byłaby trudna dla Auckland Norrie, po przegranej również w 2019 roku. Szukał swojego piątego tytułu zawodowego w swoim 12. finale.

Inaczej niż wtedy był faworytem w tych rozgrywkach, zajmując 12. miejsce na świecie i gorący wyścig na rozpoczęcie roku.

Zaczął pewnie, dominując w pierwszym secie, zanim Gasquet wrócił w ciasnej sekundzie.

Trzeci set był najlepszym meczem, ponieważ napięcie i jakość osiągnęły nowy poziom. Nuri był przerwą i serwował 4-2, zanim wszystko się rozpadło.

Cameron Norrie przegrał w finale.  Zdjęcie/Dean Purcell
Cameron Norrie przegrał w finale. Zdjęcie/Dean Purcell

Nie chodziło o to, że Nuri grał słabo, ale o to, że 67. miejsce w rankingu Gasquet – który rozegrał prawie 1000 meczów w trasie – wzniósł grę na nowy poziom, bezkarnie uderzając zwycięzców, stopniowo zwiększając presję na serwis Nuri.

Pod mile widzianym, słonecznym niebem moje światło zaczęło się dobrze. Był zdeterminowany, aby przedłużyć wymiany i popchnął Francuza do zagrania kolejnego strzału. Obaj od samego początku wybiegali w siatkę, wśród zabawnych wymian, z Nouri wykonującym strzał w stylu squasha wzdłuż linii.

READ  Cricket World Cup Twenty20: Black Caps chwalone za sportową postawę, która jest uosobieniem krykieta w Nowej Zelandii

Po tym, jak gry zakończyły się serwem, Norrie uzyskał przewagę w czwartej grze, doprowadzając Gasqueta do stanu 15-40, a następnie wykonując zachwycający, pierzasty bekhend, aby wykorzystać przerwę.

Potem wydawało się, że Nuri przejmuje kontrolę, wypychając Francuza z powrotem na boisko i powodując faule. Ale był jeszcze jeden zwrot akcji, ponieważ Gasquet stworzył inspirujący tenis, pozostawiając Nouri 0-40 z tyłu 5-3, w tym jedną z wymiany meczowej, która zakończyła się dobrze ustawionym wolejem. Nouri obronił dwa break pointy, ale w trzecim nie wykorzystał forhendu.

To był cios, ale Norrie wykazał się w tym tygodniu wielką odpornością psychiczną i pokazał to ponownie, natychmiast rzucając lampę lutowniczą na Gasqueta, ponieważ niektóre kulki sprzęgła dały dwa sety. Duży serwis uratował pierwszego, zanim Gasquet uderzył długim forhendem i zakończył seta w 42 minuty.

Ale tak jak wszystko było dobrze, Gasquet znalazł inny poziom, zwiększając swoją agresywność, zwłaszcza z bekhendu, podczas gdy Nouri trochę się poluzował. Francuz poprawił się pod koniec pierwszego łuku i kontynuował ten kurs. Pozwoliło to na przerwę przy stanie 2:2 i powrót do rywalizacji. Gasquet strzelał — uderzając w linie kilkoma świetnymi strzałami — aby zmienić oblicze konkurencji.

Nuri musiał kopać głęboko przy 3-5, ratując set pointa odważną szarżą do siatki po drugim serwisie, po której nastąpiła wspaniała wymiana na Deuce. Ale to było krótkie powiadomienie, ponieważ Gasquet z łatwością trzymał się, aby wyrównać mecz.

Po tym, jak obaj gracze zrobili sobie przerwę w łazience, aby zebrać myśli, Nouri początkowo wyszedł silniejszy, aby rozpocząć trzeciego seta, od razu wracając do rytmu, aby pokonać Gasqueta w drugiej grze.

Mimo to pozostał w równowadze. Nouri walczył o utrzymanie na 3-1, a potem przełamał się na 4-2, gdy radar serwisowy go opuścił. Ósmy mecz zakończył się imponującym wynikiem 4:3, gdy Gasquet wykonał przełomową obronę, ostatecznie zwyciężając po 12 punktach intensywnego napięcia.

To był punkt zwrotny. Gasquet zaczął przejmować kontrolę nad meczem swoim bekhendem, podczas gdy Nuri zaczął się zaciskać.

Został ponownie przełamany na 4-4 – dzięki forhendowi Tahiry Gasquet – zanim Francuz powstrzymał się, by dokończyć pracę, wykorzystując swój pierwszy punkt meczowy.