Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Gospodarka Europy Środkowo-Wschodniej Inflacja w Polsce wywiera presję na banki centralne

Szwecja uruchamia elektrownię opalaną ropą, aby złagodzić polski kryzys

OSLO (Reuters) – szwedzki operator systemów transportowych, Svenska Kraftenite, poinformował w poniedziałek, że Szwecja uruchomiła rezerwową elektrownię olejową, aby pomóc złagodzić niedobory energii elektrycznej w sąsiedniej Polsce.

SvK powiedział w oświadczeniu, że analizy wykazały, że w poniedziałek Polska stanęła w obliczu niedoboru mocy 1700 megawatów i poprosiła o pomoc sąsiadów.

„Dlatego Szwecja udostępni moc elektrowni Karlshamnsverket w imieniu Polski” – dodała.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do reuters.com

Dodała, że ​​chociaż sama Szwecja miała w poniedziałek duże zapotrzebowanie, byłaby w stanie wesprzeć Polskę „jeśli nie wydarzy się nic nieoczekiwanego”.

Polski operator sieci PSE potwierdził, że kraj ma trudności ze zbilansowaniem systemu w poniedziałek ze względu na niską generację wiatru i przestoje wielu jednostek.

„Nierównowaga jest związana z niemożnością zrealizowania wymaganego poziomu rezerw energetycznych” – powiedziała agencji Reuters rzeczniczka firmy Beata Jarosh Dzikanowska w przesłanym e-mailu oświadczeniu.

– Na prośbę PSE pomoc udzielili operatorzy systemów z Litwy, Szwecji, Niemiec i Ukrainy. Dzięki temu możliwe jest zbilansowanie systemu i utrzymanie wymaganych poziomów rezerw energii – dodała.

Istnieje ryzyko dalszego pogorszenia się sytuacji i system pozostanie pod presją również we wtorek – dodała Jarosh Dzikanovska.

Na dzień 1315 GMT moce wytwórcze Polski wynosiły 24 944 MW, przy zapotrzebowaniu 26 267 MW. Według danych PSE import pomaga pokryć niedobór.

Karlshamnsverket, położony w południowo-wschodniej Szwecji, jest obsługiwany przez firmę użyteczności publicznej Uniper (UN01.DE) i ma moc 622 megawatów, z czego 562 megawaty stanowią zimową rezerwę Szwecji każdego roku między 16 listopada a 15 marca, jak podaje strona internetowa Uniper.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do reuters.com

(raporty Nory Polly) Dodatkowa sprawozdawczość Anny Cooper w Warszawie. Montaż przez Terje Solsvik i Emilię Sithole Mataris

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Gamasutra - Informacje prasowe - Znamy finalistów święta muzyki niezależnej - Festiwal gier niezależnych online autorstwa Digital Dragons!