Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Światowy Dzień Guza Mózgu 2023: Oznaki guza mózgu, które ludzie zwykle ignorują |  zdrowie

Światowy Dzień Guza Mózgu 2023: Oznaki guza mózgu, które ludzie zwykle ignorują | zdrowie

Guz mózgu to niekontrolowany wzrost nieprawidłowej tkanki w mózgu, ale nie wszystkie z nich są złośliwe lub nowotworowe. Wiadomo, że nowotworowe guzy mózgu rosną szybciej niż guzy nienowotworowe. Guzy mózgu mogą wykazywać objawy lub nie, w zależności od ich lokalizacji. Jeśli guz rozwija się w mniej aktywnych częściach mózgu, objawy mogą nie pojawić się, dopóki guz nie urośnie do bardzo dużych rozmiarów. Guzy mózgu mogą pochodzić z tkanki mózgowej lub wokół niej lub mogą rozprzestrzeniać się do mózgu z innych części ciała, co jest również znane jako przerzutowy guz mózgu. Światowy Dzień Guza Mózgu obchodzony jest co roku 8 czerwca w celu podnoszenia świadomości i edukacji ludzi na temat guzów mózgu. (Przeczytaj także: Światowy Dzień Guza Mózgu 2023: historia, historia, znaczenie i wszystko, co musisz wiedzieć)

Guzy mózgu mogą wykazywać objawy lub nie w zależności od ich lokalizacji (Unsplash)

Objawy guza mózgu można pomylić z innymi chorobami, ponieważ nie są one bardzo specyficzne. Ludzie mogą na przykład zignorować ból głowy spowodowany guzem mózgu i kontynuować przyjmowanie środków przeciwbólowych. Sam guz nie powoduje tych objawów, ale może naciskać na pewne nerwy w mózgu, które mogą powodować te objawy. Osoby z guzem mózgu mogą również mieć problemy ze wzrokiem, takie jak podwójne lub niewyraźne widzenie. Nudności lub wymioty to kolejny objaw, którego ludzie nie powinni ignorować.

Ponieważ mózg kontroluje większość funkcji organizmu, guzy mózgu powodują objawy z powodu kompresji otaczających ważnych struktur w miarę ich wzrostu. Objawy guzów mózgu mogą obejmować ból głowy i wymioty (z powodu zwiększonego ciśnienia w jamie czaszki), utratę lub niewyraźne widzenie (ucisk w dowolnym miejscu na drodze wzrokowej), utratę słuchu (ucisk otaczającego nerwu słuchowego) oraz osłabienie kończyn (ucisk nerwu słuchowego). o ścieżce ruchowej), trudności z mową (ucisk obszarów mowy w mózgu) lub połykaniem (ucisk dolnych nerwów czaszkowych) itp.”, mówi dr Nitesh Agarwal, konsultant neurochirurg, Fortis Escorts Hospital, Faridabad.

READ  Stwierdzono, że autoprzeciwciała wywołują u myszy zachowania podobne do schizofrenii

Oznaki guza mózgu, których ludzie nie ignorują

Dr Vipul Gupta, dyrektor Oddziału Neurologii, Udarów i Interwencji Nerwowo-Naczyniowych w Artemis Hospital Gurugram, wyjaśnia znaki ostrzegawcze guza mózgu, których ludzie nie powinni ignorować.

1. Ciągły ból głowy

Bólów głowy, które utrzymują się, nasilają lub pojawiają się z nowo odkrytymi wzorami, nigdy nie należy lekceważyć. Chociaż bóle głowy są powszechne, każda niepokojąca zmiana w nasileniu lub powiązaniu z innymi objawami wymaga natychmiastowej oceny lekarskiej.

2. Problemy ze wzrokiem

Zaburzenia widzenia, takie jak niewyraźne widzenie, podwójne widzenie lub nagła utrata pola widzenia, mogą wskazywać na guza mózgu. Ignorowanie takich wizualnych nieprawidłowości może mieć poważne konsekwencje dla ogólnego stanu zdrowia i jakości życia.

3. Nudności i wymioty

Należy również uważać na uporczywe nudności i wymioty lub niewyjaśnione zawroty głowy. Objawy te mogą wynikać ze zwiększonego ciśnienia w mózgu spowodowanego przez guz.

4. Niewyjaśnione drgawki

Niewyjaśnione napady, szczególnie u osób bez padaczki w wywiadzie, wymagają dokładnego zbadania. Napady padaczkowe mogą być wczesnym sygnałem ostrzegawczym guza mózgu i należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską.

Zmiany behawioralne w guzie mózgu

Dr Vivek Agrawal z Oddziału Neurochirurgii szpitala im. Sir HN Reliance Foundation mówi, że oznaki i objawy guza mózgu zależą od jego wielkości i umiejscowienia.

Dr Agarwal dzieli się kilkoma typowymi zmianami behawioralnymi i sensorycznymi, które są oznakami guza mózgu:

1. Ból głowy lub ucisk w głowie nasilający się rano

2. Nudności lub wymioty

3. Problemy z oczami, takie jak niewyraźne widzenie, podwójne widzenie lub utrata widzenia po obu stronach pola widzenia

4. Utrata czucia lub ruchu w ramieniu lub nodze

READ  Mars Helicopter Innovation: NASA wkrótce doświadczy historycznego lotu | NASA

5. Kłopoty z równowagą

6. Problemy z mową

7. Uczucie dużego zmęczenia

8. Zamieszanie w codziennych sprawach

9. Problemy z pamięcią

10. Masz problem z wykonywaniem prostych poleceń

11. Zmiana osobowości lub zachowania

12. Napady padaczkowe

13. Problemy ze słuchem

14. Zawroty głowy

15. Uczucie dużego głodu i przybieranie na wadze

Czy guz mózgu może również wpływać na komfort ciała?

Guz mózgu to niekontrolowany wzrost nieprawidłowej tkanki w mózgu Guzy mózgu mogą być łagodne (nienowotworowe) lub złośliwe (nowotworowe) Bardzo rzadko guzy mózgu (nawet te najbardziej złośliwe) dają przerzuty (migrują) poza mózgiem. Dlatego guzy mózgu w prawdziwym tego słowa znaczeniu nie wpływają na resztę ciała” — mówi dr Nish Agarwal.

Diagnostyka i leczenie guzów mózgu

Pacjenci z utrzymującymi się lub postępującymi objawami powinni zgłosić się do neurologa lub neurochirurga, aby w porę postawić diagnozę za pomocą tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.

„Wczesna diagnoza guzów mózgu jest również ważna, ponieważ im dłużej utrzymują się objawy, tym dłużej mózg odzyskuje funkcje po leczeniu, aw niektórych przypadkach niepełnosprawność może być trwała. Nie wszystkie guzy mózgu wymagają operacji. Dla pacjentów z małymi, łagodne guzy z niewielkimi objawami lub bez objawów, guzy można po prostu zauważyć podczas regularnych wizyt ambulatoryjnych i badań MRI. Pacjenci ci są również dobrymi kandydatami do przedniej radiochirurgii stereotaktycznej (ambulatoryjne napromieniowanie skupione na guzie). Pacjenci z guzami złośliwymi lub łagodnymi Guzy, które powodują ucisk otaczających struktur, wymagają operacji Chirurgia guzów mózgu odnotowała szybki rozwój metod Wraz z pojawieniem się technologii (takich jak śródoperacyjna neuronawigacja, zaawansowane mikroskopy i instrumenty) operacja ta stała się bardzo bezpieczna, mało inwazyjna i daje dobre wyniki” – mówi dr Agarwal.

READ  Liszaj czy nie: problemy z tkankami miękkimi