Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

SunLive – Policja ostrzega przed rosnącymi oszustwami finansowymi

SunLive – Policja ostrzega przed rosnącymi oszustwami finansowymi

Jeśli to brzmi zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe, prawdopodobnie tak jest, mówi inspektor policji Tauranga, Zane Smith.

Współpracując z Western Bay of Plenty Neighborhood Support, twierdzi, że liczba oszustw finansowych rośnie i ludzie muszą zachować ostrożność, zwłaszcza gdy oferta pojawia się niespodziewanie lub od osoby, której nie znasz.

„Ludzie, którzy chcą nielegalnie zabrać Twoje ciężko zarobione pieniądze, często potrafią znaleźć motywację do działania” – mówi Zinn.

„Może to obejmować poproszenie Cię o dokonanie inwestycji, udostępnienie im danych finansowych, których używają do uzyskania dostępu do Twoich kont, lub dostarczenie im materiałów, które mogą następnie wykorzystać do wyłudzenia od Ciebie pieniędzy.

„Aby nie paść ofiarą oszustwa, oto kilka wskazówek, których nauczyłem się podczas pracy w policji.

„Niezamówione oferty tanich towarów i usług lub świetne możliwości inwestycyjne – niestety jest kilka osób, które chcą zaoferować Ci coś za darmo.”

Mówi, że musimy uważać na zyski, które znacznie przekraczają to, co oferują obecnie renomowane, znane i szanowane firmy, a na które wywierana jest presja, aby działać już teraz.

„Jeśli nie dadzą ci możliwości, abyś nie spieszył się i zastanowił, czego się od ciebie wymaga w związku z inwestycją, istnieje duża szansa, że ​​jeśli zatrzymasz się i pomyślisz, nie weźmiesz udziału”.

Zane mówi, że ludzie powinni unikać klikania linku i zamiast tego wpisywać w Google swoje imię i nazwisko, ponieważ fałszywe witryny mogą wyglądać na prawdziwe.

„Nigdy nie przesyłaj pieniędzy osobie lub organizacji, której legalności nie możesz zweryfikować. Jeśli brzmi to jak oszustwo, prawdopodobnie tak jest” – mówi Zinn.

Do typowych oszustw zalicza się phishing – oszustwo e-mailowe, w którym nadawca udaje godną zaufania organizację w celu uzyskania danych osobowych, takich jak dane logowania do bankowości internetowej.

READ  COP26: Czy Nowa Zelandia jest po złej stronie historii w walce o gotówkę z tytułu kredytów węglowych?

W przypadku oszustw w mediach społecznościowych ktoś próbuje wyłudzić od Ciebie pieniądze, udając osobę, którą znasz.

„Powiedzą, że potrzebują pieniędzy, aby pomóc im wrócić do domu lub pokryć nieoczekiwane koszty leczenia, albo próbują kupić lub sprzedać coś nielegalnie na rynku mediów społecznościowych.

„Oszuści wysyłają fałszywe faktury z żądaniem zapłaty za towary lub usługi, o które nie prosiłeś. Fałszywe rozmowy telefoniczne podszywające się pod znane firmy i proszące o zdalny dostęp do Twojego komputera lub urządzenia w celu uzyskania dostępu do Twoich informacji finansowych.

„Oszuści próbują również wykorzystać osobę szukającą związku w Internecie, korzystając z witryn i aplikacji randkowych lub mediów społecznościowych, aby zbudować relację.

„Gdy oszust zdobędzie Twoje zaufanie, poprosi Cię o pieniądze, prezenty lub dane osobowe, które można wykorzystać do popełnienia oszustwa.

„Często używają fałszywych profili, aby utrudnić ich wyśledzenie”.

Oszustwa SMS-owe to wiadomości wysyłane przez oszustów, którzy chcą uzyskać dostęp do danych osobowych, danych finansowych, telefonu lub pieniędzy.

„Jeśli uważasz, że jesteś ofiarą oszustwa lub prania pieniędzy, zaprzestań kontaktu z oszustem, nie dokonuj żadnych dalszych płatności, skontaktuj się ze swoim bankiem i zgłoś to policji pod adresem www.police.govt.nz/use-105– Zain mówi.

Nalega, aby każdy, kto zobaczy coś, co jego zdaniem może być atrakcyjne lub fajne, aby poszukał „okazyjnej okazji”, porozmawiał z przyjaciółmi i rodziną, skontaktował się z Urzędem ds. Rynków Finansowych i zachował czujność w przypadku wszelkich nietypowych sytuacji.

Przewodnicząca wsparcia sąsiedzkiego, Cathy Webb, twierdzi, że dostępne są środki dla osób, które uważają, że mogły zostać oszukane.

„Dobrym miejscem na rozpoczęcie jest Scamwatch www.consumerprotection.govt.nz „Pokazuje, jak rozpoznawać oszustwa, unikać ich i przeciwdziałać im” – mówi Cathy.

„Urząd ds. Rynków Finansowych udziela przydatnych porad, jak uniknąć stania się ofiarą internetowych oszustw inwestycyjnych www.fma.govt.nz. CERT NZ w www.cert.govt.nz Pomaga zgłosić incydent cyberbezpieczeństwa oraz zapewnia wsparcie osobom i firmom.

READ  Nanaya Mahuta bierze udział w spotkaniu NATO w Brukseli w tym tygodniu

Dołącz bezpłatnie do swojej grupy ulicznej na www.wbopns.org.nz/joinus Aby nawiązać kontakt z sąsiadami, abyśmy wszyscy mogli być mądrzejsi o oszustach.