Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Statek kosmiczny NASA opuszcza asteroidę Bennu z brzuchem pełnym próbek skał kosmicznych NASA

Ze szczątkami asteroidy schowanymi w środku, A. NASA Statek kosmiczny uruchomił silniki i rozpoczął w poniedziałek długą podróż z powrotem na Ziemię, pozostawiając starożytną skałę kosmiczną w lusterku wstecznym.

Lot robota poszukiwacza Osiris-Rex do domu zajmie dwa lata.

Osiris-Rex dotarł do asteroidy Bennu w 2018 roku i wcześniej spędził dwa lata latając w jej pobliżu i wokół niej Zbierz gruz Z dachu zeszłej jesieni.

Główny naukowiec Dante Loretta z University of Arizona szacuje, że sonda zawiera od pół funta do 1 funta (200 do 400 gramów) dużych kawałków. Tak czy inaczej, tak jest Z łatwością przewyższa Celuj w co najmniej 2 uncje (60 gramów).

Będzie to największa kosmiczna odległość Stanów Zjednoczonych od czasu, gdy księżyc Apollo się kołysze. Chociaż NASA zwróciła próbki pyłu kometowego i wiatrów słonecznych, jest to pierwszy przypadek, gdy ściga fragment asteroidy. Japonia osiągnęła to dwukrotnie, ale w śladowych ilościach.

Naukowcy opisali opuszczenie dzielnicy Bennu w poniedziałek jako słodko-gorzkie.
„Pracowałem nad pobraniem próbki asteroidy, odkąd moja córka nosiła pieluchy, a teraz kończy szkołę średnią, więc to była długa podróż” – powiedział Jason Dorkin, naukowiec z projektu NASA.

„Jesteśmy przyzwyczajeni do przebywania w Bennu i oglądania nowych, ekscytujących obrazów i danych, które wracają do nas tutaj na Ziemi” – dodała Loretta.

Osiris-Rex znajdował się już około 200 mil (300 kilometrów) od okrążającego Słońce Benno, kiedy w poniedziałek po południu odpalił swoje główne silniki na szybkie, czyste wakacje.
Kontrolerzy lotów w Kolorado oklaskiwali konstruktora statku kosmicznego Lockheed Martin, gdy nadeszło potwierdzenie, że statek odpłynął: „Przynosimy próbki do domu!”

Naukowcy mają nadzieję odkryć tajemnice Układu Słonecznego z próbek, które w październiku zeszłego roku zostały odsysane z ciemnej, szorstkiej i bogatej w węgiel powierzchni Bennu. Asteroida ma 490 metrów szerokości i 4,5 miliarda lat.

READ  NASA rozpoczyna dwie fascynujące misje na Wenus w nadziei, że dowie się, czy nadaje się ona do zamieszkania jak Ziemia – i jak stała się piekielną dziurą

Uważa się, że Bennu – uważany za pękniętą część większej asteroidy – zawiera zachowane elementy składowe Układu Słonecznego. Powracające fragmenty mogą rzucić światło na to, jak powstawały planety i jak powstało życie na Ziemi. Mogą również zwiększyć szanse gruntu na nadchodzące skały.

Chociaż asteroida znajduje się w odległości 178 metrów (287 metrów), Osiris Rex umieści na liczniku kilometrów 1,4 miliarda mil (2,3 miliarda kilometrów), aby dogonić Ziemię.

Statek kosmiczny wielkości SUV-a dwukrotnie okrąży Słońce, zanim 24 września 2023 dostarczy swoją prototypową małą kapsułę na dno pustyni Utah, wypełniając misję o wartości ponad 800 milionów dolarów. Został wystrzelony z Cape Canaveral w 2016 roku.

Cenne próbki będą przechowywane w nowym laboratorium w budowie w Johnson Center NASA przestrzeń Centrum w Houston, w którym znajdują się już setki funtów materiału księżycowego zebranego przez 12 Apollo Walkerów w latach 1969-1972.

Naukowcy początkowo sądzili, że sonda przechowuje 2 funty (1 kg) szczątków asteroidy, ale ostatnio skorygowali swoje szacunki w dół. Nie będą wiedzieli na pewno, ile jest na pokładzie, dopóki kapsuła nie zostanie otwarta po wylądowaniu.
„Każda część próbki ma wartość” – powiedział Dorkin. „Musimy być cierpliwi”.

NASA ma w planach wiele projektów asteroid.

Sonda o nazwie Lucy ma wystartować w październiku i będzie latać za rojami asteroid w pobliżu Jowisza, podczas gdy statek kosmiczny znany jako Dart wystartuje w listopadzie, aby zmienić orientację asteroidy w ramach testu ochrony planet. Następnie, w 2022 roku, sonda kosmiczna Psyche wyruszy w poszukiwaniu dziwnej metalowej asteroidy o tej samej nazwie. Jednak żadne z tych zadań nie obejmuje zwrotu próbki.