Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Starsi mężczyźni z wyższym BMI mają więcej nieprawidłowości w plemnikach

02 maja 2022 10:00

Informacja prasowa została przygotowana przez Cell Press.

Analiza pojedynczych komórek wyciętych ludzkich jąder sugeruje, że nieprawidłowości związane ze starzeniem się plemników mogą być nasilane przez wyższy wskaźnik masy ciała (BMI). Wyszukiwanie pojawia się 2 majadrugi skrót w magazynie komórka rozwojowa.

Chociaż dobrze wiadomo, że starsi mężczyźni wykazują obniżone zdrowie reprodukcyjne, starzenie się jąder jest nadal słabo poznane na poziomie molekularnym i genomicznym. Co więcej, nie jest jasne, czy styl życia czy czynniki środowiskowe wpływają na ten spadek.

„Starzenie się może nadawać zestaw niewielkich zmian molekularnych, które zwiększają wrażliwość jąder na dodatkową dysregulację, z wyraźną dysregulacją występującą, gdy starzenie się łączy się z dodatkowymi czynnikami, takimi jak otyłość” – mówi starszy współautor. dr Bradleya Kearnsaz University of Utah School of Medicine i Huntsman Cancer Institute.

Aby rozwiązać tę lukę, Kearns i współautor badania, dr Jingtao Guo, a także z University of Utah School of Medicine, zastosowali sekwencjonowanie jednokomórkowego RNA, aby zidentyfikować ponad 44 000 komórek uzyskanych z autopsji jąder z czterech młodzi dorośli. Mężczyźni i ośmiu starszych mężczyzn. Starsi dawcy zostali przebadani pod kątem potomstwa jako młodych dorosłych, aby zapewnić wczesną dorosłą płodność.

Młode próbki zebrały się razem i nie wykazywały molekularnych oznak starzenia ani upośledzonej zdolności do wytwarzania plemników. Co zaskakujące, stare próbki wykazały jedynie niewielkie zmiany związane z wiekiem w komórkach macierzystych, które prowadzą do dojrzewania plemników, ale zostały wyraźnie podzielone na dwie odrębne grupy. Pierwsza grupa wykazała nienaruszoną zdolność do wytwarzania plemników, przy czym jedynie słabe sygnały molekularne odróżniały je od małych próbek. Natomiast druga grupa wykazała bardzo ograniczoną zdolność do rozwoju plemników.

Warto zauważyć, że wskaźnik masy ciała (BMI) stał się czynnikiem decydującym wśród osób starszych. Wszyscy dawcy z grupy I mieli poziomy poniżej 27, podczas gdy wszyscy dawcy z grupy II mieli poziomy powyżej 30. Podsumowując, odkrycia ujawniają potencjalne mechanizmy molekularne leżące u podstaw złożonych zmian w jądrach związanych ze starzeniem się oraz możliwość zaostrzenia przez współistniejące przewlekłe stany takie jak otyłość.

W przyszłości do pełnej walidacji wyników potrzebne są większe grupy pacjentów. Inną drogą przyszłych badań jest zbadanie, czy komórki jąder starszych mężczyzn z ciężką grupą wykazują unikalne sygnały starzenia, czy po prostu wykazują przyspieszone starzenie. Nie jest również jasne, czy dieta, ćwiczenia, cukrzyca lub zmieniona produkcja hormonów odgrywają rolę w starzeniu się jąder. Ponadto określenie wieku, w którym pojawia się dysregulacja wspierających komórek jąder oraz czy i jak jest ona odwracalna, może prowadzić do poprawy poradnictwa medycznego dla starszych mężczyzn.

„Nasze badanie ujawnia potencjalne biomarkery do diagnozowania starzenia się jąder i potencjalne kierunki leczenia niepłodności związanej ze starzeniem się” – mówi Joe. „Służy również jako podstawowy zestaw danych dla społeczności naukowej do badania, w jaki sposób ludzkie jądra i płodność reagują na starzenie się”.

###

Praca ta była wspierana przez Narodowy Instytut ds. Starzenia się.

komórka rozwojowa, Ni i in. „Analiza jednokomórkowa starzenia się ludzkich jąder i związku z wyższym wskaźnikiem masy ciała”. https://www.cell.com/developmental-cell/fulltext/S1534-5807(22)00244-1

Wiadomości na temat genomu cukrzycy

READ  Nowa klasa egzoplanet nazwana „Hycean” może wspierać kosmitów