Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Standardowe igły do ​​szczepionek są mniej skuteczne u osób otyłych

Profesor Richard Beasley, dyrektor nowozelandzkiego Instytutu Badań Medycznych, twierdzi, że prawie połowa otyłych dorosłych może nie otrzymać skutecznej szczepionki przy użyciu standardowej igły 25 mm.

Badanie opublikowane wczoraj Wykazano, że kobiety z ramionami większymi niż 30 cm i mężczyźni z ramionami większymi niż 35 cm mogą potrzebować dłuższej igły o średnicy 38 mm, aby wprowadzić lek w tkankę mięśnia naramiennego.

Profesor Beazley powiedział, że zbyt mała głębokość może osłabić odpowiedź immunologiczną na niektóre szczepionki oraz zwiększyć prawdopodobieństwo i nasilenie reakcji niepożądanej.

„Nasilenie zdarzenia niepożądanego występującego po szczepieniu przyczynia się do uchylania się od szczepienia lub nawet odmowy przyjęcia szczepionki, co może prowadzić do zwiększonej częstości występowania chorób, którym można zapobiegać poprzez szczepienie” – stwierdziła Beasley.

Jednak nie wszystkie szczepionki stają się mniej skuteczne, jeśli zostaną przypadkowo odłożone w warstwie tłuszczu pod skórą nad mięśniami, powiedział Beasley.

„Wydaje się, że problem niskiej skuteczności na tym etapie dotyczy wyłącznie grypy i wirusowego zapalenia wątroby typu B, a sytuacja dotycząca szczepionki na Covid nie została jeszcze ustalona” – powiedział Beasley.

Według statystyk Departamentu Zdrowia ponad jedna trzecia dorosłych w Aotearoa jest sklasyfikowana jako otyła, a liczba kobiet wzrosła z 31,9% w 2020 r. do 35,9% w roku kończącym się w 2021 r.

„Jednym z powodów takiego priorytetu jest fakt, że obecnie grupą ludności, która ma najmniejsze prawdopodobieństwo otrzymania szczepionki domięśniowej, są osoby otyłe, które są najbardziej narażone na choroby, które mają zmniejszać szczepionki” – stwierdziła Beasley.

„Wielkie działa” i wytyczne dotyczące innych szczepionek są bardzo niejasne

Badanie – opublikowane dziś w prestiżowym czasopiśmie medycznym The Lancet – wskazało na globalną lukę w wiedzy na temat skutecznego podawania szczepionek dużej i rosnącej części populacji.

READ  Odra: Rodzice proszeni są o przełożenie nieodebranych wizyt w sprawie szczepień MMR

„Obecnie niejasne określenia w wytycznych dotyczących szczepień, takie jak „duże ramiona”, mogą skutkować użyciem zbyt krótkiej igły i osadzeniem szczepionki w tkance podskórnej, a nie w mięśniu naramiennym.

„Nasze ustalenia są naprawdę ważne na poziomie globalnym, ponieważ problem ten będzie dotyczył wszystkich populacji na całym świecie” – powiedział Beasley.

Szczepionki są skuteczne, ale należy minimalizować ich skutki uboczne

Nikki Turner, dyrektor medyczna Centrum Doradztwa ds. Szczepień, stwierdziła, że ​​powszechne szczepienia podczas pandemii Covid-19 wysunęły problem na pierwszy plan.

Turner powiedziała, że ​​osoby zajmujące się szczepieniem zazwyczaj oceniają wielkość osoby na podstawie wskaźnika masy ciała lub masy ciała i rozmiaru ramienia, a także biorą pod uwagę sposób podania szczepionki – albo przez pobraną skórę, albo przez odbyt.

„[It is] Dużo trudniejsze [to assess those factors] Kiedy umieścisz dużą liczbę osób. Ponadto wiele szczepionek przeciwko COVID było wyposażonych w stałe igły, a kliniki potrzebowały dostępu do większych igieł.

„Historycznie – w [GP] Ustawienia, w miejscach o których pacjenci wiedzą – jest to łatwiejsze i jest dostęp do dwóch igieł. „W przypadku klinik masowych szczepień staje się to coraz trudniejsze”.

Turner powiedziała, że ​​obecne wytyczne są jasne, ale wymagają od osoby wykonującej szczepienie profesjonalnej oceny na podstawie większej liczby czynników niż tylko pojedynczego pomiaru.

„Od wielu lat toczą się dyskusje na temat możliwości użycia miarki. Trzeba pomyśleć o infekcji, trzeba zmieniać taśmę między ludźmi, to spowalnia pracę, może stać się barierą. Jest to więc rozwiązanie praktyczne, zrównoważone podejście, aby zapewnić każdemu dobre rozwiązanie” – powiedział Turner.

Powiedziała, że ​​jej zdaniem główną obawą nie jest możliwość spowodowania nieskuteczności szczepionek, ale raczej zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, gdy szczepionka nie zostanie wprowadzona wystarczająco głęboko.

READ  Nowe badania identyfikują potencjalny cel leczenia hepatoblastoma, najczęstszego raka wątroby u dzieci.

„Jeśli wstrzykniesz szczepionkę zbyt powierzchownie w ramię, będziesz mieć większe ryzyko wystąpienia reakcji miejscowej, co może skutkować bardziej obolałym ramieniem lub bardziej zaczerwienioną reakcją, i właśnie tego próbujemy zatrzymać na dłuższy czas.” Igły.

„Nie sądzę, że Nowozelandczycy powinni się martwić, że ich szczepionki nie były skuteczne, ponieważ tak się nie stało. Chodzi raczej o próbę zminimalizowania skutków ubocznych” – powiedział Turner.

Turner powiedziała, że ​​chce uczcić pracę wykonaną przez krajowych szczepiących w ostatnich latach masowych szczepień w klinikach w obliczu pandemii Covid-19.

Napisane przez Billa Hickmana rnz.co.nz