Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Siły rosyjskie twierdzą, że robią postępy w Bakhmut przeciwko Ukrainie, ale końca nie widać

Właściciel rosyjskiej wojskowej firmy kontraktowej Wagner Group twierdził w środę, że jego siły rozszerzyły swoje zdobycze w ukraińskiej twierdzy Bakhmut, ale nie było jasne, jak długo mogą trwać zaciekłe walki, które spowodowały ciężkie straty.

Tymczasem sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres odwiedził Kijów, by porozmawiać z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim na temat przedłużenia umowy, która pozwoli Ukrainie na eksport zboża z portów czarnomorskich, a Rosji na eksport żywności i nawozów.

Bitwa o miasto, które Ukraińcy nazywali „Twierdzą Bachmuta”, stała się symbolem tego, jak każda ze stron próbowała zniszczyć drugą.

Siły rosyjskie muszą przejść przez Bakhmut, aby wkroczyć głębiej na tereny obwodu donieckiego, których jeszcze nie kontrolują, chociaż zachodni urzędnicy twierdzą, że zdobycie miasta nie zmieni przebiegu wojny.

Czytaj więcej:
* Funkcjonariusze wywiadu podejrzewają partyzantów Ukrainy o zamachy bombowe na Nord Stream, alarmując sojuszników Kijowa
Cywile uciekli z oblężonego Bachmuta, gdy zbliżało się wycofanie Ukrainy
– Uwolnienie kilkudziesięciu żołnierzy w ramach wymiany jeńców między Rosją a Ukrainą
* Rosja deklaruje postępy we wschodniej Ukrainie. Kijów pragnie czołgów

Bakhmut był w centrum uwagi większości walk w ostatnich miesiącach, a każda ze stron miała nadzieję wyrządzić tam poważne szkody pozostałym – jednocześnie kupując czas na przygotowanie się do ataków w innym miejscu. Nie jest jasne, kto zapłacił wysoką cenę w bitwie, która trwała sześć miesięcy i zamieniła ponad 70-tysięczne miasto przed wojną w tlące się pustkowie.

Malik Wagner Jewgienij Prigożyn, którego siły prowadziły walki w Bakhmut, powiedział, że ma pełną kontrolę nad wszystkimi obszarami na wschód od rzeki Bakhmutka, która przecina miasto. Centrum miasta znajduje się na zachód od rzeki.

Ani rosyjscy, ani ukraińscy urzędnicy nie skomentowali twierdzeń Prigożyna. Institute for the Study of War, waszyngtoński think tank, który ściśle monitoruje walki, powiedział, że siły rosyjskie prawdopodobnie przejmą kontrolę nad obszarami, o których wspomniał Prigożyn, po wycofaniu się Ukrainy.

READ  COVID-19: Hodowcy bydła mlecznego nie mają czasu na szczepienie w okresie wycieleń
Ukraińscy żołnierze wystrzelili z haubic samobieżnych w kierunku rosyjskich pozycji w pobliżu Bachmutu, miejsca najcięższych walk w obwodzie donieckim na Ukrainie.

Libkos/AP

Ukraińscy żołnierze wystrzelili z haubic samobieżnych w kierunku rosyjskich pozycji w pobliżu Bachmutu, miejsca najcięższych walk w obwodzie donieckim na Ukrainie.

Wojska rosyjskie otoczyły miasto z trzech stron, pozostawiając jedynie wąski korytarz prowadzący na zachód. Jedyna zachodnia autostrada została ostrzelana przez rosyjską artylerię, co zmusiło ukraińskie siły broniące miasta do polegania w coraz większym stopniu na wiejskich drogach, z których trudno jest korzystać, zanim wyschnie błotnista ziemia.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski obiecał w poniedziałek (czasu lokalnego) nie wycofać się z Bachmuta po tym, jak przewodniczył spotkaniu ze swoimi najwyższymi generałami.

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu powiedział we wtorek, że jego zajęcie pozwoli Rosji kontynuować ofensywę w obwodzie donieckim, jednym z czterech ukraińskich regionów nielegalnie zaanektowanych przez Moskwę we wrześniu.

W hałaśliwym oświadczeniu wideo nagranym w pobliżu pomnika II wojny światowej w Bachmucie Prigożyn powtórzył to rozumowanie, mówiąc, że zbliżająca się płatność Rosji sprawi, że „cały świat zadrży”.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przyznał, że Rosjanie mogą wkrótce zdobyć miasto.

Ukraińscy żołnierze odpoczywają w bunkrze pod Bachmutem.

Libkos/AP

Ukraińscy żołnierze odpoczywają w bunkrze pod Bachmutem.

Powiedział dziennikarzom na marginesie spotkania ministrów obrony UE w Sztokholmie: „Widzimy, że Rosja wysyła coraz więcej żołnierzy, a to, czego brakuje Rosji pod względem jakości, próbuje nadrobić ilościowo. poniósł wielkie straty, ale jednocześnie nie można wykluczyć upadku.” Bachmut wreszcie w najbliższych dniach.

Ale podobnie jak inni zachodni urzędnicy, bagatelizował perspektywę schwytania Bachmuta, argumentując, że „niekoniecznie odzwierciedla to jakikolwiek punkt zwrotny w wojnie, a jedynie podkreśla, że ​​Rosji nie należy lekceważyć”.

Armia ukraińska wzmocniła już swoje linie obronne na zachód od Bachmuta, aby zablokować rosyjskie natarcie, w tym w pobliskim górskim miasteczku Chasev Yar. Dalej na zachód znajdują się silnie ufortyfikowane ukraińskie twierdze Kramatorsk i Słowiańsk.

ISW zauważyło, że Rosji prawdopodobnie brakuje sił zmechanizowanych, których potrzebowałaby do odparcia od Bachmuta.

Ukraiński żołnierz pali na linii frontu pod Bachmutem.

Libkos/AP

Ukraiński żołnierz pali na linii frontu pod Bachmutem.

Biuro prezydenta Ukrainy poinformowało, że w środę siły rosyjskie zbombardowały dziesiątki miast i wsi w obwodzie donieckim i innych regionach wschodniej i południowej Ukrainy.

W Kijowie sekretarz generalny ONZ Guterres omówił możliwość przedłużenia umowy, dzięki której przynajmniej część krajowego eksportu wypływa z kraju.

Ukraina i Rosja to dwaj najważniejsi światowi dostawcy pszenicy, oleju słonecznikowego i innych artykułów spożywczych, a inwazja Moskwy na Ukrainę 24 lutego 2022 r. spowodowała gwałtowny wzrost cen żywności na całym świecie.

Obecna 120-dniowa umowa wygasa 18 marca, a Guterres powiedział, że przedłużenie jej po raz drugi ma „kluczowe znaczenie”.

„Ukraiński – jak również rosyjski – eksport żywności i nawozów ma zasadnicze znaczenie dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego i cen żywności” – powiedział Guterres.