Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Silny cyklon tropikalny Lola został podniesiony do kategorii 3

Silny cyklon tropikalny Lola został podniesiony do kategorii 3

Cyklon Lula zmierza w stronę północnego Vanuatu i oczekuje się, że we wtorek w południe uderzy w drugie co do wielkości miasto Luganville, powodując ulewne deszcze i porywisty wiatr w całym regionie.

Władze proszą społeczności o zaopatrzenie się w żywność i wodę oraz przygotowanie się do ewakuacji swoich domów w przypadku powodzi.

Cyklon należy już do kategorii 3 i wieje z prędkością do 185 kilometrów na godzinę, ale według Służby Meteorologicznej Fidżi do północy może osiągnąć kategorię 4.

Philip Mittu, główny regionalny oficer łącznikowy w Biurze Zarządzania Katastrofami na Vanuatu, powiedział, że ludzie są świadomi niebezpieczeństw związanych z cyklonem i utworzono centra ewakuacyjne.

Aktualizacje na żywo trasy huraganu:

Dodał: „Ludzie przyglądają się różnym zmianom w chmurach. Miejsce pociemniało i pada deszcz. Większość ludzi jest tego świadoma i jest gotowa do wyjazdu”.

Podczas poprzednich huraganów na obszarach podatnych na powodzie „zwykle ewakuowano ponad 100 osób” – powiedział.

Mito stwierdziła, że ​​jej sieć kontaktów jest ograniczona i nalegała, aby ludzie korzystali z oficjalnych aktualizacji w mediach społecznościowych i nadal słuchali radia.

Rada Miejska Luganville współpracowała z Krajowym Biurem Zarządzania Katastrofami Vanuatu i odradzała ludziom chodzenie do pracy.

Rzeczniczka zespołu ewakuacyjnego Rady, Colinette Tapie, powiedziała, że ​​sekretarze departamentów „przekazują informacje” i „upewniają się, że ludzie są przygotowani”.

„Staramy się przygotować ludzi na przykład do przechowywania żywności i wycinania drzew.

„Jesteśmy w stanie żółtego alarmu. Ludzie powinni pozostać w domu i być dobrze przygotowani na cyklon.”

Policja w Loganville pomaga również zabezpieczyć części miasta i współpracuje ze społecznością w przygotowaniach do zdarzenia.

Policja w Vanuatu ostrzegła ludzi na portalu społecznościowym, aby nie lekceważyli ostrzeżeń przed cyklonem.

„Zgodnie z wcześniejszymi doświadczeniami ludzie nie potraktowali poważnie ostrzeżeń wydanych przez Departament Zagrożeń Meteorologicznych i Geologicznych Vanuatu.

READ  „Zdecydowanie pozytywne”: Emigranci odpowiadają na drugi najgorszy ranking Nowej Zelandii

„To czas na przygotowania. Nie czekajmy, aż nadejdzie huragan, aby rozpocząć przygotowania”.

Policja nalegała, aby ludzie „słuchali wydanych ostrzeżeń i postępowali zgodnie z nimi, abyśmy mogli być przygotowani i bezpieczni podczas huraganu”.

Tymczasem w ciągu najbliższych 48–72 godzin ludność w prowincjach Torba, Pinama i Sanma zostanie bezpośrednio dotknięta huraganem, osiągającym prędkość do 185 km/h.

Od poniedziałku do wtorku w paśmie Vanuatu spodziewane są ulewne deszcze, którym będą towarzyszyć gwałtowne powodzie na obszarach nisko położonych i w pobliżu brzegów rzek, w tym powodzie na wybrzeżach.

Oczekuje się, że morze będzie bardzo wzburzone, a na wszystkich wodach Vanuatu wystąpią silne fale. Radzimy statkom morskim podjęcie dodatkowych środków ostrożności.

Meteorolog z Nowej Zelandii Philippa Murdoch powiedziała, że ​​burza wyprzedziła sezon cyklonów tropikalnych w regionie.

„To trochę za wcześnie” – stwierdziła.

„Sezon zwykle zaczyna się na początku listopada, ale mamy wszystkie odpowiednie składniki”.

Czynniki te obejmują wysoką temperaturę powierzchni morza i bardzo słabe wiatry, co oznacza, że ​​nie ma nic, co byłoby w stanie go złamać, powiedział Murdoch.

Narodowy Instytut Badań Wody i Atmosfery (NIWA) w Nowej Zelandii spodziewa się w tym sezonie od dziewięciu do 14 cyklonów, z czego dziewięć to średnia długoterminowa.

Oczekuje się, że od czterech do ośmiu z nich będzie poważny.

Ben Knoll, meteorolog z NIWA, powiedział, że El Niño zwiększyło ryzyko.

„El Niño zwykle zwiększa ryzyko aktywności cyklonów w pobliżu międzynarodowej linii zmiany daty i na wschód od niej, podobnie jak kraje takie jak Fidżi, Wyspy Cooka i wiele krajów pomiędzy”.

Podczas zjawiska El Niño w latach 1982/1983 na południowym Pacyfiku miało miejsce 10 intensywnych huraganów.

Napisane przez Elishę Vaughn rnz.co.nz