Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sędzia finałowy Ligi Mistrzów monitorowany przez UEFA w związku z domniemanymi powiązaniami z liderem skrajnej prawicy w Polsce

Sędzia finałowy Ligi Mistrzów monitorowany przez UEFA w związku z domniemanymi powiązaniami z liderem skrajnej prawicy w Polsce

GENEWA (AP) – Grupa antyrasistowska wezwała w czwartek najwyższego sędziego piłkarskiego do zdystansowania się od skrajnie prawicowego polityka w Polsce, a UEFA powiedziała, że ​​chce „pilnego wyjaśnienia” zaledwie dziewięć dni przed finałem Ligi Mistrzów.

„Kolejne ogłoszenie zostanie ogłoszone (piątek) po przejrzeniu wszystkich dowodów” – powiedziała UEFA.

Simon Marciniak został w zeszłym tygodniu wybrany przez UEFA na sędziego największego meczu klubowego piłki nożnej pomiędzy Manchesterem City a Interem Mediolan, który odbędzie się 10 czerwca. W tym sezonie sędziował także finał mistrzostw świata między Argentyną a Francją.

the Ustawiła Nigdy Więcej w Warszawie Marciniak podobno promował i brał udział w niedawnym wydarzeniu zorganizowanym przez polskiego skrajnie prawicowego lidera Slomira Mintzena.

„Jesteśmy zszokowani i zbulwersowani publicznym skojarzeniem Marciniaka z Mintzenem i jego toksyczną odmianą skrajnie prawicowej polityki” – powiedział w oświadczeniu współzałożyciel Never Again, Rafał Pankowski. „Jest to sprzeczne z podstawowymi wartościami fair play, takimi jak równość i szacunek”.

Mentzen jest liderem populistycznej Konfederacji, oskarżanej o propagowanie poglądów antysemickich, seksistowskich i homofobicznych.

Marciniak i Mentzen wystąpili jako główni prelegenci podczas wydarzenia zapowiadanego jako Business for Business Conference, które odbyło się w poniedziałek w Katowicach w Polsce. Muntzen promował udostępnianie orzeczenia na swoich kanałach społecznościowych.

UEFA stwierdziła w oświadczeniu, że „cała społeczność piłkarska brzydzi się„ wartościami ”promowanymi przez daną grupę i traktuje te zarzuty bardzo poważnie”.

Pankowski powiedział, że „nie zrobiliśmy tego ponownie”, zaapelował do Marciniaka, by „przyznał się do błędu. Jeśli tego nie zrobi, uważamy, że UEFA i FIFA powinny wyciągnąć konsekwencje”.

Nigdy więcej później Opublikuj oświadczenie Po polsku miał im to dać Marciniak, bo sędzia zawsze dystansował się od rasizmu, antysemityzmu i nietolerancji. Oświadczenie nie odnosiło się do jego rzekomych powiązań z Mentzenem ani konferencją.

READ  Jedenaście wznowionych rozgrywek FA Cup w Polsce w telewizji cyfrowej w Europie

42-letni Marciniak sędziował na mistrzostwach świata w 2022 i 2018 roku oraz na Euro 2016. Opuścił Euro 2020, gdy wracał do zdrowia po chorobie serca po zarażeniu się COVID-19.

___

Więcej z AP soccer: https://apnews.com/hub/soccer i https://twitter.com/AP_Sports