Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rząd ingeruje w ofertę Abu Zabi dotyczącą zakupu telegrafu

Rząd ingeruje w ofertę Abu Zabi dotyczącą zakupu telegrafu

  • Napisane przez Simona Jacka
  • Redaktor biznesowy

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Minister Kultury i Informacji interweniował, aby zbadać sprzedaż gazety Daily Telegraph spółce wspieranej przez rodzinę rządzącą w Abu Zabi.

Lloyds Bank przejął własność banku, chcąc odzyskać 1,1 miliarda funtów należne właścicielom, rodzinie Barclay.

Firma wspierana przez Abu Zabi zgodziła się w tym miesiącu zapłacić tę kwotę i przejąć kontrolę.

Wiadomo było, że po spłacie długu wobec Lloyd’s publikacja szybko przejdzie w ręce nowych właścicieli.

Szejk Mansour bin Zayed Al Nahyan, najbardziej znany w Wielkiej Brytanii z posiadania klubu piłkarskiego Manchester City, włożył swoje znaczne środki finansowe w RedBird IMI, konsorcjum inwestycyjne pragnące przejąć kontrolę nad gazetami Telegraph i Spectator.

Na czele konsorcjum stoi Jeff Zucker, były prezes CNN.

Jak poinformowało w środę BBC, minister spraw zagranicznych Lucy Fraser nie uznała za stosowne ingerować w umowę dotyczącą spłaty zadłużenia.

Jednakże, jak już wcześniej wspomniałem i teraz potwierdziłem, przeniesienie ważnej politycznie gazety „The Telegraph” do zasadniczo obcego mocarstwa jest czymś, co rząd Wielkiej Brytanii i inne organy regulacyjne muszą dokładnie zbadać.

Pani Fraser wydała obecnie zawiadomienie o interwencji interesu publicznego (PIIN) w związku z obawami dotyczącymi telegrafu, które wymagały dalszego dochodzenia.

Transakcja została skierowana do Urzędu ds. Konkurencji i Rynków (CMA), który rozpatrzy kwestie związane z jurysdykcją i konkurencją, oraz do organu regulacyjnego ds. mediów Ofcom, który rozważy „potrzebę dokładnego przedstawiania wiadomości i swobodnego wyrażania opinii w gazety”. Powiedziała.

Zarówno CMA, jak i Ofcom zostały zobowiązane do złożenia raportu do 26 stycznia 2024 r.

Jednak byli redaktorzy, czołowi politycy i oddolni konserwatyści wyrazili poważne obawy w związku z umową.

Mówiąc najprościej, rodzina Barclay, która przez wiele lat odeszła od Lloyd’s, aby zachować własność firmy telegraficznej, zastąpiła teraz swój dług w Lloyd’s długiem wobec rodziny królewskiej z Abu Zabi.

Lionel Barber, były redaktor „Financial Times”, zauważył, że Wielka Brytania pozwoliła skazanemu oszustowi Conradowi Blackowi na posiadanie „The Telegraph”, a synowi byłego agenta KGB, Jewgienijowi Lebiediewowi, na posiadanie „Independent” i „Evening Standard”.

Jednak Charles Moore, były redaktor Telegraph, upiera się, że charakter zaangażowanych w tę sprawę – obcy kraj i gazeta o poglądach konserwatywnych – sprawia, że ​​te okoliczności są inne.

Szejk Mansour podejmuje ryzyko finansowe, przekazując pieniądze Lloydsowi, chociaż nie jest jasne, czy będzie w stanie kontrolować aktywa, za które płaci, ale jak powiedziała osoba bliska transakcji, wydaje się, że jest to „ryzyko, które podejmuje ”. Gotowy do wzięcia.”