Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosjanie atakują Ukrainę podczas referendum na Kremlu

Rosjanie atakują Ukrainę podczas referendum na Kremlu

Siły rosyjskie rozpoczęły w sobotę nowe strajki na ukraińskie miasta W okupowanych regionach Ukrainy trwają głosowania organizowane przez Kreml Utorować drogę do ich aneksji przez Moskwę.

Zaporoże gubernator Ołeksandr Staruch powiedział, że Rosjanie namierzyli obiekty infrastrukturalne w mieście nad Dnieprem, a jeden z pocisków uderzył w budynek mieszkalny, zabijając jedną osobę i raniąc siedem innych.

Siły rosyjskie zbombardowały też inne obszary Ukrainyuszkodzenia budynków mieszkalnych i infrastruktury cywilnej.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że Rosja celowała w zaporę Pechenyi na rzece Seversky Doniec w północno-wschodniej Ukrainie po wcześniejszych uderzeniach w zaporę na zbiorniku w pobliżu Krzywego Rogu, które spowodowały powódź w rzece Inholec.

Czytaj więcej:
* Bandyci chodzą od drzwi do drzwi, zmuszając Ukraińców do głosowania w „pozornych” sondażach
* „Teraz wszyscy jesteście wojskowi”: granice zatkane, gdy Rosjanie w wieku bojowym uciekają z poboru
* Opinia światowa zwraca się przeciwko Rosji, gdy rosną obawy Ukrainy

„Siły ukraińskie posuwają się dalej w dół rzeki wzdłuż obu rzek” – powiedzieli Brytyjczycy. „Ponieważ rosyjscy przywódcy coraz bardziej martwią się własnymi niepowodzeniami operacyjnymi, mogą próbować uderzyć w bramy tamy, aby zalać ukraińskie wojskowe przejścia graniczne”.

Żołnierze ukraińscy strzelają do odbitego niedawno Kobiańska w obwodzie charkowskim na Ukrainie.

Konstantyn Liberow / AP

Żołnierze ukraińscy strzelają do odbitego niedawno Kobiańska w obwodzie charkowskim na Ukrainie.

W trakcie walk na okupowanych terytoriach nadal głosowano referenda zorganizowane przez Kreml – głosy, które Ukraina i jej zachodni sojusznicy odrzucili jako pozory bez mocy prawnej.

W pięciodniowych sondażach w Ługańsku, wschodnim Doniecku, Chersoniu i Zaporożu na południu, które rozpoczęły się w piątek, urzędnicy wyborczy w towarzystwie policjantów zabrali do domu karty do głosowania i utworzyli mobilne lokale wyborcze, powołując się na względy bezpieczeństwa. Głosowanie ma się zakończyć we wtorek, kiedy w lokalach wyborczych odbędzie się głosowanie.

Zrujnowane domy w odrestaurowanej wsi Bohorodychne we wschodniej Ukrainie.

Liu Korea / AFP

Zrujnowane domy w odrestaurowanej wsi Bohorodychne we wschodniej Ukrainie.

Głosowanie odbyło się również w Rosji, gdzie swoje głosy oddają uchodźcy i inni mieszkańcy tych regionów.

READ  Rząd zaprzecza udziałowi australijskich uchodźców w negocjacjach obywatelskich

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że Moskwa posłucha woli ludności, co jest wyraźnym sygnałem, że Kreml przygotowuje się do szybkiej aneksji regionów po zakończeniu głosowania.

Ukraina i Zachód powiedziały, że głosowanie było nielegalną próbą Moskwy wyrzeźbienia dużej części kraju, rozciągającej się od granicy z Rosją po Krym. Podobne referendum odbyło się na Krymie w 2014 roku przed aneksją go przez Moskwę, co większość świata uznała za nielegalne.

Siły rosyjskie zbombardowały też inne obszary Ukrainy, niszcząc budynki mieszkalne i infrastrukturę cywilną.

Konstantyn Liberow / AP

Siły rosyjskie zbombardowały też inne obszary Ukrainy, niszcząc budynki mieszkalne i infrastrukturę cywilną.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał Ukraińców na terytoriach okupowanych do podważania referendów i dzielenia się informacjami o ludziach prowadzących tę „farsę”. Wezwał także Ukraińców, by nie zostali wezwani do ogłoszonej w środę mobilizacji rosyjskiej.

Ale jeśli trafisz do armii rosyjskiej, sabotuj wszelką działalność wroga, ingeruj w działania rosyjskie i przekaż nam wszystkie ważne informacje o okupantach. Powiedział w swoim wieczornym przemówieniu…

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że częściowa mobilizacja zlecona przez Putina ma na celu dodanie około 300 000 żołnierzy, ale dekret prezydencki otwiera drzwi do szerszego wycofania.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał Ukraińców na terytoriach okupowanych do podważania referendów i dzielenia się informacjami o ludziach, którzy to robią

Konstantyn Liberow / AP

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał Ukraińców na terytoriach okupowanych do podważania referendów i dzielenia się informacjami o ludziach prowadzących tę „farsę”.

W 11 strefach czasowych w Rosji mężczyźni przytulali swoich płaczących członków rodziny, zanim zostali aresztowani za służbę w obawie przed szerszym wycofaniem. Niektóre doniesienia medialne podają, że rosyjskie władze już planują zmobilizować ponad milion, czemu Kreml zaprzeczył.

Policja szybko rozproszyła protesty przeciwko mobilizacji, która wybuchła w środę w Moskwie, Sankt Petersburgu i kilku innych rosyjskich miastach, aresztując ponad 1300 osób i natychmiast rozdając wezwania do wielu z nich. Działacze antywojenni planują kolejne protesty w sobotę.

Wielu rosyjskich mężczyzn desperacko próbowało opuścić kraj, kupując rzadkie i drogie bilety lotnicze. Kolejne tysiące uciekły samochodami, powodując na niektórych granicach wielogodzinne kolejki lub nawet długie dni. Kolejki samochodów na granicy z Kazachstanem były tak długie, że niektórzy porzucili samochody i szli pieszo – podobnie jak niektórzy Ukraińcy po tym, jak Rosja najechała ich kraj 24 lutego.

READ  Minister spraw zagranicznych Nanaya Mahuta martwi się perspektywami pokoju na Ukrainie po spotkaniu NATO, podczas gdy premier Hepkins potwierdził wezwanie

Aby rozwiać obawy opinii publicznej związane z wycofaniem, władze ogłosiły, że wielu pracowników sektora high-tech, telekomunikacji lub finansów zostanie zwolnionych z podatku.