Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosja planowała użyć małpiej ospy jako broni biologicznej, mówi były sowiecki naukowiec

Według brytyjskiej gazety „Metro”, były sowiecki naukowiec twierdzi, że Rosja rozważała użycie małpiej ospy jako broni biologicznej przynajmniej do lat 90. XX wieku.

Zarzuty postawił Kanat Alibekov, znany również jako Kenneth Alibek, który był ekspertem od broni biologicznej w Związku Radzieckim do jego upadku w 1991 roku. Później przez rok przebywał w Rosji, zanim przeniósł się do Stanów Zjednoczonych.

W nowo odkrytym wywiadzie przeprowadzonym w 1998 r. dla amerykańskiego Projektu Nierozprzestrzeniania Broni Chemicznej i Biologicznej (CBWNP), Alibekov, który rzekomo nadzorował 32 000 pracowników w ponad 40 obiektach, twierdził, że państwo sowieckie posiadało program wykorzystywania wirusów jako broni.

„Dlatego opracowaliśmy specjalne oprogramowanie, aby określić, jakie 'typowe’ wirusy można wykorzystać zamiast ludzkiej ospy. Przetestowaliśmy wirusa krowianki, wirusa szczura, wirusa ospy królika i wirusa ospy małp jako modele ospy prawdziwej.”

Pomysł polegał na tym, że wszystkie prace badawczo-rozwojowe zostaną wykonane z tymi typowymi wirusami. Gdy otrzymamy zestaw pozytywnych wyników, przeprowadzenie tych samych manipulacji z wirusem ospy i zgromadzenie zapasów czynnika wojny zajmie tylko dwa tygodnie.

Przeczytaj także | Rzadkie epidemie małpiej ospy: od Stanów Zjednoczonych po Hiszpanię, lista krajów, w których niedawno wykryto przypadki

„Będziemy mieć w naszym arsenale genetycznie zmodyfikowany wirus ospy, który może zastąpić poprzedni”.

Oglądaj | Epidemia ospy małp w Europie: Hiszpania i Portugalia zgłosiły ponad 40 przypadków

Naukowiec dalej twierdził, że po upadku Związku Radzieckiego jego następca, rosyjskie Ministerstwo Obrony, kontynuował pracę z małpią ospą, aby „stworzyć przyszłą broń biologiczną”.

Przeczytaj także | Przypadki małpiej ospy zgłoszono w Niemczech, Francji, Belgii i Kanadzie

W tym samym roku stawił się przed przesłuchaniem w Kongresie USA, gdzie powiedział, że jest „przekonany, że rosyjski program broni biologicznej nie został całkowicie zdemontowany”.

Ospa małp została po raz pierwszy zidentyfikowana w latach 50. XX wieku, kiedy w koloniach małp wykorzystywanych do celów badawczych wystąpiły dwie epidemie, a pierwszy przypadek u człowieka odnotowano w 1970 r. w Demokratycznej Republice Konga.

READ  Czarna dziura wyzwala przedwczesną eksplozję supernowej - pierwsza obserwacja zupełnie nowego typu supernowej

Choroba jest często porównywana do łagodniejszej postaci ospy prawdziwej, choroby, która została powszechnie wyeliminowana dzięki szeroko zakrojonym szczepieniom przeciwko wirusowi ospy prawdziwej.

Zastrzeżenie: Wiele zarzutów i roszczeń wzajemnych dotyczących konfliktu między Ukrainą a Rosją jest zgłaszanych w terenie i w Internecie. Chociaż WION dokłada wszelkich starań, aby dokładnie zgłosić tę ewoluującą historię wiadomości, nie możemy niezależnie zweryfikować wszystkich danych, obrazów i filmów.

(z wkładem agencji)