Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rishi Sunak realizuje plan Liz Truss mający na celu zniesienie górnego limitu premii bankierów

Rishi Sunak realizuje plan Liz Truss mający na celu zniesienie górnego limitu premii bankierów

Rishi Sunak kontynuuje plan Liz Truss dotyczący zniesienia górnego limitu premii bankierów pomimo ostrzeżeń, że zwiększanie zderzakowych płatności dla bogatych jest „nieprzyzwoite”.

Zniesienie górnego limitu wielomilionowych premii dla osób o wysokich zarobkach było jedną z niewielu polityk, która zdołała przetrwać katastrofalny okres „gospodarki Trossona” zeszłej jesieni.

Sunak zgodził się z polityką swojego poprzednika polegającą na zniesieniu po brexicie przepisów dotyczących ograniczania premii – odziedziczonych od UE, gdy Wielka Brytania była jeszcze członkiem.

Zatwierdzenie następuje około rok po tym, jak były kanclerz Kwasi Kwarteng po raz pierwszy ujawnił plany zmiany zasad premii w ramach fiaska minibudżetu, wywołując panikę na rynku.

Boris Johnson wstrzymywał się nawet z tą decyzją, ponieważ obawiał się ostrej reakcji politycznej w obliczu kryzysu kosztów utrzymania.

We wtorek Urząd Nadzoru Finansowego (FCA) i Urząd Regulacji Ostrożnościowej Banku Anglii (PRA) potwierdziły, że obecny limit premii zostanie zniesiony 31 października.

Posunięcie to – będące częścią próby pomocy londyńskiemu centrum finansowemu w odparciu rywali po brexicie – zostało natychmiast potępione przez związki zawodowe jako „obraza ludzi pracy”.

Darren Jones, minister skarbu Partii Pracy w cieniu, naśmiewał się z premiera za podążanie za jego poprzednikiem. „Kiedy Truss mówi „skacz”, Sunak mówi nam, jak wysoko wzniesie się” – powiedział.

Jones dodał: „W czasie, gdy rodziny zmagają się z kosztami utrzymania, a kredyty hipoteczne rosną, ta decyzja mówi wszystko, co powinniście wiedzieć o priorytetach tego izolowanego rządu konserwatystów”.

Podniesienie limitu umożliwi bankierom zarobienie dwukrotności ich stałych wynagrodzeń w formie premii

(Władze Palestyńskie)

Sekretarz generalny TUC Paul Nowak stwierdził, że to „skandaliczna decyzja” i dodał: „Miejscy fundatorzy już cieszą się dużymi premiami. Nie potrzebują kolejnej pomocnej dłoni torysów”.

READ  Dlaczego tak wiele lotów jest odwołanych?

Szef TUC dodał: „Rishi Sunak po raz kolejny pokazał, że bardziej interesuje go udzielanie schronienia bogatym niż pomaganie rodzinom borykającym się z trudnościami”.

Sekretarz generalna Unison, Christina Macania, powiedziała, że ​​każdy, kto myśli, że wzbogacenie bankierów przyniesie coś pozytywnego, „jest całkowicie zwiedziony”.

Powiedziała: „To niewiarygodne, że katastrofalna polityka Liz Truss zostaje ponownie podgrzana. Zniszczyła gospodarkę, a wszyscy nadal za to płacą. Nie zdobędzie to sympatii opinii publicznej dla rządu, który desperacko tego potrzebuje”.

Lider labourzystów Sir Keir Starmer wcześniej zaatakował ten plan, opisując go jako „podwyżkę płac dla bankierów i obniżki wynagrodzeń pielęgniarek w regionie”.

Posunięcie to może spowodować spadek poparcia Sunaka jeszcze niżej niż obecnie

(Downing Street)

Limit – wprowadzony pomimo sprzeciwu Wielkiej Brytanii ze strony Unii Europejskiej w 2014 r. w następstwie kryzysu bankowego – wymaga, aby premie były ograniczone do nie więcej niż 100 procent stałego wynagrodzenia lub do dwukrotności tej kwoty za zgodą akcjonariuszy.

Uważa się, że limit rozgniewał amerykańskie banki inwestycyjne, które zatrudniają dziesiątki tysięcy pracowników w Londynie, ponieważ Wall Street zazwyczaj oferuje niższe stałe wynagrodzenia z dużymi premiami powiązanymi z wynikami.

Urząd Nadzoru Finansowego (FCA) i PRA stwierdziły we wtorek, że zniesienie tego ograniczenia umożliwi „ostrożne podejmowanie ryzyka” w celu zwiększenia konkurencyjności miasta.

Rzecznik firmy powiedział: „Usunięcie górnego limitu premii daje firmom swobodę restrukturyzacji wynagrodzenia w czasie w ramach przepisów organów regulacyjnych dotyczących zmiennych premii, których celem jest lepsze dostosowanie wynagrodzeń do ostrożnego podejmowania ryzyka”.

„Decyzje dotyczące wynagrodzeń w sektorze bankowym należą do RCA jako niezależnego ustawowego organu regulacyjnego” – powiedział rzecznik skarbu, uchylając się od odpowiedzialności za to posunięcie.

Wydaje się, że nr 10 dystansuje się od tego kroku. Oficjalny rzecznik Sunaka powiedział, że jest to „niezależna” decyzja PRA. „Niezależność organizacyjna jest ważna i nie zamierzamy tej niezależności przekraczać.”

READ  ExxonMobil zgadza się kupić grupę naftową Pioneer za kwotę 59,5 miliarda dolarów

Krytykując to posunięcie, komentator finansowy Paul Lewis powiedział: „Jest oczywiste, że bankierzy pracują najlepiej, jak potrafią, tylko wtedy, gdy otrzymują wynagrodzenie przekraczające trzykrotność rzeczywistej pensji”.

Działacz podatkowy Richard Murphy również zaatakował zmiany na X/Twitterze. „Jakby potrzebny był dowód na to, że brytyjska Partia Konserwatywna jest prowadzona na korzyść bankierów” – stwierdził.