Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Retinopatia cukrzycowa może przewidywać indukcję dializy u pacjentów z T2D

Nowe badania sugerują, że retinopatia cukrzycowa jest predyktorem indukcji dializy u pacjentów z cukrzycą typu 2 (T2D) we wczesnym stadium nefropatii cukrzycowej, z prawidłową albuminurią, mikroalbuminurią i prawidłową czynnością nerek.1

Wyniki przedstawione na 83. Sesji Naukowej Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego (ADA 2023) wskazują, że mikroalbuminuria jest czynnikiem ryzyka indukcji dializ, a retinopatia cukrzycowa jest dominującym wskazaniem do dializy we wczesnych stadiach nefropatii cukrzycowej.

„Proliferacyjna retinopatia cukrzycowa jest czynnikiem ryzyka indukcji dializy nawet w przypadkach prawidłowej albuminurii przy prawidłowej czynności nerek” – napisał zespół badawczy pod kierownictwem Tatsumi Moriya z Kitasato University Health Care Center.

Morea i współpracownicy podkreślili znaczenie jak najwcześniejszego wyjaśnienia czynników związanych z postępem nefropatii cukrzycowej w kierunku schyłkowej niewydolności nerek.2 Zespół postawił hipotezę, że różne stopnie retinopatii cukrzycowej wpływają na progresję do dializy u osób z cukrzycą typu 2 z prawidłową lub mikroalbuminurią i prawidłową czynnością nerek.1

Zespół badawczy przeanalizował łącznie 2478 pacjentów ambulatoryjnych z GFR mierzonym za pomocą iniekcji joheksolu w latach 1995-2013 i 5 lat obserwacji. Po wykluczeniu łącznie 448 pacjentów z cukrzycą typu 2 i prawidłową czynnością nerek (szacunkowy współczynnik przesączania kłębuszkowego [eGFR] 60 ml/min/1,73 m2) do analizy. W populacji 278 pacjentów miało prawidłową albuminurię, a 170 pacjentów miało mikroalbuminurię.

Na początku zespół badawczy podzielił poziomy HbA1c na grupy HbA1c ≥7,0 (n = 327) i <7,0 (n = 121). W sumie 86 uczestników miało łagodną retinopatię cukrzycową, 65 miało proliferacyjną retinopatię cukrzycową, a 217 miało nadciśnienie. Uczestników obserwowano średnio przez 16 lat. Głównym wynikiem badania była indukcja hemodializy, natomiast ryzyko wystąpienia indukcji hemodializy oceniano za pomocą analizy Kaplana-Meiera.

W okresie badania łącznie 7 osób z prawidłową albuminurią i 11 osób z mikroalbuminurią rozpoczęło dializę. Analiza Kaplana-Meiera sugerowała retinopatię cukrzycową (Wilcoxon, 5,82; S = 0,016), proliferacyjna retinopatia cukrzycowa (Wilcoxon, 8,53; S = 0,014) i mikroalbuminurię (Wilcoxon, 5,87; S = 0,015) ze znacznie większym ryzykiem indukcji dializy niż odpowiednio bez retinopatii cukrzycowej, prostej retinopatii cukrzycowej i prawidłowej albuminurii. Badacze zauważyli, że ani HbA1c, ani nadciśnienie nie były związane z ryzykiem indukcji dializy.

READ  CAR-T wykazuje „niesamowitą skuteczność” u pacjentów z zaawansowanym szpiczakiem mnogim

W analizie wieloczynnikowej retinopatia cukrzycowa (S = 0,042), ale nie mikroalbuminuria, była istotnie związana z indukcją hemodializy u wszystkich uczestników. W obrębie każdej kohorty analiza Kaplana-Meiera wykazała, że ​​proliferacyjna retinopatia cukrzycowa była związana z indukcją dializy w prawidłowej albuminurii. Tymczasem łagodna retinopatia cukrzycowa i proliferacyjna retinopatia cukrzycowa nie były związane z dializą w mikroalbuminurii, a HbA1c lub nadciśnienie nie wpływały na dializę w żadnej z grup.

„Mikroalbuminuria sama w sobie jest czynnikiem ryzyka indukcji dializy we wczesnym stadium nefropatii cukrzycowej (prawidłowa albuminuria i mikroalbuminuria z prawidłową czynnością nerek)” – napisali autorzy. „Preproliferacyjna retinopatia cukrzycowa jest czynnikiem ryzyka indukcji dializy nawet u osób z prawidłową albuminurią i prawidłową czynnością nerek”.

Bibliografia

  1. Moriya T, Suzuki A, Hayashi A, Matsubara M, Miyatsuka T. Retinopatia cukrzycowa przewiduje indukcję dializy u osób z cukrzycą typu 2 z normoalbuminurią i prawidłową czynnością nerek. Prezentacja plakatu na 83. Sesji Naukowej Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Od 23 do 26 czerwca 2023 r.
  2. Nefropatia cukrzycowa – Statpearls – Regał NCBI. Narodowa Biblioteka Lekarska. Dostęp 30 czerwca 2023 r. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534200/.