Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Raport: Polska może przejść do zera netto do 2040 r

Raport: Polska może przejść do zera netto do 2040 r

Jak wynika z najnowszego raportu think tanku Instrat, który pokazał, że nowy rząd poważniej podchodzi do kwestii klimatycznych, Polska może przejść na niemal zeroemisyjne źródła energii w niecałe dwie dekady.

Po ścisłej współpracy z nowym premierem Donaldem Tuskiem warszawski Instrat Powiedział Kolejna administracja postrzega transformację energetyczną jako ważny punkt swojego programu i przyspieszy inwestycje w odnawialne źródła energii.

Michał Smolin, analityk Instrat i współautor raportu, Powiedzieć Bloomberga„Transformacja energetyczna nie uda się bez wsparcia społecznego i mam wielką nadzieję, że Donald Tusk w swoim przemówieniu będzie podkreślał ambitne cele transformacji zapowiadane w kampanii wyborczej. „Potrzebujemy silnego przywództwa klimatycznego”.

Po 2030 roku Platforma Obywatelska Tuska chce zakazu ogrzewania domów węglem i tego, aby OZE odpowiadały za 68% produkcji energii. Instrat szacuje, że do 2040 roku OZE będą stanowić aż 92% produkcji energii, jeśli do tego czasu powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa.

Aby zrealizować najbardziej ambitny scenariusz przewidziany w raporcie, Polska będzie musiała zainwestować w latach 2026–2040 ponad bilion złotych (248 miliardów dolarów). Instrat zauważa, że ​​jego scenariusze staną się kamieniem milowym w polityce energetycznej kraju, która będzie musiała zostać skorygowana. Aby spełnić agendę klimatyczną UE.

We wrześniu Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej dała Polsce zielone światło na uruchomienie krajowego programu energetyki jądrowej. Budowa pierwszej elektrowni w kraju Lobiato-Cobalino w powiecie pomorskim rozpocznie się w 2026 roku. Oprócz tego powstanie aż pięć kolejnych reaktorów o łącznej mocy od 6 do 9 miliardów watów energii elektrycznej.

Uzyskaj dostęp do najbardziej kompleksowych profili firm na rynku, obsługiwanych przez GlobalData. Zaoszczędź godziny poszukiwań. Zdobądź przewagę konkurencyjną.

Energetyka jądrowa jest postrzegana jako kluczowy element transformacji energetycznej Polski, ponieważ pomoże krajowi odejść od swoich aspiracji Uzależnienie od węglaZ którego obecnie czerpie 69% swojej mocy.