Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Promocja ulg podatkowych dla spółek holdingowych w Polsce

Promocja ulg podatkowych dla spółek holdingowych w Polsce

Zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych dla spółek holdingowych zostało wprowadzone do polskiego Ordynacji podatkowej w ramach tzw. formularza polskiego holdingu od 1 stycznia 2022 r. Przeszło już istotne modyfikacje, których celem jest przede wszystkim złagodzenie skutków niektórych przeszkód i wzmacniające przepisy, które wejdą w życie 1 stycznia 2023 r.

Zwolnienia podatkowe dla spółek holdingowych

Model PHC opiera się na dwóch głównych zwolnieniach z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT):

  • Zwolnienie z podatku od zysków – Od 1 stycznia 2023 r. dywidendy otrzymywane przez PHC od polskich lub zagranicznych spółek zależnych będą w 100% zwolnione z podatku dochodowego (w 2022 r. zwolnienie obejmuje 95% zysków); i

  • Zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych Zysk z kwalifikowanego zbycia udziałów w polskiej lub zagranicznej spółce zależnej podmiotu niepowiązanego jest zwolniony z podatku ICT w wysokości 19% normalnie stosowanego do zysków kapitałowych.

Oba wyjątki mają zastosowanie, jeśli podmiot stowarzyszony ma siedzibę w Unii Europejskiej, Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG), Szwajcarii lub poza tymi regionami. Zgodnie z polskimi przepisami CIT, które implementowały unijną dyrektywę dotyczącą głównych spółek zależnych, dywidendy otrzymywane przez polskie spółki mogą być zwolnione z ICT pod pewnymi warunkami; Zwolnienie to dotyczy jednak wyłącznie zysków uzyskanych od firm z UE, EOG lub Szwajcarii. Tym samym zwolnienie dywidend z CIT w modelu PHC ma szerszy zakres.

Warunki stosowania zwolnień z podstawowej opieki zdrowotnej

Korporacja Podstawowej Opieki Zdrowotnej i jej podmioty stowarzyszone muszą spełniać prawne kryteria stosowania ulg podatkowych. Niektóre standardy uległy modyfikacjom, w efekcie model podstawowej opieki zdrowotnej powinien być dostępny dla większej liczby inwestorów od 2023 roku.

Od 2023 roku PHC może występować nie tylko jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna, ale także jako polska prosta spółka akcyjna.

Podstawowa opieka zdrowotna musi również spełniać następujące warunki, które będą obowiązywały przez rok 2023 i kolejne lata:

  • Musisz bezpośrednio posiadać co najmniej 10% udziałów w spółce zależnej;

  • Nie może mieć akcjonariusza (bezpośrednio lub pośrednio) mającego siedzibę w tzw. raju podatkowym; i

  • Jest zobowiązany do prowadzenia rzeczywistej działalności gospodarczej w Polsce.

READ  Nowe możliwości w ubezpieczeniu odpowiedzialności podatkowej w Polsce

Od 2023 roku, wbrew obecnym regulacjom, spółka zależna może posiadać więcej niż 5% udziałów w innych podmiotach, co oznacza, że ​​model PHC może być stosowany na kilku poziomach struktury kapitałowej. Dodatkowo spółka zależna może skorzystać ze zwolnienia z podatku CIT od dochodów uzyskanych w polskich Specjalnych Strefach Ekonomicznych lub Strefach Inwestycji. Jednak polska spółka zależna musi nadal mieć formę polskiej spółki z oo lub spółki akcyjnej, aw przypadku zagranicznej spółki zależnej nie może mieć siedziby w raju podatkowym.

Powyższe warunki określone dla PHC i jej spółek zależnych muszą być spełnione w dniu poprzedzającym uzyskanie przychodu z dywidendy zwolnionej lub sprzedaży akcji przez nieprzerwany okres nie krótszy niż dwa lata. To będzie duża zmiana w 2023 r., ponieważ w 2022 r. obowiązuje wymóg jednego roku.

Polski ustawodawca wprowadził ograniczenia w stosowaniu modelu podstawowej opieki zdrowotnej.

W szczególności zwolnienie z CIT nie będzie miało zastosowania do dywidend, jeżeli zagraniczna spółka zależna kwalifikuje się jako zagraniczna korporacja kontrolowana przez PHC. Warunek ten musi być ponownie spełniony w poprzednich trzech kolejnych latach (obecnie jest to pięć lat). Wymóg ten nie dotyczy jednak zagranicznej spółki zależnej PHC będącej rezydentem podatkowym w kraju UE lub EOG, jeżeli prowadzi ona rzeczywistą działalność gospodarczą w tym kraju.

Zwolnienie z podatku CIT od zysków kapitałowych nie dotyczy zbycia udziałów w spółce zależnej, której aktywa składają się w 50% (lub więcej) z nieruchomości położonych w Polsce.

Również nabywca udziałów nie może być podmiotem powiązanym.

Obowiązujące przepisy od 2023 roku nie zmieniają powyższych zasad.

Inne korzyści z podstawowej opieki zdrowotnej

Wybór spółki holdingowej w Polsce i zastosowanie modelu PHC może przynieść inne korzyści. Na przykład koszty założenia i prowadzenia holdingu w Polsce są z reguły niższe niż w innych krajach UE. Dla polskich inwestorów jest to opcja bezpieczniejsza niż holdingi w innych krajach, ponieważ powinno być mniej sporów o charakterze uchylania się od płacenia podatków.

READ  Rywalizacja drużynowa USA w Polsce – transmisja na żywo i skład

POZ może prowadzić obok działalności holdingowej inną działalność operacyjną (np. świadczyć usługi, a nawet prowadzić fabrykę) i korzystać z innych polskich zwolnień podatkowych, takich jak zwolnienie z działalności badawczo-rozwojowej czy fundusz własności intelektualnej.

Polskie prawo korporacyjne wspiera POZ

Oprócz zwolnień podatkowych dla spółek holdingowych zostały wydane nowe regulacje prawa korporacyjnego. Wprowadzili mechanizm, dzięki któremu interes całej grupy przeważa nad interesem konkretnej firmy. W grupie spółek holdingowych spółka dominująca może wydawać swoim spółkom zależnym prawnie wiążące polecenia, a jednocześnie odpowiedzialność zarządów spółek zależnych za wykonanie tych poleceń może zostać ograniczona.

Nowe zasady powinny doprowadzić do lepszego zarządzania i funkcjonowania grup holdingowych w Polsce.

Regulacje dotyczące reorganizacji zostaną wprowadzone na początku 2023 r. Proponowane zmiany mogą mieć znaczenie dla stosowania modelu PHC w przypadku konieczności migracji transgranicznej, fuzji transgranicznej lub podziału spółki .