Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Program likwidacji polskiego górnictwa węgla kamiennego postępuje zgodnie z porozumieniem związkowym

Polska planuje stopniowe zamykanie wszystkich kopalni węgla w kraju do 2049 roku. Kredyt: Ben Sherjan z Pixie.

Polski plan stopniowego zamykania wszystkich kopalni węgla w kraju do 2049 r. Jest o krok do przodu, ponieważ rząd i lokalne związki zawodowe osiągają kompromisowe porozumienie.

Umowa eliminuje wszelkie nieporozumienia dotyczące planu, podał Reuters.

Dzieje się tak po wstępnym porozumieniu stron we wrześniu ubiegłego roku o zamknięciu ostatniej kopalni należącej do państwowej spółki węglowej PGG w 2049 roku.

Jednak kwestie związane ze skutkami odprawy, rehabilitacji i zamknięcia pozostają nierozwiązane.

Wiceminister własności państwowej Arthur Sobhan został zacytowany przez agencję prasową: „Osiągnęliśmy porozumienie w celu osiągnięcia porozumienia społecznego, które pokazuje przyszłość kopalni do 2049 roku”.

Ostateczna umowa ma zostać podpisana jeszcze w tym miesiącu.

Szczegóły umowy nie były od razu dostępne. Jednak przedstawiciel związku potwierdził Reuterowi, że termin się nie zmienił.

Co istotne, Polska jest jednym z największych producentów węgla w Europie. Kraj jest silnie uzależniony od węgla do wytwarzania energii i ogrzewania.

Jednak rosnąca presja UE i rosnąca emisja dwutlenku węgla zmuszają ją do podjęcia działań w celu zmniejszenia niezawodności tych paliw kopalnych.

Soapen poinformował agencję informacyjną, że po podpisaniu umowy rząd przygotuje dokument notyfikacyjny, który zostanie przesłany do Komisji Europejskiej z zamiarem zakupu nowych środków na prowadzenie kopalń.

W 2020 roku Fidżi odnotowało stratę netto w wysokości około 538 milionów dolarów.

READ  Holandia, Polska krótko wygrywa Billy Jean King Cup w fazie playoff