Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Prezydent Polski Vitos Ustawa o mediach, Saving Discovery Business

Prezydent Polski Vitos Ustawa o mediach, Saving Discovery Business

Discovery Inc nie będzie musiało przecież sprzedawać swojego polskiego biznesu. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda zawetował kontrowersyjną ustawę medialną uchwaloną przez polski parlament na początku tego miesiąca, która zmusiłaby amerykańskiego giganta do sprzedaży swojego biznesu w tym kraju.

Projekt ustawy o nazwie Lex TVN miał zapobiec pozaeuropejskiej własności polskich firm medialnych. Po raz pierwszy zaproponowała ją w lipcu rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość, która stwierdziła, że ​​posiadacze koncesji telewizyjnych i radiowych nie powinni być pod bezpośrednią ani pośrednią kontrolą podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Ustawa, gdyby została zatwierdzona przez Dudę, uniemożliwiłaby jakiejkolwiek pozaeuropejskiej firmie posiadanie ponad 49% krajowych firm telewizyjnych lub radiowych.

Duda powiedział, że ustawa jest w Polsce niepopularna i negatywnie wpłynie na reputację kraju jako miejsca do prowadzenia biznesu. Duda zgodził się w zasadzie, że państwa powinny ograniczać zagraniczną własność firm medialnych, i podał przykłady ze Stanów Zjednoczonych, Francji i Niemiec, które mają w tym celu odpowiednie przepisy. Powiedział jednak, że uchwalenie takiego prawa byłoby szkodliwe dla firm obecnie działających legalnie w kraju.

Duda zaznaczył też, że wprowadzenie ustawy kosztowałoby kraj kilka miliardów dolarów i zgadza się z wieloma rodakami, którzy uważają, że obecnie taka ustawa nie jest potrzebna.

Discovery jest amerykańskim właścicielem polskiej Grupy TVN, która obsługuje najbardziej liczący się w kraju kanał informacyjny TVN24. TVN jest wyceniany na około 2 miliardy dolarów i stanowi największą inwestycję amerykańską w Polsce.

„To zwycięstwo Polaków” – powiedział Discovery w oświadczeniu. „Pochwalamy prezydenta za to, że postępuje słusznie i opowiada się za podstawowymi demokratycznymi wartościami wolnej prasy i rządów prawa, i chcemy podziękować wszystkim widzom i wszystkim, którzy poparli tę ważną sprawę”.

READ  biznes | Ekonomista