Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Prezydenci Niemiec i Polski spotykają się w celu uczczenia traktatu z 1991 r. Rosja Berlin Europa Andrzej Duda Frank-Walter Steinmeier

Prezydenci Niemiec i Polski spotykają się w celu uczczenia traktatu z 1991 r. Rosja Berlin Europa Andrzej Duda Frank-Walter Steinmeier

Prezydenci Niemiec i Polski spotkali się w czwartek w Warszawie, aby uczcić 30. rocznicę podpisania ważnego traktatu między dwoma sąsiadami, skupiając się na pozytywnych aspektach niestabilnych, niekiedy stosunków.

Niemiec Frank-Walter Steinmeier przeprowadził rozmowy z Polakiem Andrzejem Dudą oraz wziął udział w spotkaniu z młodzieżą z obu krajów.

Dwaj sąsiedzi kłócą się o gazociąg Nord Stream 2 łączący Niemcy i Rosję. Warszawa stanowczo sprzeciwia się temu, co postrzega jako polityczne narzędzie zwiększania wpływów Rosji w Europie, podczas gdy Berlin uważa to za przedsięwzięcie czysto komercyjne.

Prezydenci nie poruszyli tematu bezpośrednio na konferencji prasowej po pierwszej turze rozmów.

Steinmeier powiedział tylko, że Niemcy „traktują krytykę poważnie i zrobią wszystko, co w ich mocy, aby znaleźć rozsądne rozwiązania”.

Dodał, że dobre stosunki polsko-niemieckie były “jednym z największych sukcesów Europy ostatnich 30 lat”.

Prezydenci rozmawiali także o bieżących planach wzniesienia w Berlinie pomnika ku czci blisko 3 mln ofiar nazistowskiej okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Polska, która została najechana przez Niemcy we wrześniu 1939 r. – co doprowadziło do wybuchu II wojny światowej – naciskała na wzniesienie takiego pomnika.

Kolejną kwestią poruszoną przez obu prezydentów były prawa mniejszości niemieckiej w Polsce i polskiej w Niemczech.

Traktat o dobrych stosunkach sąsiedzkich został podpisany w 1991 roku – dwa lata po tym, jak Polska wyrzekła się hegemonii Moskwy i zaczęła formułować własną niezależną politykę zorientowaną na Zachód.

Jednym z głównych celów było odłożenie na bok długiej historii konfliktów i wojen między dwoma krajami. Berlin był zagorzałym orędownikiem włączenia Polski do struktur zachodnich, takich jak NATO, do którego przystąpiła w 1999 roku, czy Unia Europejska, do której przystąpiła w 2004 roku.

______

Geir Molson z Berlina przyczynił się do powstania tego raportu.

READ  Ekskluzywny, dotknięty skandalami Credit Suisse rozważa stworzenie jednego zasobu bankowości prywatnej