Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Premier RP odsunie wicepremiera, koalicja rządząca rozpada się

Wydaje się, że krytyka reform podatkowych ze strony Jr. Partner Accord wywołała problem w ramach Sojuszu Zjednoczonej Prawicy.

Premier Polski odsunął z rządu lidera młodszego sojusznika koalicji, wywołując niepewność co do przyszłości administracji, która utworzyła Warszawę w trakcie jej konfliktu z Unią Europejską.

Sojusz Zjednoczonej Prawicy był trudny w zeszłym roku, ale krytyka reform podatkowych w głównym planie gospodarczym rządu Młodszego Partnera Accord wydawała się wyostrzyć sprawę.

Rzecznik rządu Piotr Mல்லller powiedział we wtorek na konferencji prasowej, że premier Mathews Moravic poprosił dziś prezydenta Andrzeja Duvę o usunięcie Jarosława Kowina ze stanowiska wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii.

Rzecznik Dudy powiedział państwowej agencji prasowej BAP, że życzenia premiera zostaną spełnione i komunikat zostanie wydany w odpowiednim czasie.

M முller powiedział, że Moraviki podjął decyzję z powodu „niewystarczającego postępu” w porozumieniu Polski z rządowym ministerstwem.

W zeszłym tygodniu zwolnił wiceminister rozwoju, pracy i technologii Annę Kornekę za krytykę reform podatkowych rządu Moraw.

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) Moraviki powiedziało, że jego reformy poprawią sytuację większości podatników, ale Accord powiedział, że ukarają klasę średnią i ograniczą inflację.

Accord powiedział, że sprzeciwia się projektowi nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, który według krytyków jest próbą uciszenia niezależnego, amerykańskiego nadawcy telewizyjnego, który krytykuje rząd. Tysiące Polaków protestowało we wtorek przeciwko ustawie.

Z technicznego punktu widzenia ustawa ograniczyłaby pozaeuropejskie posiadanie akcji polskich spółek medialnych.

W praktyce amerykańska firma Discovery Inc. naciska na sprzedaż swojego pakietu kontrolnego w TVN, który ma wielokanałową sieć, która obsługuje wszystkie stacje informacyjne TVN 24 i wiodący wieczorny program informacyjny, który codziennie oglądają miliony ludzi.

Reputacja Polski, która uchwaliła tę ustawę, jest świadectwem wolności mediów i zdolności zagranicznych firm do prowadzenia biznesu. Plan już nadweręża stosunki ze Stanami Zjednoczonymi, kluczowym sojusznikiem.

READ  Zalety Huawei Watch GT 2

Premier Matos Morawicki powiedział we wtorek, że ustawa ma na celu ochronę polskiego społeczeństwa, a nie przed nikim, oskarżając zagraniczne firmy o próby wpłynięcia na polską debatę na temat szczepionki Covit-19.

„To dzięki mediom inne narody wpływają na nasze życie społeczne” – powiedział na konferencji prasowej.

Tłumy we wtorek skandowały „Wolne media!” W kilkudziesięciu miastach i miasteczkach na rzecz TVN.

Jako kolejny znak jego różnic z PiS, Govin powiedział, że „nie ma sensu” kłócić się z UE w sprawie reformy sądownictwa rządu.

„Ta dymisja jest prawdziwym rozpadem koalicji rządzącej i prawdziwym końcem prawa do jedności” – powiedział we wtorek dziennikarzom. Kierownictwo Accord podejmie w środę oficjalną decyzję w sprawie jego przyszłości.

Mueller powiedział, że niektórzy ustawodawcy Accord poprą reformę rządu, która pozwoliłaby uzyskać większość w parlamencie Zjednoczonej Prawicy nawet po dymisji gubernatora.

„Głęboko wierzę, że w Zjednoczonej Prawicy i innych polskich parlamentach znajdą się ludzie, którzy poprą proponowane przez nas skuteczne reformy” – powiedział.