Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Prawie całkowite zaćmienie Księżyca

19 listopada 2021 r. (późny wieczór 18. w niektórych strefach czasowych) Księżyc przechodzi w cień Ziemi, tworząc częściowe zaćmienie Księżyca tak głębokie, że można je nazwać prawie całkowitym. przypisane mu: NASAPracownia Wizualizacji Naukowych

Co to jest „prawie całkowite” zaćmienie Księżyca?

Zaćmienie Księżyca występuje, gdy Słońce, Ziemia i Księżyc są ustawione tak, że Księżyc przechodzi w cień Ziemi. Podczas pełnego zaćmienia Księżyca cały księżyc wpada w najciemniejszą część cienia Ziemi, zwaną cieniem. Podczas tego zaćmienia do 99,1% tarczy księżyca będzie znajdować się w cieniu Ziemi.

Jak mogę zauważyć zaćmienie?

Najlepiej oglądać będzie w okolicach szczytu zaćmienia, 19 listopada o 9:03 UTC/4:03 AM EDT/1:03 AM PDT. Tę część zaćmienia można zobaczyć w całej Ameryce Północnej, a także w dużej części Ameryki Południowej, Polinezji, wschodniej Australii i północno-wschodniej Azji.

Mapa świata pokazująca, gdzie nastąpiło zaćmienie w czasie największego zaćmienia. Wcześniejsze części zaćmienia pojawiają się na dalekim wschodzie, podczas gdy późniejsze czasy pojawiają się na dalekim zachodzie. Źródło: Pracownia Wizualizacji Naukowej NASA

Czego mogę się spodziewać?

Wszystkie godziny to UTC w dniu 19 listopada 2021 r.

6:02 Rozpoczyna się zaćmienie Księżyc wchodzi w cień Ziemi, najbardziej zewnętrzną część cienia. Księżyc zaczyna ciemnieć, ale efekt jest dość subtelny.
7:19 Rozpoczyna się częściowe zaćmienie Księżyc zaczyna wchodzić w cień Ziemi i zaczyna się częściowe zaćmienie. Gołym okiem, gdy księżyc wchodzi w cień, wydaje się, że z tarczy księżyca wyrzucane jest żądło. Część księżyca w cieniu będzie wyglądać na bardzo ciemną.
8:45 Czerwony staje się widoczny
9:03 szczyt zaćmienia Szczyt zaćmienia przypada na 9:03 UTC. To najlepszy czas, aby zobaczyć czerwony.
9:20 Czerwony nie jest już widoczny Zaczerwienienie zanika, ponieważ mniej niż 95% powierzchni Księżyca znajduje się w cieniu Ziemi. Wygląda na to, że żądło zostało zrobione wcześniej z drugiej strony księżyca.
10:47 Częściowe zaćmienie się kończy Cały księżyc znajduje się w półcieniu Ziemi, ale znowu przyciemnienie jest subtelne.
12:04 Zaćmienie półcienia kończy się Zaćmienie się skończyło.
READ  W badaniu zbadano związek między paleniem a DNA w sześciu grupach etnicznych

Co jeszcze mogę zobaczyć dziś wieczorem?

Podczas zaćmienia księżyc przechodzi przez zachodnią część konstelacji Byka. Gromada gwiazd Plejady znajduje się w prawym górnym rogu, a gromada Hiady – w tym najjaśniejsza gwiazda Aldebaran, oko Byka – znajduje się w lewym dolnym rogu. Oto więcej wskazówek dotyczących obserwacji nieba na listopad.

Dlaczego księżyc zmienia kolor na czerwony podczas zaćmienia Księżyca?

To samo zjawisko, które sprawia, że ​​nasze niebo jest niebieskie, a nasze zachody słońca czerwonawe, powoduje, że księżyc zmienia kolor na czerwony podczas zaćmienia Księżyca. Nazywa się to rozpraszaniem Rayleigha. Światło przemieszcza się w postaci fal, a różne kolory światła mają różne właściwości fizyczne. Światło niebieskie ma krótszą długość fali i jest łatwiej rozprowadzane przez cząsteczki w atmosferze ziemskiej niż światło czerwone, które ma dłuższą falę. Z drugiej strony czerwone światło wędruje bezpośrednio przez atmosferę. Kiedy słońce jest na niebie, widzimy niebieskie światło na całym niebie. Ale kiedy słońce zachodzi, światło słoneczne musi przejść przez większą część atmosfery i podróżować dalej, zanim dotrze do naszych oczu. Niebieskie światło słoneczne jest rozpraszane, a światło o większej długości fali przechodzi przez czerwony, pomarańczowy i żółty.

Widok czerwonego księżyca na ziemię

Krajobraz księżyca na pierwszym planie jest poczerwieniony przez światło słoneczne przefiltrowane przez ziemską atmosferę. Słońce jest przesłonięte przez Ziemię, ale widać blask korony. Źródło: Pracownia Wizualizacji Naukowej NASA

Podczas zaćmienia Księżyca księżyc zmienia kolor na czerwony, ponieważ jedyne światło słoneczne, które dociera do księżyca, przechodzi przez ziemską atmosferę. Im więcej pyłu lub chmur w ziemskiej atmosferze podczas zaćmienia, tym czerwieńszy pojawi się księżyc. To tak, jakby wszystkie wschody i zachody słońca na świecie były rzutowane na Księżyc.