Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Poziom dobrego cholesterolu (HDL) jest powiązany z ryzykiem demencji

Poziom dobrego cholesterolu (HDL) jest powiązany z ryzykiem demencji

1 grudnia 2023 r. — Nowe badanie sugeruje, że osoby z niezwykle wysokim poziomem HDL, tzw. „dobrego cholesterolu”, mogą być bardziej narażone na rozwój demencji.

Według jednego z badaczy bardzo wysoki poziom cholesterolu HDL był rzadkością wśród uczestników badania i prawdopodobnie był związany z problemami metabolicznymi, takimi jak cukrzyca, a nie dietą. Podsumowanie badań Z Monash University w Australii, gdzie pracują jako liderzy zespołów badawczych.

Badanie, w którym wzięło udział ponad 18 000 uczestników w wieku 65 lat i starszych, było jednym z największych w historii analizowanych pod kątem potencjalnego związku między dobrym cholesterolem (HDL) a demencją. Wyniki badania były opublikowany czwartek w Lancet Regional Health — Zachodni Pacyfik.

W badaniu stwierdzono, że poziom dobrego cholesterolu HDL wynosił powyżej 80 mg/dl. Idealny zakres wynosi zwykle 40–60 mg/dl dla mężczyzn i 50–60 mg/dl dla kobiet.

Osoby z poziomem powyżej 80 mg/dl miały o 27% większe ryzyko rozwoju demencji w średnim okresie obserwacji wynoszącym 6,3 roku w porównaniu z osobami w optymalnym zakresie. Ryzyko wystąpienia demencji u osób w wieku 75 lat i starszych, u których poziom jest bardzo wysoki, jest o 42% zwiększone.

Na początku badania uczestnicy badania nie cierpieli na choroby serca ani demencję. Byli również wykluczeni z udziału ze względu na niepełnosprawność fizyczną, chorobę zagrażającą życiu lub istniejące problemy poznawcze.

„Chociaż wiemy, że cholesterol HDL jest ważny dla zdrowia układu krążenia, to badanie sugeruje, że potrzebujemy więcej badań, aby zrozumieć rolę bardzo wysokiego cholesterolu” – powiedziała główna autorka Munira Hussain, MBBS, PhD, MPH.HDL w kontekście zdrowia mózgu . „Przydatne może być uwzględnienie bardzo wysokiego poziomu cholesterolu HDL w algorytmach przewidywania ryzyka demencji” – stwierdził w oświadczeniu główny badacz ze Szkoły Zdrowia Publicznego i Medycyny Prewencyjnej Monash.

Demencja to termin odnoszący się do grupy problemów poznawczych, które zwykle pojawiają się wraz z wiekiem, a najczęstszym z nich jest choroba Alzheimera. Według naukowców niektóre objawy demencji to utrata pamięci, problemy językowe i trudności w rozwiązywaniu problemów oraz inne zdolności myślenia, które są na tyle poważne, że zakłócają codzienne życie. Stowarzyszenie Alzheimera. Z najnowszego raportu wynika, że ​​w Stanach Zjednoczonych na demencję cierpi ponad 5,8 miliona osób, a do roku 2060 liczba ta ma wzrosnąć do 14 milionów. Center for Disease Control.

READ  Silne powiązanie środowiskowe w chorobie Alzheimera