Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pompy ciepła: „Podatek od kotłów” przesunięty z 1 kwietnia na przyszły rok

Pompy ciepła: „Podatek od kotłów” przesunięty z 1 kwietnia na przyszły rok

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Rząd zwleka z wprowadzeniem kar na producentów kotłów, którzy nie realizują celów sprzedażowych pomp ciepła.

Tak zwany „podatek od kotłów” ma zachęcić gospodarstwa domowe do odchodzenia od tradycyjnych kotłów gazowych na rzecz bardziej ekologicznych metod ogrzewania.

Krytycy twierdzą, że odroczenie wprowadzenia podatku z 1 kwietnia na przyszły rok nie pomoże Wielkiej Brytanii w osiągnięciu celów w zakresie emisji.

Rząd stwierdził jednak, że ułatwi to również dostęp do dotacji na pompy ciepła.

Stwierdzono, że złagodzono zasady dotyczące izolacji, aby ułatwić właścicielom domów kwalifikowanie się do dotacji na pompy ciepła w wysokości 7500 funtów, twierdząc, że izolacja ścian pustych i poddaszy nie będzie już obowiązkowa.

Mechanizm czystego rynku ciepła oznacza, że ​​producenci kotłów będą musieli pokryć 4% sprzedaży kotłów pompami ciepła lub zastąpić je pod groźbą kary w wysokości 3000 funtów za każdą nieudaną instalację.

Jednak w oczekiwaniu na kary producenci kotłów podnieśli cenę kotłów gazowych nawet o 120 funtów, co ich zdaniem stanowi oczekiwanie na kary rządowe.

Jednak krytycy uznali, że podwyżki cen są niepotrzebne i mogą ich kosztować miliony.

Departament Bezpieczeństwa Energetycznego i Net Zero stwierdził, że zmiany w przepisach dotyczących izolacji, które wejdą w życie w nadchodzących miesiącach, oznaczają, że niektóre gospodarstwa domowe nie będą musiały płacić ryczałtu za instalację izolacji, aby zakwalifikować się do dotacji.

Departament dodał, że mogłoby to zaoszczędzić początkowe koszty w wysokości 2500 funtów.

Alternatywnie wszelkie koszty montażu izolacji można rozłożyć.

Minister energii Claire Coutinho wezwała w czwartek Urząd ds. Konkurencji i Rynków do zbadania rynku kotłów.

Czterech głównych producentów – Worcester Bosch, Vaillant, Baxi i Ideal – kontroluje 90% rynku.

Rząd stwierdził, że odroczenie mechanizmu rynku czystej energii cieplnej o rok do kwietnia 2025 r. ma dać branży więcej czasu na przygotowanie.

Jednak grupa ekologiczna Greenpeace stwierdziła, że ​​rząd ustąpił „zawyżaniu cen” i „żądaniom sceptyków klimatycznych”.

Doug Barr, dyrektor ds. polityki w Greenpeace UK, powiedział: „To kolejne niezwykle szkodliwe posunięcie rządu w sprawie klimatu, które zagraża naszym celom zerowej emisji netto i spowoduje, że kraj będzie płacił więcej za energię”.

„Głównym celem mechanizmu czystego ciepła jest nakłonienie producentów i łańcuchów dostaw do wprowadzenia zmian” – dodał.

Barr powiedział, że rynek pomp ciepła już istnieje, a po zwiększeniu dotacji popyt wzrósł o prawie 50%.

Jednak Mike Foster, dyrektor naczelny Energy and Utilities Industrial Group, powiedział, że społeczeństwu nie podoba się „podatek od kotłów”, a opóźnienie we wdrażaniu mechanizmu ma podłoże „wyraźnie polityczne, a nie związane z polityką grzewczą”.

Powiedział: „Rząd zastawił pułapkę na przyszłą administrację, którą według sondaży najprawdopodobniej będzie Partia Pracy, wiedząc, że podatek od kotłów od 2025 r. prawdopodobnie wyniesie około 200 funtów”.

„Decyzja o wprowadzeniu podatku od kotłów może należeć do ministrów pracy, ale zostali ostrzeżeni, ponieważ społeczeństwu się to nie podoba; uderza to w najmniej zamożnych i najbardziej zamożnych, a cała polityka musi zostać zostać ponownie rozpatrzone wcześniej.” „To szkodzi brytyjskim przedsiębiorstwom i brytyjskim pracownikom”.

Skontaktowano się z Partią Konserwatywną w celu uzyskania komentarza.