Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Polskie jabłka są w tej chwili tańsze w Europie”

Ceny polskich jabłek były tak niskie, że wywołały protesty. Zwiększone koszty, takie jak energia elektryczna i siła robocza, nie mieszają się dobrze z obecnymi cenami, co zdaniem polskiego eksportera jabłek może prowadzić do odejścia gospodarstw rolnych.

Ogólnie rzecz biorąc, polskie jabłka dobrze sobie radzą pod względem sezonowego wolumenu eksportu – mówi Emilia Lewandowska, kierownik biura Fruit-Group: „We wrześniu i październiku eksportowaliśmy dużo w eksporcie dalekobieżnym. Eksport na dłuższą metę wzrósł w tym roku o 40%. Według naszej firmy, w porównaniu do września 2020 r., łączny wolumen jabłek sprzedawanych zarówno na eksport, jak i na popyt krajowy jest o 30 proc. wyższy. Zbliża się grudzień, który zwykle jest najbardziej stabilnym miesiącem w sezonie. W tym okresie co roku sprzedajemy te same ilości.

Jednak ceny polskich jabłek są bardzo niskie, a branża nie jest z tego zadowolona – tłumaczy Lewandowska. „Ceny są bardzo niskie w tym sezonie. Polskie jabłka są w tej chwili tańsze w Europie. Producenci protestują z powodu ogólnego niezadowolenia w naszej branży z sezonu. Rosną koszty środków higieny roślin, energii elektrycznej i pracy. Długotrwałe utrzymywanie się obecnej sytuacji może doprowadzić do bankructwa wielu gospodarstw. Krótko mówiąc, obecne ceny jabłek nie gwarantują zysku w biznesie.

W tym roku rynki azjatyckie wykazywały większe zainteresowanie polskimi jabłkami, co można tłumaczyć obecnymi cenami. „Jeśli chodzi o popyt, zauważyliśmy, że jest większy popyt z rynków dalekosiężnych, takich jak Indie i Wietnam, w porównaniu z ubiegłym rokiem. Powód jest prosty, Polska ma obecnie niższe ceny niż w 2020 roku, więc nasze produkty są bardzo zainteresowani tymi rynkami azjatyckimi.Jeśli chodzi o logistykę, było trochę problemów, ale nic znaczącego.Problemy z pakowaniem produktów były większe.Trudno było zdobyć materiały opakowaniowe we wrześniu i październiku.Lewandowska podsumowuje.

Po więcej informacji:
Emilia Lewandowska
Grupa owocowa SP.zoo
Telefon: +48 603 303 488
Email: [email protected]
www.fruitgroup.pl

READ  Polski zespół Al Faisal wygrał jeden