Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polski sąd przygotowuje grunt pod wyroki dotyczące konkurencyjnych walutowych kredytów hipotecznych

WARSZAWA, 7 maja (Reuters) – W przyszłym tygodniu polski Sąd Najwyższy przygotował rozprawę, która określi, jak sądy traktują tysiące pożyczkobiorców, którzy dziesięć lat temu zaciągnęli kredyt we franku szwajcarskim. Osłabiony.

Siedmiu sędziów odpowiedziało na pytanie Rzecznika Finansowego w sprawach, w których umowa kredytowa została uznana za nieważną, orzekając, że roszczenia i roszczenia klientów polskich banków udzielających kredytów walutowych stanowią odrębną kwestię.

Banki i posiadacze kredytów hipotecznych czekają na sesję 11 maja, na której wszyscy sędziowie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego odpowiedzą na sześć pytań, które mają przesądzić o tym, czy banki zgadzają się na podpisanie planu ugodowego z klientami.

„Konsumentowi i pożyczkodawcy przysługują odrębne wierzytelności do zapłaty obowiązujące przy wykonywaniu umowy. Pożyczkodawca może żądać zwrotu pieniędzy od momentu trwałej nieważności umowy pożyczki” – stwierdził sąd w oświadczeniu.

Przy określaniu, jak duże mogą być potencjalne straty z tytułu kredytów hipotecznych, ważne jest, aby określić, w jakim okresie banki mogą rozpoczynać i kończyć roszczenia.

Polski regulator rynku finansowego KNF szacuje, że plan rozliczeń z klientami zaproponowany w grudniu kosztowałby banki 34,5 mld slodis (21 9,21 mld).

Jednak koszt dla banków związany z postępowaniami sądowymi szacuje się na 70,5-234 miliardów automatów.

Wysoki Trybunał UE powiedział w zeszłym tygodniu, że sądy krajowe powinny zdecydować, czy anulować umowy hipoteczne w obcej walucie, które mają nieuczciwe warunki. .

READ  UNITED CUP: Numer jeden świata kobiet Iga Świątek chętnie będzie reprezentować Polskę w Perth