Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polski rząd nakłada podatek od wolnej nieruchomości

Polski rząd chce wprowadzić podatek od wolnych nieruchomości, aby pomóc rodzinom znaleźć schronienie i zapobiec celowemu opuszczeniu mieszkań przez inwestorów.

Trade insider Polska cytował wiceministra rozwoju Piotra Usinsky’ego, który powiedział: „Wiemy, że rynek ma problem z niezamieszkaną nieruchomością”. „Kiedy nowe mieszkania pozostają wolne, czekają na wzrost ich wartości i nie są wynajmowane, nie możemy pozwolić, aby to był duży problem”.

Polska odnotowuje drugi najszybszy wzrost cen domów w Europie

„Ważne jest, aby mieszkania budowane na polskim rynku trafiały do ​​polskich rodzin i te rodziny mogą w nich mieszkać” – powiedział urzędnik. W zeszłym tygodniu Uściński powiedział serwisowi informacyjnemu Interia, że ​​rząd pracuje nad definicją „nieruchomości wolnej” w nowej ustawie.

„Definiowanie tego, co nazywa się odwracaniem [when investors purchase a property not to use, but with the intention of selling it for a profit] Nie jest łatwo oddzielić to od zwykłych transakcji ”- powiedział Usinsky, dodając, że praktyka powinna stać się mniej powszechna, ponieważ ceny mieszkań pozostają stabilne.

W porównaniu z innymi krajami europejskimi, według danych OECD Polska ma stosunkowo niski udział pustostanów zarówno na obszarach wiejskich (11%), jak i miejskich (około 6%).

Źródło: OECD, Zasoby mieszkaniowe i budownictwo, 2021

Ale… nabyli aktywa rozwijającej się Polski Jako środek lokowania oszczędności. Ceny mieszkań na pierwotnym rynku nieruchomości Powstały.

W raporcie z 2020 r. eksperci z portalu nieruchomości Rinek Piervotny oszacowali, że około 55 000 osiedli komunalnych w Polsce jest pustych, głównie dlatego, że władze lokalne nie miały środków na ich renowację. Do końca 2019 roku na mieszkania komunalne będzie czekało około 150 600 rodzin.

Uściński powtórzył wcześniejsze zapewnienia ze strony rządu, że nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego, który płaciliby wszyscy właściciele nieruchomości, jednocześnie zarysowując możliwość opodatkowania wolnych mieszkań. Podatki bieżące są ustalane przez władze lokalne i podlegają ograniczeniu do jednego metra przez Ministerstwo Finansów.

W Polsce ceny domów nadal rosną pomimo epidemii

Kluczowe źródło obrazu: Paweł Czerwiński/Unsplash